המכביזם הפך לגרוטאיזם

האינפורמציה האמיתית היחידה שיכול ניר לוין לתת לג'ורדי קרויף, היא שאחרי שנים בהן ניסו במכבי ת"א הכל, כיום לאף אחד כבר אין מושג איך יוצאים מזה

אלעד ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד ליפשיץ

ניר לוין מרבה לספר בזמן האחרון שהוא "מעביר לג'ורדי קרויף את כל האינפורמציה הנחוצה". מבט בכלי החלול הנקרא מכבי תל אביב מעלה את השאלה - מהי בכלל האינפורמציה שלוין מעביר? האם הוא אכן מספר לקרויף שמדובר בכלי חלול? או שהוא פשוט מדקלם לקרויף את הסיפורים המסורתיים על מועדון גדול, רעב לתארים ועתיר הישגים בכדורגל הישראלי?

מכבי הפכה סימפטית, וזו כנראה הטרגדיה הגדולה ביותר מבחינתה. איש לא מצפה ואיש כבר לא באמת מבקר. ומילא שאת כישלונו של קרויף צופים כולם מראש, הבעיה היא שכולם גם מקבלים זאת כבר בהבנה מלאה. האדמה לא תרעד אם קרויף ייכשל. להפך, היא תרעד אם יצליח.

זה בעיקר מלמד שמכבי פסקה מלהיות יישות שמצפים ממנה להישגים. עתה, היישות היא סימפטית. אתמול, למשל, ניסו הסימפטים את מזלם בקרית אליעזר נגד מכבי חיפה. הם דווקא פתחו לא רע, כבשו והובילו. אחר כך הם חטפו והפסידו. היה משחק מעניין למדי, סימפטי. פעם במכבי היו מפסיקים לנשום בעקבות הפסדים לחיפה. אך היום, ובכן, היום הוא עוד יום.

מכבי תל אביב מפסידה למכבי חיפה. ובכן, היום הוא עוד יוםצילום: שרון בוקוב

איזו אינפורמציה העביר לוין לקרויף אמש אחרי שריקת הסיום? האינפורמציה האמיתית והכנה היחידה שאפשר לתת, היא שמכבי הפכה גרוטאה ואחרי שנים שבהן ניסו הכל, כיום לאף אחד כבר אין מושג מה עושים עם זה ואיך יוצאים מזה. הגרוטאיזם החליף את המכביזם, הכישלון לגמרי מעוכל, מוטמע וטבוע. למעשה, הכישלון כל כך טבוע שלעתים כבר קשה לשים לב אליו. הגדרות הכישלון במכבי עברו מטמורפוזה. רוח המועדון חסרת כל יומרה, הרף להגדרת כישלון הפך גבוה מאוד, ומנגד הרף להצלחה הונמך לממד ננסי. גביע בעונה הבאה עוד יעשה להם חגיגה גדולה.

אמנם קשה לשים לב, אבל גם אתמול מכבי כשלה. היה לה קרב על פרס הניחומים, על הכרטיס לאירופה, אך אפילו אותו היא לא הצליחה להגריל. להפסיד, לא להגיע, לא להשיג - אלו הנורמות. כל הצלחה נחשבת לחצי סנסציה. ומה בסיום אתמול? איש לא התייפח, איש לא נשך שפתיים ואיש לא חש מחנק. זאת אומרת, אולי חוץ מלוין, שידע כי עכשיו עוד מצפה לו שיחת אינפורמציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ