מה רוצה תקשורת הספורט מיוסי בניון?

זוהיר בהלול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהיר בהלול

האקטיביזם התקשורתי בסוגיית קפטן הנבחרת יוסי בניון חורג מכל פרופורציה. דומה שהוא נגוע אפילו מטעמים זרים. בעיני המתבונן התמים העיסוק בעניינו של הטאלנט הוא לגיטימי - שהרי מהו תפקידה של עיתונות ועיתונאות אם לא ביקורת אובייקטיבית ועניינית. אך עם זאת, החובה העיתונאית הופכת במחוזותינו לא רק אובססיבית, אלא היסטרית ופוגענית כיאה להתנהלותה של התקשורת בעידן הניו-ז'ורנליזם. ואחד הביטויים לתהליך הזה הוא שחיטת פרות קדושות ללא רחמים.

בתוך הפילוסופיה הזו, המוסכמות - מחוץ לתוואי, ההשלמות - משוקצות, וההאלהה - נתעבת היא ומגונה מחמת מיאוס. לכאורה, העיתונאים הם שליחי הצדק הממלאים את שליחות המקצוע העכשווי בנאמנות, וניתן להתפתות ולהאמין לכך, אך בפועל הדברים הם לא בדיוק כפי שהם נראים ומצטיירים.

החיטוט הכמעט חולני בסוגיה הזו נשען, לכאורה, על מניעים ונימוקים מקצועיים "טהורים", שהרי בניון אינו משחק באופן קבוע במועדוני הפאר אליהם השתייך בשנים האחרונות. ויותר מכך, הוא "האחראי" המוביל והכמעט בלעדי בכשלנות המהדהדים של הנבחרת הלאומית שלנו בכל הקמפיינים בהיותו הקפטן והבכיר מבין השחקנים. עוד נימוק עיתונאי "מנומק" הוא גילו של בניון. רחמנא ליצלן - השחקן הרי קשישא בן 31 ומעלה.

בניון במדי הנבחרתצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

בנוסף, אמונה התקשורת גם על הסרת אבק הנאחס מהנבחרת והדחת אלה האחראים על כישלונותיה. בפועל, התקשורת מתעלמת במזיד, כנראה מן העובדה שהכישלון של הכדורגל שלנו, ובעיקר זה הייצוגי, איננו פרטני והוא בשום פנים ואופן איננו "בניוני", אלא נובע מליקויים מבניים ומרמה נמוכה וירודה של הכדורגל הישראלי והכדורגלן הישראלי. כלומר, זוהי בעייתו של ההון האנושי הגולמי והמבני הכללי ולאו דווקא של שחקן זה או אחר.

אך הואיל והעיסוק המבני, הניהולי, המנטאלי, האנושי והכללי אינו עיסוק סקסי-שיווקי, והואיל ושמות של ידוענים הם הגורמים להעלאת הרייטינג - מעלים על המזבח את בניון וגורמים לניפויו ולהדחתו. כלומר, מקריבים אותו ויוצאים לחגוג בכיכרות את הסיפור העיתונאי. התקשורת המלתעתית התרה אחר הסיפור, ולעזאזל העובדות, מבינה אך אינה מודה, שיוסי בניון אינו מסוגל להיות הגורו של כדורגל הנחשל שלנו. שהרי שום יחצ''ן ושום משרד פרסום אינו יכול לכסות את ערוותו האמיתית של הכדורגל שלנו - האיכות ממנו והלאה - ואם היו מעמידים אותו למדדי הבדיקה של ארגון ה-OECD היה זוכה למדרג נמוך היאה לסטנדרטים של העולם השלישי.

העיתונאים, ובכללם עיתונאי הספורט - בשליחות גופי התקשורת בהם הם מועסקים, ולאחר ישיבות מערכת בעלות אוריינטציה שיווקית- - מסמנים לעיתים מטרה אטרקטיבית ומיירטים אותה בסיכול ממוקד מופלא ללא מורא מחקירה או חלילה מאשמת זדון. שהרי מתחת למטריית הניו-ז'ורנליזם הכל מותר, הכל אפשרי. לרבות רמיסת כבוד האדם וחירותו.

הואיל ולפי מיטב ידיעתי, יוסי בניון מעולם לא פנה לנציגי עולם הפשע כדי "לשכנע" את מאמני הנבחרת לזמנו לשורותיה; בניון לא הפעיל, לפי מיטב הבנתי, לחץ פיסי מתון במרתפי השב''כ על המאמנים כדי שיאלצו אותם ללהק אותו להרכב הראשון; הוא גם לא שידל ולא כפה וגם לא טרח לשלוח נערות ליווי לראיסים כדי "לסחוט" את מקומו בנבחרת; ניחא אם זה היה כך. גם אני הייתי אז מצטרף למקהלת המדיחים מטעמים מוסריים ומשפטיים-פליליים מובנים. יוסי בניון למי ששכח הוא אחד מגדולי כדורגלני ישראל בכל הזמנים.

חובה לבקרו על פי ביצועיו ויכולותיו, אפשר להעניק לו ציונים גם על פי גחמותיו של עיתונאי זה או אחר. חובה לבקר אותו ולחוות דעה אמינה ומהימנה עליו ועל ההצדקה לשלבו בהרכב הראשון - כן או לא - אך אין זה תפקידנו בשום פנים ואופן לנהל נגדו קמפיין הדחה פוגעני ופולשני. דומה שאנו, בשליחות עטינו ומיקרופונינו, מעמידים את המאמן בפינה ואונסים אותו לבצע את דברנו. יש גבול.

נכון הוא הדבר שהתקשורת איננה בהכרח מסקרת אלא יוצרת מציאות, אך בדיני נפשות מוטב שלא ניסחף. עדיין אפשר לצפות מאתנו למעט רגישות וכבוד כלפי אלה שהנבחרת מבחינתם היא כבוד ציבורי ולאומי, ולאו דווקא בצע כסף בלבד. בניון, בניגוד לרבים אחרים, הוא הון אנושי איכותי ונדיר במחוזותינו ואל לנו למעוך אותו ולרסקו לרסיסים באופן האכזרי בעיתונות פופוליסטית וכל כך בלתי הוגנת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ