המירוץ אחר הסם

מולי אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מולי אפשטיין

בעוד פחות משלושה חודשים תוצת בלונדון האש האולימפית בפעם השלישית בהיסטוריה. הצגת הספורט הגדולה בתבל תצא לדרך ועמה הסיפורים המרגשים, רגעי התהילה הקסומים, הציפיות ורגעי האכזבה והיגון. בדומה לבייג'ין, גם לונדון לא חיכתה לרגע האחרון והמתקנים המפוארים שישמשו את הספורטאים והצופים עומדים מוכנים ומצוחצחים.

בשבוע שעבר התבשרנו על "האור הירוק" שקיבלה המעבדה באסקס, שתבצע את 6,250 מבדקי הסימום שיערכו בתקופת המשחקים האולימפיים. המעבדה, שמשתרעת על פני שטח של שבעה מגרשי טניס, תאויש ב-150 מדענים וב-1,000 אנשי צוות שיעבדו בפורמט של 24/7. המשמעות – כל ספורטאי שני יעבור מבדק סימום, כולל כל מי שיזכה במדליה אולימפית.

איום הסימום על הספורט האולימפי אינו דבר חדש. השימוש בחומרים משפרי הישג החל עוד במשחקים העתיקים במאות שלפני הספירה. אם ננסה לשים את האצבע על המועד בו החל השימוש בחומרים אסורים בספורט, אפשר לומר די בוודאות שהיה זה ביום בו החליטו להעניק פרסים על ניצחונות. היסטוריית הסימום האולימפית מתחילה איפה מאז ראשיתם של המשחקים האולימפיים.

מי יהיה בן ג'ונסון הבא?צילום: גטי אימג'ס

העניין הוא שבעבר לא היה קיים איסור על שימוש בחומרים משפרי הישג בספורט, שלא לדבר על יעילותם, איכותם ומידת תחכומם של סמי העבר. האיסור על סימום ספורטיבי נקבע בשלהי שנות ה-60' של המאה הקודמת וההחלטה על ביצוע מבדקים שלא בתחרות (מבדקי פתע) היא רק בת עשרים ומשהו. מאז עשה העולם כברת דרך עצומה, ורמת התחכום - הן של מפתחי החומרים והן של אנשי המעבדה - נושקת לגבולות הדמיון. מטרתו של הוועד האולימפי הבינלאומי היא להבטיח משחקים נקיים מסמים.

זו הסיבה למספר האסטרונומי של המבדקים שייערכו החל מפתיחת הכפר האולימפי ועד לרדת המסך עליהם בטקס הסיום. בדומה לטום וג'רי, המרדף בין החתול לעכבר – בין הבודקים לבין הרמאים – נמשך במלוא עוזו. רמת התחכום של החומרים ושל שיטות הסימום כיום היא כה גבוהה ולכן המעבדות נמצאות תמיד צעד אחד מאחור.

כל הספורטאים, כל התחרויות, כל הענפים: הדרך ללונדון 2012 

באנלוגיה לעולם הסלולרי, סמי הספורט שמיוצרים כיום הם כבר בני הדור השלישי והרביעי. על פי הערכות של מומחים בתחום, קיימים כיום כמאה חומרים זמינים לשימוש שעדיין אין בדיקות לאיתורם. סביר להניח שבלונדון תהיה כמות לא מבוטלת של ספורטאים שהשתמשו באותם חומרים, אם לא במשחקים עצמם אז בתקופה שקדמה להם.

כפי שציינתי, הוועד האולימפי הבינלאומי משקיע מאמצים כבירים בכדי לשמור על "משחקים נקיים", אולם הבעיה האמיתית הוא מה שקורה עכשיו, בתקופה שלפני יריית הפתיחה האולימפית. סביר להניח שספורטאי הקצה, אלא שבחודה של פירמידת ההישגים, נהנים אולי מרמת תחכום גבוהה שמאפשרת להם לחמוק מתחת לרדאר המעבדות. את העובדה הזאת יודעים בוועד האולימפי ולכן הורו לשמור במשך שמונה שנים את הדגימות שתילקחנה מן הספורטאים בלונדון.

התקופה הקרובה עלולה להיות סיוט לא קטן עבור ספורטאי העלית. צוותי בדיקה בינלאומיים יתורו ברחבי העולם אחר ספורטאים שנמצאים בישורת האחרונה של ההכנות. הספורטאים חייבים לדווח היכן הם נמצאים בכל יום נתון, על מנת לאפשר לצוותי בדיקות הפתע לנסות ולהפתיע אותם. חלקם בוחר ביעדי אימון מרוחקים במטרה לעקר את המוטיבציה של הבודקים. כולם מכירים את החוקים ואת כללי המשחק. ההצגה הגדולה בתבל, כבר אמרנו?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ