להרים ולרוץ לנגוח

ראוי לבחון את תרומתה של תקשורת הספורט לאלימות בזמן אמת. בגמר הגביע דווקא היא זו שיצרה סיטואציה כזו ועליה להתנצל

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי ברזל

מרבית המחקרים שעוסקים במשולש ספורט-תקשורת-אלימות הצליחו להוכיח כי במקרים הרעים בהם התקשורת תרמה במשהו לאלימות שהתפתחה בשדה הספורטיבי, היא עשתה זאת בתקופה שקדמה למפגש הטעון או בסיקור שלאחריו. אחרי שידור גמר גביע המדינה בין הפועל ת"א למכבי חיפה, הגיע הזמן לתזה חדשה.

לחוקר אקדמי שקורא את הטקסט הזה מומלץ בחום לנסות לבחון את תרומתה של  תקשורת בזמן אמת לאלימות ואת חלקה ביצירת מציאות ובהמשך הטבעי כל כך מבחינתה - סיקורה של אותה הוויה. עידן השידורים הישירים ועמו עידן הטלפון הנייד, האייפד וכל אמצעי תקשורת מיידי אחר, הופך את זרימת המידע מהזירה, הביתה ובחזרה, לחומר נפץ מאיים במיוחד.

עד כה הדברים באו לידי ביטוי בעיקר בתגובת הקהל לרגעים מעוררי מחלוקת, כאשר הסלולריים נשלפים ומיד מחייגים הביתה, לצופה האובייקטיבי לכאורה, כדי לקבל חוות דעת. שלו, של השדר ושל הפרשן. את התגובה יחוו כעבור שניות מעטות בזירה עצמה. לתקשורת הספורט היה חלק מרכזי באסקלציה הבלתי נגמרת בין כל הגורמים שמרכיבים את מועדון הפועל ת"א: שחקנים, אוהדים, בעלי תפקידים ובעלים. לא רק בהעדפה ברורה של צד כזה או אחר בסיפור, אלא בעיקר בתחרות שמטרתה אחת - להביא את הכותרת שתרעיד את האדמה.

לא רק הוא חצה קו אדום וחייב התנצלות לטביב. טוטו תמוזצילום: ניר קידר

לא היה כאן לרגע אחד ניסיון לכבות שריפות, אלא פירומניה חסרת גבולות. וכשם שאנחנו עשינו בהם שימוש, כך הם ניצלו אותנו למטרותיהם. הדברים הגיעו לשיא שלשום, כאשר עיתונאים הטעו את טוטו תמוז וסלים טועמה, ניפקו להם מידע לא נכון על הדברים שאמר באותם רגעים בשידור חי אלי טביב (טענו כי קרא לתמוז "בוגד" והשתמש בביטויים פוגעניים גם כנגד טועמה), ותידלקו את השניים. תמוז נהג בבעלים באופן בהמתי כאשר כינה אותו "אפס" וסביר שהיה פוגע בו פיסית אלמלא נעצר על ידי מאמנו, טועמה השמיע דברים חמורים לא פחות.

התקשורת, מופתעת שכמותה, סיקרה מיד ודיווחה על התפתחות חדשה ומפתיעה. מפתיעה? במה בדיוק. תמוז וטועמה היו צריכים לוודא כי מה שנאמר להם נכון, וגם אז מוטב היה שישכילו להגיב בצורה ראויה בהרבה. מצד שני, כאשר הדברים נמסרים לך מעיתונאי, איזו סיבה יש לך לחשוד בו, מדוע שיפברק התבטאות של הבעלים, מדוע שיסלף את דבריו, מדוע שירצה בהקצנת הסיטואציה? לעיתונאי מותר להשתמש בטכניקות דיבוב מסוימות, אבל אסור לו בשום אופן להסית או לשדל את המרואיינים באמצעות מידע שקרי.

טועמה ותמוז חייבים התנצלות לטביב על ההתקפה משולחת הרסן שלהם כלפיו, אבל לא רק הם חצו קו אדום בגמר הגביע. העיתונאים שהיו אחראים במידה רבה ליצירת הסיטואציה הזאת חייבים התנצלות לטועמה, תמוז, טביב והמון המון צופים/קוראים/גולשים/מאזינים שחשבו בטעות כי מישהו מדווח להם על המציאות ולא ידעו כי הם צורכים את המציאות שיצר המדווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ