גם די מתאו צריך ללכת

צ'לסי זכתה בגביע והעפילה לגמר האלופות, אך היא רצה על אדי הדלק האחרונים שלה. לא בטוח שדווקא די מתאו יצליח להפוך אותה לגדולה באמת

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

יש אנשים – רובם או כולם נמצאים משום מה בישראל – שמאמינים כי רומן אברמוביץ' טעה כשפיטר את אברהם גרנט ב-2008. הטיעונים ידועים: גרנט מונה למנג'ר כש"צ'לסי במשבר" והביא אותה למאבק אליפות עד למחזור האחרון ובעיקר לגמר ליגת האלופות, דבר שלא הצליחו לעשות ראניירי ומוריניו לפניו והידינק ואנצ'לוטי אחריו. ואם גרנט היה צריך להישאר לאור הישגיו עם הקבוצה המצוינת שירש מעט אחרי פתיחת עונה בינונית, על אחת כמה וכמה שרוברטו די מתאו זכאי עתה לחוזה חדש בהתחשב במהפך שחוותה צ'לסי מאז מינויו חודשיים וחצי לתום עונה שנראתה כמו סיוט מתמשך.

החשיבה הפשטנית לא היתה נכונה במקרה של גרנט, והיא לא נכונה גם עתה. העלייה של צ'לסי ודי מתאו לגמר ליגת האלופות דומה לנס בהתחשב ביריבה מולה התמודדו והצורה בה נראו 180 הדקות הללו. כאן גם טמונה הסיבה מדוע הישגיו של האיטלקי לא בהכרח מצדיקים את השארתו.

כשצ'לסי פגשה את ברצלונה בחצי הגמר ב-2009, היא הביטה ליריבתה בגובה העיניים. במשחק הגומלין בסטמפורד ברידג', גם אם החזיקה בכדור פחות – דבר כמעט בלתי נמנע מול ברסה – היא הגיעה למצבים רבים. בונקר בוודאי לא היה שם. זה לא דמה בכלום למשחק הראשון בין השתיים העונה. אמנם הפעם יצאה צ'לסי מסטמפורד ברידג' עם ניצחון ושבה ממשחק יוצא דופן בקאמפ נואו עם הכרטיס לגמר, אך הדבר לא משנה מציאות שברורה גם למועדון: זוהי קבוצה על אדי הדלק האחרונים שלה, שלא מזכירה את ימיה הגדולים.

די מתאו על ספסל צ'לסי. הישגיו לא בטוח מצדיקים את השארתוצילום: אי-אף-פי

אנדרה וילאש-בואש הובא בקיץ האחרון כדי לבצע מהפך בקבוצה מזדקנת, ניסה לעשות יותר מדי בפרק זמן קצר ושילם מחיר על חוסר ניסיונו בחדר הלבשה מלא בשחקנים בעלי ניסיון ואגו. כשדי מתאו מונה במקומו, הפסיק הטווח הארוך לשחק תפקיד. המטרה שהוצבה לפניו היתה להציל את העונה. ותיקים כמו פרנק למפארד ודידייה דרוגבה, שווילאש-בואש ניסה לצמצם בהשפעתם, גויסו מחדש. הם הוליכו מסע התאוששות מופלא שכולו נחישות ופלדה נדירה. פתרון לטווח קצר.

בסוף העונה יחזור הטווח הארוך לשחק תפקיד. צ'לסי של אברמוביץ' היא קבוצה שרוצה הכל ועכשיו. הוותיקים שמוליכים אותה עתה, בפרץ אדיר של אנרגיה ועוצמה מנטלית, כבר לא מסוגלים לעשות זאת לאורך עונה שלמה, כפי שנדרש מקבוצה שרוצה להתמודד על אליפות אנגליה. בקיץ, בלית ברירה, חייב להימשך תהליך הבנייה מחדש. עם למפארד, דרוגבה וג'ון טרי בתפקיד מצומצם או בלעדיהם.

די מתאו הניף את הגביע האנגלי ועשוי להניף את גביע אירופה, אך גם התארים הללו לא יענו על השאלה החשובה באמת עבור צ'לסי של 2012 – האם הוא רק בחור נבון שהצליח לחבר מחדש שרידים של קבוצה גדולה, או מישהו שגם מסוגל להמשיך במלאכתו של וילאש-בואש, לבנות אותה ולהפוך אותה שוב לגדולה באמת. את התשובה שלו – מפוקפקת ככל שתהיה, בהתחשב ברקורד שלו - יספק אברמוביץ' בעוד מספר שבועות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ