האולימפיאדה בלונדון בשירות נשות סעודיה

הלחץ הבינלאומי הכבד עשה את שלו וסעודיה עומדת לשלוח לראשונה ספורטאיות לאולימפיאדה, עוד לפני שיותר להן לנהוג או להצביע

עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן

אם בערב הסעודית נשים לא מורשות לנהוג במכונית או להיכנס לאיצטדיון כדורגל, אין טעם להתפלא שספורטאיות מעולם לא ייצגו את המדינה באולימפיאדה. אבל הלחץ הבינלאומי נגד אפליית הנשים במדינה שחיה לפי השריעה, ההלכה האיסלמית, משפיע. לפני מספר חודשים הוחלט במשפחת המלוכה כי החל מ-2015, יוכלו נשים לבחור לפרלמנט, ואפילו, תחזיקו חזק, לנהוג במכונית.

הוועד האולימפי הבינלאומי אינו מוכן לחכות שנתיים. ערב הסעודית היא רק אחת מבין שלוש מדינות - לצד קטאר וברוניי - שמעולם לא שלחו אישה למשחקים. בעוד הלחץ של הוועד נשא פרי במקרה של קטאר (שתשלח ספורטאיות ללונדון) וברוניי (שכבר שלחה נשים לאולימפיאדת הנוער ב-2010), הצהירו הסעודים לפני כחודש כי לא ישתפו נשים באולימפיאדה הקרובה.

אבל השאיפה של הוועד האולימפי כי כל משלחת ללונדון תכלול נשים וגברים עשויה להתממש. החלטה רשמית של הוועד האולימפי הסעודי, שמנוהל כמובן על ידי משפחת המלוכה, טרם התקבלה, אך השיחות שקיימו הסעודים עם הוועד הבינלאומי הניבו אופטימיות. "אנחנו משוכנעים כי סעודיה תשלח נשים ללונדון", מסר הארגון.

פריצת הדרך אירעה לפני כמה ימים, בפגישה בין הסעודים לנציגי הוועד הבינלאומי, שהוגדרה "יעילה". הסעודים אמנם חזרו והדגישו את המסורת והתרבות, אך הסכימו לשקול בחיוב שיתוף נשים. לפי פרסומים, הסכים יורש העצר נאווף בן עבדול עזיז להשתתפות נשים, "כל עוד לא תיפגע צניעותן".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות של ספורט הארץ ישירות לפייסבוק

ומה אם הנשים הסעודיות לא יהיו טובות מספיק כדי לקחת חלק? גם לזה יש פתרון. הוועד הפועל של הוועד האולימפי הבינלאומי מתכנס לקראת סוף מאי. אם יהיה בכך צורך, תוגש הצעה להכניס את הסעודיות למשחקים מתוקף מה שמכונה "נסיבות מיוחדות". הנשיא ז'ק רוג הבהיר: "זה תלוי בספורטאיות וביכולות שלהן, אבל אנחנו עושים את כל המאמצים". הלחץ על הסעודים גרם להם להסכים תחילה לשלוח ספורטאית אחת, אלא שרוג דרש יותר מכך וככל הנראה ייענה. מי שעשויה להיכלל ברשימה הסעודית היא רוכבת הסוסים דלמה רושדי מלחאס, שזכתה במדליית ארד באולימפיאדת הנוער לפני שנתיים.

הפעילות של רוג וחבריו מבורכת, אבל היא קיבלה דחיפה בעקבות ביקורת שנמתחה על הוועד האולימפי בחודשים האחרונים מצד ארגוני זכויות אדם. ארגון Human Rights Watch ערך ראיונות עם נשים סעודיות ועם גורמים בקהילת הספורט הבינלאומית, וגילה את הידוע - ההגבלות על עיסוק נשים בספורט הן עצומות.

כריסטוף ווילקה, חוקר לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון, סיפר כי המטרה בסופו של דבר היא לא רק השתתפות נשים באולימפיאדה: "זה יהיה הישג, אבל יש אפליה חמורה נגד נשים בסעודיה. ילדות ונערות מן השורה לא מקבלות שיעורי חינוך גופני ואסור לנשים להיכנס לחדרי כושר".

כבר לפני בייג'ין נשמעו קריאות, כולל של כותב שורות אלה, למנוע מסעודיה להשתתף במשחקים בגלל הדרת הנשים. סעודיה השתתפה, אבל הקריאות לפעולה נגדה התגברו. אפילו הסעודים כבר מבינים שהדבר גורם להם נזק תדמיתי. עובדה - ייתכן שבלונדון יבוא שינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ