אבי לוזון לא אשם

קשה לתקשורת ולרוב אוהדי הכדורגל לקבל את העובדה, שדווקא מקבוצה כמעט קיקיונית, עם קהל אוהדים קטן, צמחה החבורה ששולטת כיום בהתאחדות, בנבחרת ובגורלן של קבוצות רבות בכל הליגות

חיים ברעם
"כל העיר" ירושלים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ברעם
"כל העיר" ירושלים

משום מה הפך יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, לדמות השנואה ביותר בכדורגל הישראלי. זהו תפקיד כפוי טובה בעצם הגדרתו, אבל קודמיו, שלא כולם היו מוצלחים או כריזמטיים במיוחד, לא ספגו קיתונות כאלה של בוז ושנאה. זה מתחיל עוד מהבית, מאם המושבות פתח תקוה, שבה נחשבה פעם מכבי לקבוצה האשכנזית ביותר בכדורגל הישראלי וייצגה את בני מלבאס האותנטיים, ה"בועזים" (כפי שקראו להם בלעג בתנועת העבודה), שפשוט נעלמו מהמפה הדמוגרפית של פתח תקוה.

בני משפחת לוזון התמרדו נגד ההגמוניה של הפועל בפתח תקוה, מהסיבות הפוליטיות-חברתיות שהזינו את השנאה להפועל גם בירושלים. הפועל פתח תקוה זכתה בשש אליפויות, מהן חמש רצופות, אבל האחרונה היתה בשנת 1963. בקרב קהל האוהדים נחרתה הפועל בזיכרון הקולקטיבי כמייצגת העיקרית של העיר, ומכבי פתח תקוה מצטיירת בעיקר כקוריוז, שחי ונושם רק בזכות הלוזונים. קשה לתקשורת וגם לציבור הרחב של חובבי הכדורגל לקבל את העובדה, שדווקא מקבוצה כמעט קיקיונית, עם קהל אוהדים קטן, צמחה החבורה ששולטת כיום בהתאחדות, בנבחרת ישראל ובגורלן של קבוצות רבות בכל הליגות.

יכול עדיין לתקן את המעוות. לוזוןצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

הרבה עיוותים חצופים שיזם יו"ר ההתאחדות השניאו אותו גם על אוהדים, שנטו לקבל אותו בברכה בתחילת דרכו. בעיקר מדובר בשיטת הקיזוז המוזרה, והשנה גם בקיפוח המשווע של הקבוצות המובילות בליגות א'. כידוע, אלופת ליגה א' דרום תאלץ להתמודד עם אסי גלבוע (שלמעשה זכתה כבר באליפות ליגה א' צפון) על כרטיס העלייה לליגה הלאומית. זוהי החלטה חמורה הפוגעת בצדק הטבעי. בשלב הזה לא מדובר דווקא בקטמון, כיוון שלפחות ארבע קבוצות מתמודדות על האליפות, אבל הזוכה מביניהן תקופח באורח חמור אחרי ליגה ארוכה וקשה. אם ההתאחדות תתקן את ההחלטה אפילו באמצע העונה איש לא יתלונן, אבל בהתאחדות חשים ששדולת הליגות הנמוכות היא חלשה ונטולת עוצמה פוליטית ולכן יש להניח שהיא לא תשנה את החלטתה.

גם קידומו של גיא לוזון נתקל בחשדנות רבה. יש כאן פרדוקס מטריד: הציבור מסתייג מגיא לוזון, חרף העובדה שהוא מאמן מעולה. קיימת כאן תופעה מוזרה, שהייתי מגדיר אותה כנפוטיזם קונסטרוקטיבי. זה ברור, כמעט בוטה, שלוזון זוכה לפרוטקציה מתמשכת בזכות השתייכותו למשפחה; זה בולט כמעט באותה מידה שהוא מאמן מצליח, ושהקשֶר הלוזוני לא רק מקדם אותו אלא גם פוגע בו.

מאמן מצוין עם ייחוס משפחתי בעיייתי. גיא לוזוןצילום: שרון בוקוב

לדעתי יש להמשיך ולתמוך בהחלטתו של לוזון להגדיל את ליגת העל ל-16 קבוצות, שהביאה את ליגת העל גם למקומות שנחשבו לנידחים ויצרה את התופעה המרנינה של זכיית עירוני קרית שמונה באליפות המדינה. הרחבת בסיס הליגה לא פגעה ברמה, ולוזון איננו אשם בעובדה ששתי הקבוצות המובילות בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות, מכבי חיפה והפועל תל אביב, נקלעו למצב קשה בשל ההגירה המסיבית לאירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ