הסודות מכנס המינהלת

שמעון מזרחי שלף בדיחות, אפי בירנבוים השתולל, יוסי דהן חילק צלחות ודייויד פדרמן הראה מי הבוס. וגם היה בופה לא רע

אייל גיל
אייל גיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גיל
אייל גיל

קראתי בסוף השבוע את אתרי האינטרנט, פתחתי הבוקר את העיתונים והיה לי קצת חבל. חבל, כי מינהלת הליגה דאגה להעלות מופע מרשים ביום שישי ולא קיבלתם את המיטב ממנו. נכון, עדכנו אתכם מי בעד פיינל-פור ומי נגדו, כמה זרים צריכים להיות בטופס/על המגרש/בסגל ועוד סוגיות טכניות לא מעניינות יותר מדי. אבל אף אחד לא נתן את הג'וס. אז הנה הרגעים הקטנים של משפחת העסקונה הרחבה שיכולים ללמד אתכם קצת יותר על הכדורסל שלנו.

1. רוב בעלי הקבוצות לא הבינו כלל את הצורך בכנס. הבוקר הנעים בבית מלון מפואר על חוף הים של תל אביב לא ממש עשה להם את זה. רובם כבר יודעים שרוב הנושאים כבר הוכרעו, אבל מכבי תל אביב ביקשה לערוך דיון. אז במינהלת, שקשריה כרגע עם מכבי די רעועים, החליטו לקיים אותו בכל זאת. "אני לא מבין למה אני צריך לממן את כל הדבר הזה. יותר נכון, אני מבין למה אבל זה עדיין מיותר", הטעים אחד מבעלי הקבוצות בבופה ארוחת הבוקר, "טוב שלא הבאנו למכבי גם מתנות".

2. אני לא מכיר את שמעון מזרחי כל כך טוב. חושב שראיינתי אותו פעם אחת והוא היה צנוני ומשעמם כהרגלו. פתאום בכנס גיליתי בדרן. מזרחי עקץ את כל מה שזז, התבדח ושלח הערות ביניים. אולי היה זה מנגנון הגנה כנגד מלים על גבי מלים שהושמעו נגד מפעל חייו, אבל לא משנה מה הסיבה, עדיין היה מצחיק.

כנס מנהלת ליגת העל, הבוקרצילום: עודד קרני, מנהלת ליגת העל

כך, לדוגמה, כשיוסי דהן, הבעלים של עירוני אשקלון, הסביר שלקבוצה יש תקציב של 2 מיליון דולר ו-500 אוהדים כך שיוצא שהוא משקיע 4,000 דולר בכל אוהד, התלוצץ מזרחי והוסיף שאת הסכום הוא מכסה על ידי הטלת קנסות (ע"ע קילינגסוורת' ושמעון אמסלם). אחר כך עבר להסתלבט על גילו של אפי בירנבוים ובאופן כללי היה במצב רוח מרומם. או כמו שאומרים הסטנד-אפיסטים - הייתם צריכים להיות שם.

3. מצד אחד, יפה לראות שאין היתממות. הבוסים של הכדורסל הישראלי יודעים למה הם שם ולא עוטפים את זה במלים יפות. הפיינל-פור, הם מודים, זו שיטה רעה אבל חייבים לנסות לגנוב את הצלחת ממכבי תל אביב ("אפשר כבר לתת להם סרוויס של 12 צלחות", אמר דהן לגבי ביטול הפיינל-פור), אין מספיק ישראלים טובים, מחתימים זרים גם בגלל הטבות מס ועוד. הכל היה על השולחן בלי יותר מדי מסכות, כמו שאמור להיות. גם מזרחי, שכאמור הגיע חד מתמיד, הכריז בלי להתבייש: "לא באנו לכאן כדי להתנצל על התקציב שלנו".

4. מצד שני, היתה גם לא מעט התייפייפות וצביעות. כמו, למשל, כשלני רקנאטי, הבעלים של בני השרון, אחת הקבוצות ששיתפו הכי מעט ישראלים השנה ושבסגל שלה שיחקו שני מתאזרחים, מדבר על חשיבות השחקן הישראלי והצורך בפיתוחו.

אז מה דייויד, המאמן צריך לעשות מה שאתה אומרצילום: עודד קרני / מינהלת הליגה

5. והיו שלושה רגעים נדירים של כנות טהורה. כאלה שקשה לביים ורואים שהגיעו היישר מתוך הבטן.

הראשון היה נאומו של יהוא אורלנד. אמנם במינהלת בחרו אותו בפינצטה שיבוא ויתרום את נאום הדמעות שלו, אבל זה עדיין היה אמיתי ונכון. "איגוד הכדורסל פתח אקדמיה, אני אומר לכם תסגרו אותה, אתם מוכרים לילדים האלה חלום שהם לא יכולים להגיע אליו", אמר שחקן ברק נתניה, "נכון, אין ישראלים מספיק טובים, אבל גם לא נותנים להם את האפשרות להתפתח. שחקנים בליגה הלאומית מרוויחים 4,000 שקל והם נאלצים ללכת לעבוד בעבודה נוספת, הם לא יכולים להיות שחקנים מקצועניים. אלכס צ'וברביץ', שחקן 2.12 מטר, אמר לי שהוא בקיץ הולך לעבוד בבניין כי הוא צריך להביא כסף הביתה. זאת ליגה ישראלית ואנחנו צריכים לקדם את הישראלים".

השני היה כשדייויד פדרמן, מבעלי מכבי ת"א, איבד משלוות רוחו. הוא הודה שהוא בכלל לא התכוון לדבר, אבל כשכלל המאמנים הודו שהחוק הרוסי הוא חוק גרוע, לא ספורטיבי ובלתי אפשרי לעבוד אתו, הוא נשבר. "עם כל הכבוד, זה ממש לא חשוב מה נוח לכם המאמנים, זה בשבילי בדרגה האחרונה של חשיבות", קפץ לו הפדרמן, "אם החוק הרוסי קשה לכם, תמצאו עבודה אחרת. אתם תעשו מה שאנחנו נחליט".

השלישי שייך, איך לא, לאפי בירנבוים ובכלל לא קשור לדיונים על מהות הכדורסל. אפי הרגיש שהקהל כבר עייף ולא ירד מהבמה בלי הצגה. זה קרה כשמוישלה ויינקרנץ, המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל, התבקש להביע דעה. המאמן הוותיק סרב לנקוב במספרים ואפי השתולל. "כולם אמרו מה הם חושבים, עכשיו תורך", צרח עליו, "תביא מספר! תגיד כבר! אני אומר פה מה שאני חושב וכולם יורדים עלי, ואתה לא אומר כלום! 20 שנה אתה לא אומר כלום!".

אורלנד מרגש את החבר'הצילום: עודד קרני / מינלת הליגה

6. ורגע לפני שנתפזר, הגיע הזמן להשמיע גם את דעתי. אמנם היתה אפשרות להתבטא בכנס אבל לא היה לי כוח/לא היה לי חשק/כבר התחיל להיות מאוחר/כל התשובות נכונות (לכו על ד'). אז כדי שמינהלת הליגה לא תגיד אחר כך שחבל שלא אמרתי קודם, אז הנה הרעיון הסוציאליסטי (יהיו אנשים שיקראו לזה אנטי מכביסיטי) שלי:

א. רצפת שכר לזרים – לא יכול להיות שזרים בשקל וחצי יתפסו מקום של ישראלים, לכן ניתן יהיה להחתים זרים רק החל מרמת שכר מסוימת שתיקבע. משהו בסגנון אישור העבודה שמקבלים שחקנים בפרמייר-ליג כדי להבטיח שרק זרים ראויים ישחקו בה.

ב. מדרגות שכר לשחקנים ישראלים – הישראלי הראשון של כל קבוצה יוכל לקבל שכר בלתי מוגבל, לשני והשלישי כבר יהיו מדרגה אחת מתחת וכן הלאה. כך יוכל שחקן לחשוב פעמיים האם להיות הישראלי השלישי בהפועל ירושלים או הראשון בברק נתניה ותיווצר חלוקה שווה והוגנת. כך יעדיף שחקן לא להיות ישראלי שישי במכבי ת"א, אלא שני בגלבוע/גליל. הטבות יינתנו על חוזים ארוכי טווח – צריך ישראלים שיהפכו לסמלים, לכן קבוצות שיחתימו שחקנים לזמן ארוך, יוכלו לקבל הקלות במדרגות השכר.

ג. מתאזרחים אינם שחקנים ישראלים - כולם ידעו לדקלם שבאירופה הגבלות הזרים הרבה יותר מקלות, אך שכחו לציין שיש תקנות מי נחשב מקומי ומי זר – מה שלא קיים בארץ. לדוגמה, מי מועמדים להיות ה"ישראלים" של מכבי ת"א בעונה הבאה? סילבן לנדסברג ואלכס טיוס.

לכן חייבים לקבוע שישראלי הוא מי שעומד באחד משלושת הקריטריונים הבאים: חי בישראל לפחות ארבע שנים עד גיל 18, משחק חמש שנים ברציפות כדורסל בישראל או שיחק שלוש קדנציות לפחות בנבחרת ישראל. כל קבוצה תוכל להחתים מתאזרח אחד. תרצה להחתים עוד אחד? זה יירד לה מהקצבת הזרים ולא ממצבת הישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ