בית הדין מת מצחוק

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי ברזל

אתם ודאי מוחאים כפיים ברגעים אלה, אז סליחה על השאלה הקנטרנית. על מה בדיוק? אם אתם נמנים על שונאי מכבי פתח תקוה, אני יכול להבין. אם אתם מתעבים את לוזון רק מעצם העובדה שזה שם משפחתו, אני יכול להבין (גם אם איני מקבל זאת). אבל אתם ודאי מוחאים כפיים כי בית המשפט קבע אתמול שלמכבי פתח תקוה יורדו 3 נקודות כבר העונה ולפיכך הסקתם שהצדק נעשה. ובכן, את זה אני ממש לא מצליח להבין.

סטטיסטיקה של 1 מ-3 אינה מרמזת על הצלחה יתרה של מי שמתהדר בה, אבל כאשר נתונים כאלה מיוחסים להצלחת ההליך השיפוטי, יש מקום לדאגה. אמרו לי בבקשה מה אמור לחשוב היום האדם הסביר על בתי הדין של ההתאחדות לכדורגל על שלוש הערכאות השונות: שפוטים של לוזון, גיבורים על לוזון, עצמאיים לחלוטין, קשובים להלך הרוח הציבורי, שלא לומר נכונים בכל עת, למרות כשרותו המפוקפקת של ההליך השיפוטי אתמול, לספק לציבור את הגופה שהוא דורש, או סתם חבורה שנכונה להכין את הקרקע לגזר הדין היום בעניין הפועל ר"ג ובני לוד תוך עיוות תקינות ההליך השיפוטי? מודה, אני כבר מבולבל.

עמוס לוזון (מימין) ודני פרדה בבבית הדין של ההאתחדותצילום: ניר קידר

הדיון אתמול כלל לא היה אמור להתקיים. מועד הערעור חלף עבר לו, והנסיבות
השיפוטיות לא השתנו. הקרב ההוא בווינטר בשישי, אתם אומרים, דברי ראש הממשלה,
העליהום של השרה לבנת, ג'קי בן זקן האופורטוניסט, איומי הסרק של יו"ר הטוטו,
הנאום של אבי לוזון. ריבונו של עולם, מה להם ולאירועים המטורפים במושבה? ראשית, מה קרה לאותה "חומה סינית" שאמורה לחצוץ בין בתי הדין לכל הרעשים מסביב. שנית, למישהו יש באמת יכולת להוכיח קשר סיבתי בין פסק הדין האומלל של בית הדין בערכאה הקודמת (לדחות את הורדת הנקודות לעונה הבאה) לבין מופע האימים של אסולין, יפרח, שינה, אזברגה ושאר פורעי החוק בווינטר? נסו לחשוב על זה רגע ללא כל הטיה, ללא כל עמדה מוקדמת, בלי להוסיף, בלי לגרוע, מקצועי נטו. ובכן, ציון 3 לבתי הדין.

היה צריך להוריד שוב את הנקודות או לא? דברו אתנו בפייסבוק

ערכאה אחת בלבד הצליחה לתפוס את מה שקרה במושבה במידה הנכונה, ולגזור עונש ראוי, והיום צריך להוסיף את המובן מאליו עד אתמול - גם תקין מבחינה משפטית. ראוי להזכיר אותם שוב, את הדיינים שמעוני ולנדאו, וכדאי שהנשיא החדש של בית הדין העליון של ההתאחדות, השופט אורי גורן (נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס) ייקח זאת בחשבון בבואו לבנות מחדש את בתי הדין של ההתאחדות, את הרכב הדיינים ואת כל מי שלוקחים חלק בהליכים השיפוטיים מטעם ההתאחדות. לא כולם ראויים להמשיך בתפקידם, ודאי לא מי שאפשרו להליך השיפוטי להיות מושפע מהלך הרוח הציבורי או מאמירה תקשורתית כזאת או אחרת. שמעוני ולנדאו הם היוצאים מהכלל, אלו שהיטיבו להבין את גודל השעה, משמעות האירוע ואת חשיבות פסיקתם ותפקידם. אם בתי הדין אינם עצמאיים מול יו"ר ההתאחדות, מול פובליציסט כזה או אחר או מול הציבור, המשמעות אחת: פשיטת רגל.

עכשיו שוו בנפשכם סיטואציה דומה בבית המשפט העליון, ואפילו בערכאה אזרחית נמוכה
יותר. שוו בנפשכם גישה רווחת בבתי המשפט שלנו, שמעדיפה פאסיביות, שלא לומר
התבטלות שיפוטית, על פני אקטיביזם שיפוטי ועצמאות מוחלטת. מישהו מכם עדיין מוחא
כפיים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ