כן לזקן, עם ביקורת נוקבת

נכון, אלכס פרגוסון הוא אכן אחד המאמנים הגדולים ביותר בתולדות המשחק. אבל האיש המוכשר והכריזמטי הזה הוא גם עקשן ומיושן

חיים ברעם
חיים ברעם
חיים ברעם
חיים ברעם

למען האמת, החסרתי פעימה כאשר קראתי את הכותרת לרשימתו של עוזי דן, כיוון שאלכס פרגוסון, מנג'ר מנצ'סטר יונייטד הוא פחות או יותר בן גילי, ומיד עלו לנגד עיני ההשלכות העצובות של האיפיון הזה - "זקן". אבל עם הקריאה נוכחתי לדעת שניתן להסכים עם עיקרם של הדברים. ההתנפלות ההמונית על סר אלכס היתה מצערת.

האסוציאציה שלי החזירה אותי למסעות גוליבר, ולהמוני הגמדים מליליפוט שקשרו אותו בלילה אחרי שספינתו נטרפה. פרגוסון הוא אלכימאי אמיתי, שהצליח להוציא את המקסימום משחקנים בינוניים לאורך כל הקריירה שלו. ביונייטד שלו תמיד שילב כמה כוכבים ואמני כדור (ריאן גיגס, אריק קאנטונה, כריסטיאנו רונאלדו) עם חוטבי עצים ושואבי מים כמו פול סקולס או אפילו ניקי באט, ולהגיע להישגים מדהימים. מי שמבקש להטיח בו אבנים, שלא לדבר על קש וגבבה שקראנו ושמענו בכל מקום, חייב לזכור שמדובר באחד המאמנים הגדולים ביותר בתולדות המשחק.

עם זאת, גם איש מוכשר וכריזמטי, שניחן בחכמת רחוב אותה הביא מעיר הולדתו גלזגו, מסוגל לטעות. למרבה הצער, הטעויות הקשות שביצע במשחק נגד היריבה העירונית מנצ'סטר סיטי היו מבניות ולא מקריות. כמו הרבה אנשים מצליחים עם אגו קצת מנופח, פרגוסון אינו אוהב להקשיב וממאן ללמוד משגיאותיו. שני ההפסדים לברצלונה של פפ גווארדיולה בגמר ליגת האלופות נבעו מהעליונות האיכותית של הקטלאנים. פרגוסון הודה בכך, אבל סרב לחלוטין להפיק את הלקחים. לכן הפסיד מאותה סיבה לאתלטיק בילבאו  בליגה האירופית, וגם לסיטי במשחק האליפות (שאמנם טרם הוכרעה).

"איפה פרגי שלכם", שרו אוהדי סוואנסי, "אתם הולכים לזכות בכלום"צילום: אי–פי

    לא מדובר כאן בכוח האדם שעמד לרשותו של פרגוסון. במשחק נגד סיטי בחר לספסל שלושה שחקנים טכניים: את המגן היצירתי רפאל, את אנטוניו ולנסיה ואת אשלי יאנג. השגיאה הזאת נובעת מתפישה מיושנת של המשחק. פרגוסון התקבע ברקורד העבר שלו, ומסרב ללמוד את ההתפתחויות העכשוויות במשחק. יריבו הרעיוני פפ, הצעיר ממנו בשלושים שנה, יכול ללמד אותו לא מעט על הדרך בה צריך לשחק כדורגל נגד יריבה איכותית כמו מנצ'סטר סיטי. הנושא הזה הוא עקרוני ולא קונקטוראלי. גם אם פרגוסון יזכה לבסוף באליפות, הוא חייב ללמוד לנפות את הלוחמים חסרי המושג ולהתבסס על טכניקה, כפי שעושים כיום בסיטי.

    חבל שעוזי דן זרק מרה על "שפוטי ברצלונה" (אישית, אני מודה באשמה) דווקא בהקשר הלא נכון. הוא מציין, בצדק, שליונייטד יש שחקני בית לעומת הזרים של סיטי ושוכח שהסגל של ברסה מוצף ממש בשחקנים שגדלו במועדון. נדמה לי שדן רוחש לברצלונה חיבה מתונה מאוד, אבל דווקא לשיטתו יש לכבד את הקבוצה המובילה באירופה בשנים האחרונות, שהתבססה על שחקני בית רבים.

    תגובות

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ