הקרויף של מכבי |

מי בכלל צריך ג'נרל-מנג'ר?

לפני ששואלים אם קרויף ראוי, יש לתהות מדוע גולדהאר החליט שכל ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא התפקיד הזה - שכלל לא היה בקבוצות הגדולות בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי ברזל

1. השאלה החשובה מכולן היא מדוע החליט הבעלים של מכבי ת"א, מיטש גולדהאר, כי כל ההבדל בין כישלון מקצועי להצלחה הוא היעדר ג'נרל מנג'ר. רק אחר כך כדאי לשאול אם דווקא ג'ורדי קרויף הוא המתאים מכולם או היחיד שהסכים להגיע לכאן.

יותר מדי מיואשים דיברו במהלך העונה על הצורך הנואש של מכבי בג'נרל מנג'ר. אולי בגלל המונח הלועזי, אולי בשל הצליל, אולי סתם כדי להיות כאן ולהרגיש שם. האמת המרה היא שחלק לא מבוטל מאותם יועצי אחיתופל בסך הכל רצו לסדר איזה ג'וב נחשק לחבר טוב. כך, למשל, עלתה דמותו של צביקה שרף לתפקיד הנכסף. כן, כן, בקבוצת הכדורגל, לא טעיתם. אחרים ניסו לקדם את צביקה רוזן. למה? מכביסט. האם היה בעברו ג'נרל מנג'ר? ממש לא. ובכן, קבלו סקופ. הקבוצות הטובות ביותר בישראל, בהיסטוריה ובהווה, עשו זאת מבלי להזדקק לשירותיו של ג'נרל מנג'ר. מכבי חיפה, בית"ר ירושלים, הפועל ת"א, הפועל פ"ת, הפועל באר שבע ואפילו אחת בשם מכבי ת"א. מה נשתנה? לגולדהאר ואנגלידיס הפתרונים.

אין בכוונתי לטעון שהמינוי מיותר לחלוטין או לפסול חלילה את קרויף ג'וניור, אלא רק להזהיר את מי שהחליטו עליו ואת מי שבונים עליו, מלהפוך אותו לחזות הכל. והדברים תקפים למקרה של כישלון או הצלחה. לא זאת הבעיה של מכבי ת"א, לא זה הפיתרון לתחלואיה. גולדהאר מוכיח שוב כי הוא נכון להשקיע מכספו כדי להצליח, אבל שוב עולה הספק אם הוא באמת יודע לזהות את הבעיות האמיתיות של קבוצתו. ובמקרה של מכבי הן די פשוטות: בחירה מוטעית של מאמנים ובניית סגל לא מאוזן. האמת, לא צריך להיות ג'נרל מנג'ר בשביל לאבחן דברים כל כך ברורים. אפשר היה להסתפק בבחירת מאמן ראוי.

גולדהאר וג'ורדי קרויף באיצטדיון באשדודצילום: אילן אסייג

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

כותב שורות אלה אינו מתרגש ממינוי אנשי מקצוע מעבר לים לתפקידים בכירים בכדורגל המקומי. לא מפאת שנאת זרים, חלילה, אלא מחשש להתבטלות שאינה במקום, ובזכות האמונה שיש כאן מספיק כוחות טובים. ובואו נכיר גם בעובדה, כי הייבוא שהגיע לכאן עד כה לא היה מרשים מדי. ספק אם הבן של ישנה זאת, אבל ראוי לאחל לו הצלחה.

2. מכבי חיפה לא תלך על הפורמט החדש של מכבי ת"א, ותסתפק במאמן בלבד. בין אם אלישע לוי יצליח לסדר לה מקום באירופה דרך הליגה או דרך זכייה בגביע, עושה רושם כי לראובן עטר, מחליפו הסביר, תהיה לא מעט עבודה. קשה לזכור מתי הציגה חיפה סגל כל כך אנמי, לא מאוזן ונעדר יכולת. למאמן הבא של נתניה, לעומת זאת, יש תשתית מבטיחה.

3. במבחנה הראשון כאלופה ובתחילת מסעה להגן על התואר ולשדר עסקים כרגיל לכל מי שמשוכנעים כי מדובר בקוריוז, נחלה אתמול קרית שמונה מפלה מביכה. ודוחה, בכל מה שקשור לספורטיביות. יש כאן מספיק קבוצות ושחקנים שעדיין נלחמים על כרטיס לאירופה, מענקי מיקום וכבוד הספורטאי באשר הוא, ודווקא קרית שמונה לעגה להם. וכך, ברגע אחד של חוסר אחריות, נוספה לאליפות הזאת אותה כוכבית ארורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ