לנצח תהיה אלוף

היית שחיין ענק, מודל לחיקוי, אדם חייכן וטוב לב. תמיד היית צנוע וחף מכל מניירה שספורטאים ברמתך נוטים לאמץ. פרידה עצובה מאלכסנדר דאלה אואן

גיא ברנע
תום בארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ברנע
תום בארי

הבשורה הקשה על מות אלכסנדר דאלה אואן, אלוף העולם הנורווגי, היכתה את עולם השחייה בתדהמה ובעצב. בנבחרת ישראל הערצנו אותו כשחיין וכבן אדם. תום בארי, שחיין אולימפי וקפטן הנבחרת, ואלכס היו חברים קרובים. כראוי, אתן לו את זכות הדיבור כדי להעניק לשחיין הגדול כבוד אחרון:

הכרתי את אלכס לראשונה במשחקי הנוער האולימפיים, בשנת 2001 בספרד. התחרינו אחד בשני במקצי החזה, ושורשיי הנורווגיים עזרו לנו לפתח שיחה ראשונה. מאז נשארנו בקשר, נפגשנו בתחרויות שונות ברחבי העולם, מספר פעמים נסעתי להתאמן לצדו בנורווגיה. מדי פעם, הוריי ישבו יחד עם הוריו בתחרויות בינלאומיות. 

זכיתי לשחות לצדו, כתף אל כתף, לא מעט קילומטרים, ושמעתי ממנו את פילוסופיית השחייה שלו, שלמעשה היתה גם פילוספיית החיים שלו. השתפרתי כשחיין מכל אימון שעשיתי לצדו, וזכיתי לראות מקרוב כיצד סגן אלוף אירופה לנוער הופך לסגן האלוף האולימפי, ולאחר מכן לאלוף העולם.

היה בו, באלכס, חן מהסוג הנדיר. הוא ללא ספק היה אחד מהשחיינים האהובים ביותר בבריכה העולמית. תמיד ספורטאי למופת, תמיד מאיר פנים ותמיד "מוכן לקרב". היכולת שלו להתעלות ברגעי האמת, לשלוח את ידיו קדימה אל עבר הקיר ולו מאית השנייה לפני יריביו, היא שעשתה אותו הטוב בעולם.

חותמו על השחייה העולמית ייזכר לתמיד. להתראות, אלכסנדר דאלה אואןצילום: אי–פי

אלכס כבש את לב העם הנורווגי בצורה סופית ומוחלטת כאשר ימים ספורים לאחר הטבח הנורא במדינה בקיץ האחרון, הוא התעלה מעל ההלם, כבש את הפסגה העולמית ב-100  מטר חזה והפך לנורווגי הראשון שזוכה בתואר העולמי. שדרני הטלוויזיה הנורווגים השתנקו מבכי בשידור חי, וכשאלכס דמע לצלילי ההמנון הלאומי על הפודיום, לא נותר איש במדינה, כמו רבים אחרים ברחבי העולם, שלא העריץ את הספורטאי הענק הזה.

כולנו בנבחרת השחייה הישראלית אהבנו את אלכס, ותמיד שמחנו להרים אתו כוסית לחיים במסיבה שאחרי כל תחרות גדולה. הוא היה צנוע וחף מכל מניירה שספורטאים ברמתו נוטים לאמץ לעתים קרובות. קשה לי למצוא את המלים כדי לתאר את התחושה שמלווה אותי ושחיינים רבים אחרים מאז ששמענו את הידיעה על מותו.

זהו יום עצוב לקהילת השחייה ולכל חובב ספורט. אלכס היה שחיין ענק, אדם חייכן, טוב לב, צנוע ומודל לחיקוי. חותמו על השחייה העולמית תיזכר לתמיד, כמו גם השפעתו עלי. חברותו תחסר לי. תנחומיי הכנים למשפחתו ולעם הנורווגי.

אלכסנדר דלה אואן הוא אלוף עולם. לנצח הוא יישאר כזה. הכתר יישאר על ראשו לעולמי עד, עדות אילמת לחותם העצום שהוא הטביע בעולם השחייה. נוח על משכבך בשלום אלכס. לנצח תישאר צעיר, לנצח תהיה אלוף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ