הכשלון של לוזון, הנפילה של מכבי פ"ת והעונש הראוי לאלימות

יו"ר ההתאחדות לא הצליח למגר את האלימות בביתו שלו; קרית שמונה תפסה את מקומה של פ"ת כקבוצה הערמומית והסימפטית ומקומם של ממן וגניש הוא כאנשי זרוע בקרב משפחות ידועות לשמצה

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי ברזל

1. לא כי הוא ערבי. את העניין הזה חשוב להסיר מיד מעל לסדר היום, ודאי כאשר מדובר במכבי פתח תקוה, מועדון ששילוב שחקנים ערבים בו, בכל המחלקות, הוא מן היפים והמכובדים בישראל. חטיב הוכה קשות בגלל שאין כל קשר בין עמי גניש, מאמן השוערים של המועדון, ויגאל ממן, מקורב להנהלה, לבין ספורט וספורטיביות. עסקינן במי שחייבים להיות מסולקים מהכדורגל לצמיתות. את ההיגיון הזה חייב בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לבסס בעונש שיושת על המועדון ועל השניים. מכבי פתח תקוה, אגב, כבר השעתה את השניים, בואכה פיטורין.

זה לא אמור להיות מסובך מדי, ונדמה שדווקא כאן יש אפשרות לבסס עונש אפקטיבי מאין כמותו. מי שפועל באופן בלתי ספורטיבי בעליל לא יוכל להתפרנס למשך תקופה ארוכה מאוד מעיסוק שקשור בספורט. במידה שתוכח מעל לכל ספק אחריותם של גניש וממן לפגיעה המכוערת בחטיב, צריך בית הדין להבטיח כי השניים לא יהיו רשאים למצוא עוד את פרנסתם בתחום. כל קבוצה שרשומה בהתאחדות תדע במקרה כזה כי העסקה של מי מהם אסורה, יש בה משום עבירה על התקנון והיא תגרור ענישה קשה. זה עשוי גם לאפשר לשניים למצוא את מקומם הטבעי כאנשי זרוע בקרב משפחות אחרות, לא הלוזונים, שנוהגות לחמש את עצמן בטיפוסים מהסוג הזה.

הטרגדיה הגדולה של אבי לוזון, כיום יו"ר ההתאחדות לכדורגל, בעבר יו"ר מכבי פתח תקוה ולנצח אוהד גדול שלה, היא הכישלון המוחץ שלו במיגור האלימות בביתו. אפשר להעריך את התעקשותו לא לנהוג בצביעות ולהודות באהדתו הגדולה למועדון, קשה הרבה יותר לקבל את התעקשותו בסיום המשחק על גינוי לאלימות משני הצדדים. אלא אם התכוון לממן ולגניש. כמי שדיבר תמיד על עצמאיות בתי הדין של ההתאחדות, יודע לוזון שפתח תקוה תיענש בחומרה. הקבוצה צפויה לספוג הפחתת נקודות, שכל כך קריטיות לה במאבק ההישרדות, ועונש של מספר משחקים ללא קהל. אם זה לא יקרה, יתקשו אחרוני השפויים כאן להאמין לשופטים הנכבדים וליו"ר נטול הפניות בכל הקשור למלחמה באלימות, כי בתי הדין סוברנים לקבל כל החלטה ללא הבדל דת, גזע, מין ויו"ר התאחדות.

אבי לוזון. בשבוע הבא יתפרסמו מסקנות וועדת כהןצילום: ניר קידר

2. פעם, ממש לא מזמן, היתה מכבי פ"ת הקבוצה החכמה ביותר בישראל. לא המצליחה, לא העשירה, ודאי לא האהודה, סתם אינטליגנטית, מכובדת וספורטיבית. אתם יודעים מה, ממזרית, זאת ההגדרה המדויקת. בהרבה מובנים, ההצלחה של הלוזונים בפתח תקוה היוותה מודל לחיקוי עבור כל קבוצה קטנה כאן, שרצתה לעשות את זה נכון. בימים הגדולים של המועדון הזה, הרשו לעצמם עמוס ואבי לוזון ללמד את לוני הרציקוביץ' ומשה תאומים ושות', איך לעשות את זה נכון. בפומבי, ולא פעם בבוטות, בלי רחמים וטקט. אחר כך, כשהחלה הקריסה, כשנעלמה החוכמה, כשנגמר המזל, כשהשחץ השתלט ומלחמות ההישרדות הפכו שם נרדף למכבי פ"ת, עברנו ל"על אפכם ועל חמתכם".

הזכייה של קרית שמונה באליפות והירידה האפשרית של פתח תקוה ללאומית הן שיאו של התהליך האמור. התלמיד עלה על רבו. לשרצקי, למשל, היתה סבלנות, דרך, עורמה ומידה לא מבוטלת של צניעות (אבל רק עד שהגיעה האליפות והוא איבד את זה לחלוטין). הוא אסף שחקנים, זיהה משהו במאמן צעיר שהתרסק במועדון גדול, בנה קבוצה, השקיע בתשתית והציב מטרות. הוא עשה מכבי פ"ת, אבל בצפון. העונה, כשהכל בקרית שמונה התחבר והדברים אצל הגדולות השתבשו מעט, שרצקי לקח את כל הקופה. כן, כן, זאת שאליה כיוונה מכבי פ"ת כל השנים.

הדעיכה של פתח תקוה החלה ביום בו התמנה אבי לוזון ליו"ר ההתאחדות. הערמומיות אבדה, ובמידה לא מבוטלת גם הרוח. לעמוס יש את הכסף, לאבי את השכל. השילוב ביניהם עבד מצוין, אלא שמאז הפרידה נראית הקבוצה כמו גחמה. וגחמות, כידוע, יכולות להסתיים לפעמים באליפות או בירידת ליגה. מכבי פ"ת בגלגול המוצלח שלה היתה שמה את היד על מאמן כמו בן שמעון, שומרת על עומר דמארי, צדה זרים מבטיחים ולא חיה על זיכרונות ממגמאדוב, ומצטיידת בגניבה כמו עלי חטיב ולא שולחת אותו לבית חולים בסיום משחק.

במכבי פ"ת הנוכחית, לעומת זאת, סוגרים את העונה עם מאמן שלישי, הביאו זרים חסרי השפעה, בנו על שטראובר, נשאבו שלא לצורך לדפוסי התנהלות של אנחנו מול שאר העולם ובהרבה מובנים הביאו על עצמם חוליים שבעבר נדמה היה כי לא יידבקו במי שהיתה אי של שפיות. וכך, קבוצה שבמשך שנים הצליחה כנגד כל הסיכויים, עלולה לרדת ליגה כנגד כל הסיכויים. ובעיקר על אפם ועל חמתם של כל מי שזכרו, אהבו והעריכו את מכבי פ"ת ההיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ