לשחרר את הכדורגל מציפורני האולטראס

העונש שספגה הפועל תל אביב הוא ניסיון להודיע: מותר ואפילו רצוי לא לציית להוראות קריאה ועידוד של פסבדו-מנהיגים אלימים, העומדים ביציע ומייצרים את הנחשול

אלעד ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד ליפשיץ

איך אבא אמור לרצות לקחת את הבן שלו לכדורגל? כיצד יגן עליו בסיטואציות ביציע? עדיף כנראה להישאר בבית, כי במגרש אין לאבא הזה כמעט שום סיכוי. מהרגע שייכנס עם בנו לאיצטדיון הוא ימצא עצמו בתוך שדה הפקר, ומעכשיו הכל תלוי על איזה יום נופלים. אם הרוח אלימה באותו יום, העסק אבוד. האולטראס ביציעים הם בעלי הבית, ומבחינתם האבא הזה והבן שלו הם רק אורחים, חוצנים, אוהדים סוג ב' שצריכים להתבייש שאין בהם את הפנאטיות האולטראסית הטיפוסית.

מה יעשה האבא מול התפרצויות כגון זו שהיתה בדרבי? כלום. הוא פשוט ייחשף שם במערומיו, חסר אונים, יעמוד מובך ומושפל מול בן מפוחד והמום. אם ינסה לצייץ, להתערב, יש סיכוי מעולה שיחטוף גם איזו סטירה מצלצלת מאחד מגברתני האולטראס. הכל לפי מיטב המסורת המופצת בסרטונים של פרטיזן בלגרד, או השד יודע איזה מודלים אלימים לחיקוי. אבא, בן, סטירה מצלצלת. וזה עוד בזול.

אוהדי הפועל תל אביב מתפרעים בשער 5צילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

ינסו לשחק לכם בראש ולשכנע אתכם שהעונש שקיבלה אתמול הפועל תל אביב הוא מוגזם, חסר פרופורציות. למראית עין אולי אפשר באמת להתרשם כך, כי העונש הוא אכן כבד מאוד. אבל מוגזם הוא לא. העונש הוא ניסיון רציני ראשון לקחת בחזרה את הכדורגל מהאולטראס ומשאר הארגונים הפנאטיים. כבר נדמה ששכחנו, אבל היציע לא באמת שייך להם.

האולטראס הצליחו לאורך תקופה להפוך את הנורמטיבי ללא נורמטיבי: אם אתה מתון, אם אתה נגד רימונים ומוטות, אז אתה לא מספיק אוהד. אינך גבר, אינך הפועל טהור, אינך אחד משלנו. נוצר מערך נורמות תוקפני לעידוד, ומי שלא הלך שבי אחריו, הפך ללא לגיטימי. העונש שספג המועדון אתמול הוא ניסיון להודיע: מותר ואפילו רצוי לא לציית להוראות קריאה ועידוד של פסבדו-מנהיגים אלימים, העומדים ביציע ומייצרים את הנחשול. אתה והבן שלך, שניכם לא אורחים של האולטראס, אתם אוהדים סוג א' שרצויים פה מאוד.

זה גם בדיוק הרגע של אביחי ידין וסלים טועמה להבין כיצד הלכו לאיבוד, כיצד נשטפו בידי הנחשול וטסו באמוק אלים ובחזה מנופח לשופט, הכל רק כדי להעניק אורגזמה לאולטראס ולקבל בתמורה את אות הגבר. מספיק עם התיאטרליות הנפוחה. כל מי שאיבד עצמו מול הנחשול, שינוח עכשיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ