הבלקן זה כאן

עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן

עניין וידע בספורט יוצרים בצורה ברורה עניין וידע בגיאוגרפיה. מי ידע בשנות השבעים איפה נמצאת מנשנגלאדבך? רק אוהדי כדורגל. מי היה יכול לשים אצבע על מיקומה המדויק במפה של וארזה או של ויגו, אם לא מכבי תל אביב כדורסל או חיים רביבו.

אבל כמו בדברים רבים, בישראל יש מציאות אלטרנטיבית. חלקה נכפה עלינו, אבל חלק אנו טורחים לייצר בעצמנו. גם בספורט. יהונתן הקטן בן השבע וחצי אוהב מפות ודגלים כמו אביו, וכמובן יודע שישראל נמצאת באסיה. את האנומליה של שייכותינו לאירופה - בכדורגל, בכדורסל, בכדוריד ובדוק, הוא עוד לא לגמרי מבין, גם לא את הפוליטיקה שכרוכה בכך. תגידו, מדובר בכורח? עד רמה מסוימת. 

לאחרונה מסתבר שהמציאות האלטרנטיבית שלנו קפצה מדרגה. אנחנו לא באירופה מסיבות פוליטיות, אנחנו באמת באירופה. יש אפילו מיקום די ברור. כשאלופת הליגה הבלקנית ממוקמת בגלבוע והפיינל-פור של המפעל נערך בגן נר ומארח גם קבוצה מתל אביב; כשהפיינל-פור של הליגה האדריאטית יהיה בתל אביב ובו עוד קבוצה תל אביבית, כנראה שהסרט שאנחנו חיים בו מתרחש אי שם במדינות יוגוסלביה לשעבר.

למען האמת זה די מתאים למצב הפוליטי פה - השסעים כמו בבוסניה, האלימות כמו בסרביה, החשיבות העצמית כמו בקרואטיה. רק הכדורגל, הכדורסל והכדוריד נשארו במזרח התיכון. קצת צפונה מכאן נמצאת ספליט, אולי תקפצו לבקר ביום העצמאות. מדרום מזרח אפשר בחצי שעה להגיע לפודגוריצ'ה, ברוכים הבאים.

זה היה משעשע אם לא היה פתטי. מצחיק אם לא היה עצוב. איך אמר היהודי החכם אלכסנדר גומלסקי על מכבי תל אביב כבר לפני 35 שנה: "קבוצה מאסיה עם שחקנים מאמריקה זוכה בגביע אירופה".

תגובות