הם מהמרים גם על סוסים

בהחלטה שערורייתית אישרה השבוע הכנסת שהכסף שלכם ילך לתעשיה שמעודדת התעללות בבעלי חיים, סבל בל ישוער, אכזריות וחוסר לב

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

בלהט פיזור הכנסת שלא היה, מעטים שמו לב לכך ששלשום (שני) אישרה ועדת הכספים את הסדר ההימורים על מירוצי סוסים עם מפעילים באנגליה ובאירלנד. כלומר, ישראלים יוכלו להמר בצורה חוקית באמצעות המועצה להסדר הימורים בספורט על מירוצי סוסים שיתקיימו בחו"ל. אפשר להתווכח אם צריך להגדיל את ההימורים החוקיים בארץ - יש מי שטוען שהדבר מביא להתמכרות, אחרים גורסים כי אנשים ממילא מהמרים ועדיף שחלק מהכסף ילך למדינה ולהשקעה בספורט ובמתקנים מאשר לגורמים פרטיים ומפוקפקים.

ביניהם, מסתבר, גם חברי הכנסת. מיעוט התנגד, רובם תמכו כדי להביא עוד כסף והכנסות - חזות הכל של פרלמנט וממשלה קפיטליסטית - אבל גם בין אלו שהתנגדו, איש לא עשה זאת מהסיבות הנכונות באמת. מירוצי סוסים (וכלבים) הם התאכזרות איומה, צער בעלי חיים במובן הכי בסיסי של המלה. לא נמצא צדיק אחד בין נבחרינו שחשב על כך. ההיתלות בדבריו של היועץ המשפטי של המועצה להסדר הימורים בדיון קודם ("ההתקשרות הינה עם מפעיל זר שממילא מקיים מירוצי סוסים וכי הוא עושה זאת בצורה הגונה עם פגיעה מזערית בסוסים") היא במקרה הטוב תמימות מעושה. למעשה, זו שערוריה רבתי.

אין דבר כזה "פגיעה מזערית" או "צורה הגונה". סוס מירוץ הוא מפלץ גנטי שיצר האדם בשביל כסף והוא עובר חיים של סבל בל ישוער. סוס, עם קרסול לא רחב בהרבה משל אדם ומשקל של כחצי טון, לא אמור לרוץ במהירות 40-50 קמ"ש על מסלול עפר עם אדם על גבו מאות פעמים. הוא לא אמור להיות מועבר ממקום למקום במטוסים, ספינות ומשאיות, להיכלא ולרוץ, לרוץ ולהיכלא.

מירוצי סוסים הם התאכזרות איומה, צער בעלי חיים במובן הכי בסיסי של המלהצילום: רויטרס

הסוסים מתחילים לרוץ בגיל צעיר, לפני שהם מוכנים לכך, רבים כלל לא מגיעים למירוצים אלא סובלים מפציעות כאשר מנסים לשווק אותם לסוחרים ובעלי סינדיקטים וגורמים להם לעבור את קצה גבול היכולת הסוסית ולנזקים חמורים. על כל סוס יפהפה שמשתתף במירוץ יוקרתי - וגם הוא סובל - יש עשרות שלא הגיעו לשם ועוברים גיהינום. הנתונים מראים שבארה"ב לבדה מתים או נפצעים בצורה קשה 700 עד 800 סוסים בשנה. באנגליה ובאירלנד, שם יהמרו הישראלים, מדובר בעשרות רבות מדי שנה. למעשה, זהו חלק מתעשייה שמגלגלת מיליארדים באכזריות וחוסר לב. לא ברור למה אנחנו צריכים להיות חלק מזה.

לא כולם כמובן מתים או נפצעים, אבל כמעט כולם מסוממים באופן קבוע, גם על ידי וטרינרים. ג'ון שיינמן מ"וושינגטון פוסט" כתב לפני כמה שנים בתחקיר שערך כי "זה כמעט לא סביר שתמצא אפילו סוס מירוץ אחד שחי על תערובות של חציר, שיבולת שועל ומים. כולם מסוממים". מאמני הסוסים מלעיטים אותם בסמים וחומרים ממריצים - ככה זה שמסתכלים על יצור יפהפה וכל מה שרואים זה דולרים וליש"טים. הרי סוס מירוץ טוב שווה מאות אלפים ויכול להכניס לכיסיו של בעליו מיליונים רבים.

ומה קורה כשהסוס לא יכול לרוץ יותר? יש צדיקים שמטפלים בסוסים שלהם היטב, אבל מספר ניכר של סוסים פשוט נמכרים לבתי מטבחיים ומסיימים כנקניקים. גם אם היו יכולים לחיות עוד שנים רבות, השתמשו בהם, ניצלו אותם ועכשיו אפשר לעשות מהם עוד כמה גרושים ועל הדרך לחסוך בעלויות.

כשאדם בוחר להיות ספורטאי, להעמיס על גופו, לחוות קשיים מנטליים ופיסיים - לעתים להשתמש בסמים ובחומרים אסורים - הוא עושה זאת מבחירה. אף סוס, או כלב, לא בחר בכך. אין צורך להמר על זה, זו עובדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ