אורי משגב
אורי משגב

הדרבי הגדול של תל אביב כבר מזמן לא נראה קטן כל כך. לדשא בבלומפילד יעלו הערב שתי קבוצות כושלות, מדוכדכות, וגם דומות יותר מהנראה לעין במבט חטוף. לפחות במקרה הזה, פרפראזה על טולסטוי לא עובדת כאן. הקבוצות האומללות של תל אביב אינן אומללות לפי דרכן, אלא שומרות העונה על קווי מתאר חופפים למדי: בעלות פתטית בשלט רחוק, מחדלים מקצועיים בבניית הסגל וניהולו, החלפת מאמן מאכזב בממלא מקום אפרורי, רוח נכאים ביציעים.

בהינתן כל זה, מותר להסתכן בניחוש: בשלו התנאים להפסד של הפועל, שיסגור בדיוק ארבע שנים שבהן לא הצליחה מכבי להכריע דרבי ליגה. המחדל המקצועי והניהולי במתחם חודורוב צועק לשמים. הוא מגלם בתוכו הרבה יותר ממשבר אמון בין הבעלים לקהל, ומיטשטש רק בגלל טבלה שדווקא כן משקרת, ומציירת את הפועל כמחזיקת המקום השני.

האמת, הפועל הנוכחית היא לא יותר משלד בורסאי. כקבוצת כדורגל, היא כמעט אינה קיימת. תחת דרור קשטן, היתה הפועל קבוצה שמאומנת רע: שמרני, שבלוני, הססני ונטול יצירתיות. תחת ניצן שירזי, היא קבוצה לא מאומנת, נקודה. שירזי מעולם לא נתפש כאסטרטג או טקטיקן דגול, גם לא כמוטיבטור בחסד או לפחות רס"ר/שריף מהדגם שמצליח למצות כאן מדי פעם כמה מעלות יחסיות של הכדורגלן הישראלי. הוא יודע לדבר יפה בטלוויזיה, בוחר את הסקיני ג'ינס שלו בקפידה ונראה בחור נחמד.

ניצן שירזי. הקבוצה תחת הדרכתו פשוט לא מאומנתצילום: שרון בוקוב

שתי הסיבות היחידות למינויו הן גם הסיבות שהכשילו אותו. האחת היא היותו פנוי ברגע המתאים. זה לא היה מקרי: רזומה כושל ואפרורי בליגת העל הותיר את סחורת האימון שלו נטולת ביקוש גם בליגה של 16 קבוצות. הסיבה השנייה, שהודגמה מיומו הראשון בתפקיד, היא שטביב חיפש יס-מן. לשירזי לא היתה ברירה אלא להיענות לאתגר המפוקפק; זה היה התנאי היחיד שבו התאפשר לו להתמנות. אבל מרגע שהתברר לשחקנים שמדובר בבובה על חוט של הגביר ממיאמי, אחד שעיקר מלאכתו מתבטא בהעברת איומים ונזיפות מטעם הבוס, הם נמנעים מלהתייחס אליו כאל מאמן כדורגל. הבוז כלפיו תהומי. תחת הדרכתו, הפועל משתרכת על המגרש ומתפרקת לגורמים בחדר ההלבשה, וקצב צבירת הנקודות שלה הוא כשל קבוצת מרכז טבלה בינונית. אפילו מכבי החלשה כבר ניצחה כמה קבוצות כאלו העונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ