הבושה של הוועד האולימפי, והתפקיד הבא של גבי אשכנזי

אלוף אירופה אריק זאבי קיבל גמול שלא הולם את הכבוד שהביא למדינה; ראשי הקבוצות חייבים להבין שאנחנו לא רוצים התאחדות שנייה אלא מינהלת ראשונה, עם אנשים בלתי תלויים, למשל הרמטכ"ל לשעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל ברקוביץ'

השבוע התבשרנו שאריק זאבי - אחד הספורטאים הגדולים ביותר של מדינת ישראל בכל הזמנים - זכה בעוד מדליה מכובדת באליפות אירופה, מדליית זהב. לפני ארבע שנים, לאחר שכשל זאבי באולימפיאדת בייג'ין, תקפו אותו כלי התקשורת; אמרו שהוא גמר את הסוס, שאיכזב את עצמו ואת המדינה, שהוא צריך לתלות את חליפת הג'ודו לטובת צעירים ממנו. אבל הפעם, במאמץ עילאי וכמעט אחרון, כשאריק בן 35 ועתידו מאחוריו, שוב הוכיח הספורטאי הגדול הזה שהוא קורץ מחומר מיוחד והשתיק את כולם עם עוד מדליית זהב יוקרתית באליפות אירופה.

לראות אותו עומד על הפודיום כשדגל ישראל מתנוסס מאחוריו זה כבוד גדול לכולנו, למדינה, לאנשים, לספורטאים ולאריק עצמו.  ואז הגיעה ההודעה של הוועד האולימפי: לטעמי, הודעה מגוחכת. ואם לומר את האמת – הודעה מבישה. הוועד האולימפי החליט להעניק לאריק על ההישג הנפלא הזה, שכל ספורטאי רק חולם עליו, 25 אלף שקל. עוד רגע גם היו חושבים לכנס איזו מסיבת עיתונאים כדי לבשר על הסכום המצחיק הזה.

לא שאני מזלזל בכסף הזה, אבל יסלחו לי בוועד האולימפי - זו בדיחה. וצריכה לקום מחאה על הבדיחה הזו. לא ייתכן שספורטאינו הגדולים - מי שתרמו למדינה לאחר שעבדו שנים מגיל קטן והקדישו עצמם למקצוע, ולבסוף ייצגו בכבוד את המדינה והביאו מדליות זהב, כסף וארד - לא יצליחו לגמור את החודש ויחפשו מקורות פרנסה אחרים.

אני חושב שספורטאי שמביא מדליית זהב באליפות אירופה ואחר כך מדליה אולימפית, כמו יעל ארד ואורן סמדג'ה שכל זמנם הוקדש לעבודה ולזיעה לשם הבאת המדליה זו, חייבים לצאת בסוף הקריירה כשבאמתחתם סכום כסף נאה, כדי שאחרי הפרישה יוכלו לחיות ברווחה כמו בני אדם רגילים ולא כמו אנשים מסכנים שמסתכלים אחורה ואומרים: "יש לי מדליה, אך לצערי אני לא יכול ללכת איתה למכולת".

הגיע הזמן שבוועד האולימפי יפנימו ויסיקו מסקנות מהירות. הרי מסתובבים בוועד הזה סכומים לגמרי לא מבוטלים. לאן הם הולכים? זה הזמן שצבי ורשביאק, יו"ר הוועד, ייזום נוהל חדש לפני שהוא פורש מתפקידו: מי שהביא מדליית זהב באליפות אירופה יקבל מיליון שקלים. הבאת מדליה אולימפית? קבל מיליון דולר. זהגיע הזמן שנדע לכבד את הספורטאים הגדולים האלה ולא רק לקפוץ על הפודיום (שרת הספורט) רק בשביל תמונה. אלו הספורטאים האמיתיים שלנו, מגיע להם הכל.

מינהלת ליגה חדשה

השבוע התבשרנו שראשי הקבוצות סוף סוף הפנימו את מה שאני אומר כבר שנים - די להתאחדות לכדורגל! הגיע הזמן להקמת מינהלת ליגה שתנהל את שתי הליגות הבכירות בכדורגל הישראלי. אבל כשאני אומר מינהלת ליגה אני מתכוון שמי שינהל אותה יהיו אנשים שאין להם שום אינטרס או מגע בשנים האחרונות עם אף קבוצה או מרכז בהתאחדות.

אין לי בעיה שראשי הקבוצות יבחרו את האנשים שיעמדו בראש המינהלת הזו, אבל כמו שאמרתי זה צריך להיות גוף בלתי תלוי, בלי אינטרס לאף קבוצה, יו"ר או מועדון. מה שראשי הקבוצות רוצים לעשות זו אותה גברת בשינוי אדרת. כלומר רוצים למנות אנשים שלהם כמו שהיה עד היום בהנהלת ההתאחדות לכדורגל. אז מה עשינו בזה? מה זה משנה לי אם במקום אבי לוזון ושטרן חלובה ינהלו את הכדורגל, יענקל'ה שחר, ג'קי בן זקן ומשה דמאיו? הרי גם לאלה וגם לאלה אינטרס. אני מחפש אנשים נטולי אינטרס, כשרק הספורט ולא שום קבוצה נמצא אצלם מעל הכל.

הנה שלוש דוגמאות: בוני גינצבורג, צביקה שרף שנחשב בעיני רבים לאיש ישר והגון, וגם גבי אשכנזי, הרמטכ"ל לשעבר, שיש לו זיקה גדולה לכדורגל. עוד שם שהייתי רוצה לראות בראש המערכת הוא גיורא שפיגל האגדי, אבל בגלל שכמה מראשי הקבוצות ובראשם שחר לא אוהבים אותו, אין סיכוי שנראה אותו בתפקיד. בקיצור, המינהלת החדשה שאני אומר ודורש כל הזמן את הקמתה צריכה להיות הוגנת, עם אנשים נטולי אינטרס. אחרת עדיף שלא נקים אותה בכלל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ