גוטמן, אל תקשיב לפנטזיונרים

נבחרת ישראל אמנם הפסידה לאוקראינה, אבל אם יתעקש המאמן להגשים את הפנטזיות של פרשני הפלייסטיישן ולשים את יהבו על ההתקפה, הוא יגמור רע

שלומי ברזל
שלומי ברזל

1. מגיעים לאלי גוטמן 100 ימים של חסד או לפחות 100 שעות אימון לפני שהביקורת תהיה אישית. הוא רוצה, המאמן הלאומי החדש, אפילו מאוד, אבל כדאי שיבין שזה הולך להיות קשה במיוחד. גוטמן אולי עדיין שיכור מעצם המינוי ותחושת השליחות שנלווית לו, אבל כדאי מאוד שהחגיגות יגמרו מהר. יש לו, אם עדיין לא שם לב לכך בהפסד 3-2 לאוקראינה, נבחרת שסובלת מהזנחה כבר כמה שנים טובות. באופן טרגי למדי, כמעט כל מאמן נבחרת שמסיים את עבודתו משאיר לבא אחריו חורבן גדול יותר. כך שלא מתחילים מנקודת האפס, אלא מבור תחתית עמוק.

נבחרת ישראל לא סבלה מעולם מחוסר רצון. מה שכמעט תמיד היה חסר לה, זאת יכולת. ככל שיקדים גוטמן לסיים עם נאומים חוצבי להבות ודיבורי סרק על רוח, אמונה ושאר ירקות, כך יותיר לעצמו יותר זמן למחשבה ולניסיונות להתגבר על המצוקות, שמרביתן, אגב, נמצאות במשחק ההגנה של הנבחרת. לא בהכרח בארבעה שמאיישים את החלק האחורי, אלא יותר כתפישת משחק. כל הפנטזיונרים שמבקשים ממאמן הנבחרת לשים את יהבו על התקפה ומבטיחים לו מוות יפה, טועים ומטעים. זה יהיה מוות מכוער מאוד.

השטות הזאת החלה כבר בקמפיין השני של אברהם גרנט, שהשכיל להבין שהכדורגל הישראלי עדיין צריך להשקיע את מירב מרצו בבלימה, וזכה לקיתונות של ביקורת. חסר לנו שער אחד כדי להעפיל, חסר לנו שער אחד כדי להשיג ניצחון, טענו, אבל האמת היא שההימור הקטן ביותר על התקפה היה מסתיים בהתפרקות. אם גוטמן יתעקש להגשים את הפנטזיות של פרשני הפלייסטיישן, הוא יגמור רע יותר אפילו מקשטן ופרננדז.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

2. הנקודה האופטימית בסיפור הזה היא שלגוטמן יש את היכולת למצוא את האיזון הנכון. מאמן שיטתי מסוגו, טקטיקן ברמה הגבוהה ביותר, אמור לשפר את הנבחרת ולהתמודד עם הליקויים בצורה טובה בהרבה מזו שהופגנה הערב ככל שזמן העבודה שלו יתארך. הוא אולי לא יהפוך את שפונגין ובן דיין למגנים לגיטימיים, לבטח יתקשה להחזיר לטל בן חיים את מה שנשאר על הספסלים באנגליה, אבל אם יסגל לנבחרת המנוקבת הזאת שיטת לחץ מתאימה וקישור אחורי אגרסיבי בהרבה, ייתכן שיחד עם הכאוס האינהרנטי של רוסיה ופורטוגל בכל זאת יהיה לנו קמפיין צמוד.

3. מאחר שעצות לא עולות כסף, הנה כמה: להמשיך לטפח את המנהיגות של מליקסון ונאתכו, לבנות על אלעד גבאי כמגן ימני אבל להסביר לו שבאירופה משחררים כדור הרבה יותר מהר, להעדיף, בכל מצב, את בן שהר על פני ברדה, להוציא קצת אוויר מהחזה הנפוח של הבלם בן חיים, ולהיות ענייני בכל הקשור ליוסי בניון. ולעבוד, לעבוד, לעבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ