אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

זוהר זימרו אשם. רץ המרתון "נכשל בבדיקת חומרים אסורים", זעקו הכותרות בכל פורטל ושער. הרגנו את הראשון לקבוע את הקריטריון האולימפי ללונדון 2012. לפני שהשני, אותו בקבוקון המכונה "B", חזר מהמעבדות והוכיח את אשמתו. המשפט "זה עדיין רק חשד, הבדיקה תושלם אחרי שנפתח את הבקבוקון", הוחבא היטב בסוף הדיווחים. אסור להרוס את אפקט הדרמה הנחוץ בשביל סיפור טוב. אירוני, אלה שחיבקו את זימרו ורדפו אחריו במסיבות העיתונאים, היו גם אלה שווידאו את קבורתו.

במקרה של זימרו האפשרויות אינן רבות - או שהרץ "לקח" או שלא. בתרחיש הראשון, הבקבוקון הנוסף יימצא מזוהם באותו חומר מרחיב דרכי נשימה, "טרבטולין", וזימרו, שטוען כי הוא סובל מתסמינים אסמטיים, יודח מהנבחרת האולימפית לבושת חבריו ומעריציו. חברו הטוב, הרץ הבכיר גזצ'או יוסף, יקרא לדגל אחרי שקבע את קריטריון B. במקרה כזה, פרישה של המרתוניסט כנראה תהיה דבר מתבקש.

לונדון 2012: בואו לבקר באזור המיוחד של "ספורט הארץ"

אולימפיאדת ריו רחוקה מדי, וכלל לא בטוח שרגליו של זימרו בן ה-35 יוכלו לעמוד במשימה פעם נוספת. זה היה מספיק קשה פעם אחת - מהירות לא קונים במכולת. מה גם שהציבור לעולם לא ישכח את "הסמים". התרחיש הזה יהפוך את זימרו לעוף מנודה בקרב קהילת הרצים, ואולי אף יחסל את הקריירה השנייה שבנה לעצמו בתור מאמן. קשה להאמין שחניכו הבכיר ביותר, שיאן ישראל בריצת 10,000 מוגס טסמה, ימשיך ללכת בעקבות המאסטר שמעד. במדינת לחישות כמו ישראל, "תומכיו" של זימרו כבר ידאגו להפשיט אותו עד אחרון בגדיו ולשלוח אותו לקבץ נדבות בפתח איצטדיון הדר יוסף.

זוהר זימרו. יאללה, יש לו חסות מנייקי, הוא בטח עושה מיליוניםצילום: גיל אליהו

אם יימצא אשם, זימרו יצטרף לרשימה מפוקפקת של ספורטאים שמעדו בלחץ השנה האולימפית. הרשימה האסורה כוללת את הלדר אורנלס בן ה-38, רץ המרתון הפורטוגלי שסיים במקום ה-46 בבייג'ין ונתפס לאחרונה; מנצח משחקי הקומונוולת', המתאבק הבריטי מירוסלב דייקון, שנכשל בבדיקת אמפטמינים; ומרים המשקולות הפראלימפי האיראני, יוספי פשקי, שנתפס לוקח ממריצים.

אבל "תרחיש זימרו" השני עלול להיות גרוע בהרבה. "הבלון מתפוצץ" – זימרו זכאי ונוסע ללונדון. תהיה תוצאתו אשר תהיה, החשד שהודבק נדבק, והמרתוניסט ממשיך להתחרות כשמבטים חשדניים וספקות מאיימים לדרוס אותו בכל צעד שיעשה. כמו בתרחיש הראשון, הקלון שיומט על זימרו כנראה יעשה את עבודתו וכולם יתרחקו מהאיש שהוקצה על ידי הכותרות. גם אלה שיישארו להתאמן תחת אלוף המרתון הישראלי, בוודאי ישאלו חדשות לבקרים על ידי קרוביהם: "תגידו, המאמן שלכם זה לא זה שלקח סמים?". האמון הרב לו זכה האדם שהצהיר השבוע "תמיד ראיתי בתחרות הוגנת ונקייה נר לרגליי", ייסדק ללא אפשרות הדבקה. הניצחון המשכנע ממרתון טבריה האחרון יהיה כלא היה, הניסיון ההרואי למשוך את טסמה אל עבר הקריטריון האולימפי באותו ערב בהדר יוסף נשכח.

ככה זה בעולם התקשורת המודרני. ה"לייקים" יכולים לחרוץ גורלות ואדם "יושב בכלא" לפני שישב מול מושבעים. שעות אחרי שהידיעות על "השימוש בחומרים אסורים" התפרסמו, מסומאי העיניים בתוך קהילת הרצים הישראלית כבר שפטו את זימרו לפני שנשפט: "לא להאמין על זוהר", "זו לא הפתעה", "רץ בינוני", הכל נאמר – הכותרת "תפסה" והרשיעה. הקירות הווירטואליים רעדו. ספורטאי שכנראה נמצא בשנת תהילתו האחרונה, הופשט ונשחט לעיני קבל עם ומעריצים בשנה אולימפית. וכן, גם לעיני בתו הקטנה שמאירה את עיניו של הרץ בכל פעם שהוא שב ממחנות האימונים המפרכים באתיופיה.

זמירו אשם? ספרו לנו מה דעתכם בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

"בלון ארמסטרונג" הוא כנראה מה שצפוי לזימרו אם ייוודע כי לא נגע בחומרים אסורים. אחרי שהתקשורת הלעיטה את העולם בידיעות על שיטות הסימום של מנצח הטור דה פראנס, ואפילו חבריו הקרובים הכתימו את תהילתו בבתי המשפט, התובעים הפדראליים החליטו שלא להעמיד את "הבוס" לדין בפברואר האחרון. אבל הבלון המנופח של ארמסטרונג לא התפוצץ בשקט - הפיצוץ הותיר אחריו כתם גדול. לכל מקום אליו ארמסטרונג ידווש, כתם השימוש בסמים ירדוף אותו - אפילו אם זו תחרות איש הברזל או מרתון. הטוקבקים אינם משקרים. זוהי דעתו של הציבור.

בשורה התחתונה, בשני התרחישים זימרו נדפק. אשם או לא אשם, חומרים או בלונים, הקריירה של זוהר זימרו תהיה זכורה לכולם בגלל תקרית הבקבוקונים. כלל לא משנה מה הם הכילו בתוכם. היצר הסקרני שלנו העיתונאים שוב גרם לכך שהקלדנו את הכותרות לפני שהגיעו התוצאות. מה יהיה על זוהר ועתידו זו בכלל לא שאלה. המשפט הסתיים.

זמירו. כלל לא בטוח שרגליו של בן ה-35 יוכלו לעמוד במשימה פעם נוספתצילום: איגוד האתלטיקה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ