אלימות בכדורגל הישראלי |

עתיד הענף מונח על הכף

אם בית המשפט לא יטפל ביד תקיפה ונחרצת במתפרעים אמש, הוא ינציח באופן רשמי את התפישה לפיה הכדורגל הישראלי הוא מקום מחוץ לחברה

אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן

ראשית, המובן מאליו: עמי גניש, מאמן השוערים של מכבי פתח תקוה, שנגח בפניו של עלי חטיב; ויגאל ממן, שמוגדר כ"בעל תפקיד" במכבי פתח תקוה, ובעט בשחקן הפועל חיפה בעוד הוא שוכב על הדשא חסר אונים - צריכים להיעצר ולעמוד לדין. כשהשניים יעמדו לדין, בית המשפט צריך לקחת בחשבון שהכדורגל הישראלי הפך עיר מקלט לאלימות מסוגים שונים - מילולית, פיסית, גזענית - ושהמוסדות האחראים למיגור האלימות אינם מסוגלים לעצור את המפולת.

המשמעות היא שבית המשפט צריך להתייחס למקרה כאל סמל ולפעול למען ייראו ויראו. הוא צריך למלא חלל שנפער בשנים האחרונות, ושבתוכו מונחים כל התנאים לריסוק הענף. אם לא יעשה זאת, בית המשפט ינציח באופן רשמי את התפישה לפיה הכדורגל הישראלי הוא מקום מחוץ לחברה, אזור הפקרות בו מותר לעשות דברים שבכל מקום אחר, ובכל תחום אחר, ובכל סיטואציה אחרת, אסורים בהחלט.

בית המשפט צריך להבין: בכדורגל הישראלי נוצר מצב שבו אדם שוכב על דשא לאחר שחטף נגיחה מאדם אחר; ולאחר שנפל על הדשא מגיע אדם שלישי ובועט לו בפנים; ולאחר שההוא נגח וההוא בעט, וכולם פחות או יותר בהלם, מגיע מי שמוגדר כ"נשיא מכבי פ"ת" ואומר: "הוא בקושי נגע בו". וזה לא משנה אם אחרי שעה של טלפונים זועמים הוא כבר מדבר אחרת.

5 מתוך 5 |
הקטטה באיצטדיון המושבהצילום: קובי אליהו
1 מתוך 5 |
איש מכבי פ"ת בועט בחטיב השכוב על הרצפהצילום: קובי אליהו
2 מתוך 5 |
עלי חטיב מטופל בידי אנשי מד"אצילום: קובי אליהו

בואו לדבר על האלימות במגרשי הכדורגל בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

בית המשפט חייב להבין: עד היום הכדורגל הישראלי התייחס לעצמו כאילו הוא לאס וגאס - דברים שקרו על המגרש נשארו על המגרש. פעולות שבכל מתחם ציבורי אחר היו מסתיימות בהאשמות פליליות וכלא, נשלחו דרך קבע לבחינת בתי דין פנימיים, מעין קריקטורות של בתי משפט, ולכן באופן מעשי הוטמנו עמוק בתוך האדמה. הכדורגל הישראלי - מטעמים שלרוב משרתים דמויות כוחניות שנעות על גבול הלגיטימיות - מתעקש לא לחשוף עצמו לשמש, ולכן הפצע לא מתרפא, רק גדל ומעמיק.

בית המשפט חייב להתערב במציאות שנוצרה בכר הגידול הפראי הזה ולנצל את ההזדמנות כדי לומר אמירה. בסופה של אמירה צריך יהיה עמוס לוזון להבין שהסטנדרטים שלו למושגים "בקושי" ו"נגע" הם מעוותים. שתמונות שנתפשות אצלו כרגילות, סטנדרטיות, הן עבור הציבור תמונות של בית כלא. בית המשפט חייב להציל את הכדורגל הישראלי מעצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ