פרשנות |

אז מי הבוס?

אלו שוב אותם ראיות, עדים וסיפורים. אז מדוע נדמה שהחקירה החדשה תשבור סופית את לאנס "הבוס" ארמסטרונג ואת המיתוס שנוצר סביבו

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

שבועיים בלבד חלפו מאז שלאנס ארמסטרונג בן ה-41 ניצח את תחרות חצי איש הברזל של הוואי. ארמסטרונג, המכונה "הבוס", כבר חשב שהשקט המיוחל הגיע והיה בעיצומו של מרדף אחרי תואר חדש - אלוף העולם באיש הברזל. אבל השקט שוב שיקר. הפעם נתפס ארמסטרונג בצרפת, מתאמן למבחן האמיתי הראשון בתחרות איש הברזל של ניס. הטור הארור שב לרדוף אותו – שוב הסמים, שוב האשמות ושוב ההכחשות. "עברתי מעל 500 בדיקות ויצאתי נקי", הוא ממשיך לנסות ולשכנע אותנו בכל פעם מחדש.

אבל הפעם אלה כבר לא החוקרים הפדרלים שמנהלים את "ציד המכשפות" אחרי האיש שניצח את הטור דה פראנס שבע פעמים, אלא הסוכנות האמריקאית למניעת שימוש בסמים. אלה אותם חבר'ה שסרבו להניח את הנשקים, גם אחרי שהפדרלים נכנעו והפסיקו את החקירה נגדו בפברואר האחרון. השבוע קיבלו עורכי דינו של ארמסטרונג לידיהם מסמך מפורט בן 15 עמודים שמאשים את הרוכב בנטילת חומרים אסורים עוד בשנת 96' (שלוש שנים לפני שניצח את הטור הראשון). "אותנו לא מעניין הפשע", אומרים בסוכנות, שבינתיים גרמה להשעייתו של ארמסטרונג מחלום הטריאתלון, "אנחנו מחפשים את החומר".

הראיות שהסוכנות טוענת שיש בידיה רבות: החל מהוכחות שבדיקות הדם של ארמסטרונג עברו מניפולציה ועד עדויות מהאנשים שחיו ושירתו את האגדה. ככל הידוע, ישנם יותר מעשרה רוכבים שעומדים בתור לדוכן העדים ומוכנים להישבע כי ראו את הבוס שלהם נוטל סמים, או לפחות שמעו אותו מדבר על כך. המכתב גם הכיל רשימה מפורטת של "תוספים" מעניינים: EPO (משפר ביצועי סיבולת), טסטוסטרון, הורמון גדילה אנושי, סטרואידים אנטי דלקתיים, קורטיזון ולקינוח עירויי דם. בקיצור: החומר ממנו עשויים אלופים.

עם זאת, נראה שלסוכנות אין שום דבר חדש על ארמסטרונג. כל מה שנאמר חוזר על עצמו ולמען האמת די מתחיל לשעמם. מדובר באותם עדים ובאותם ממצאים, רק שהפעם יש איש חדש מאחורי ההגה: את החוקר הפדרלי ג'ף נוביצקי מחליף מנהל החקירות הבכיר והנמרץ של הסוכנות למניעת שימוש בסמים, טרוויס טייגרט.

הסוכן טייגרט, לוחם צדק בלתי נלאה למען ההגינות בספורט, כנראה ילך על פי צו מצפונו ולא ייתן לשדולת ארמסטרונג לבלבל אותו. "אנחנו מתייחסים לספורטאים באותה דרך שבה אנו אוכפים את החוקים – ברצינות ובכבוד", טען הסוכן בראיון לרדיו, "אבל את החוקים נאכוף בנחישות". עורכי דינו של הרוכב כבר הספיקו להאשים את הסוכן במתן "סוכריות" לכל מי שיהיה מוכן להעיד נגד המעסיק שלהם. מבחינתם, כל החגיגה החדשה היא עוד ניסיון לתפוס טרמפ על הרוח הגבית החדשה שיצר ארמסטרונג עם חזרתו לטריאתלון.

אם החוקים של טייגרד אכן ייאכפו, מדובר קודם כל במחיקתן של כל הזכיות של ארמסטרונג בטור הצרפתי. לאחר מכן תבוא ההשעיה לשארית חייו מספורט. האיש שמאמין כי לאפשר לספורט ולספורטאים לפקח על עצמם זה כמו "לתת לשועלים לשמור על לול תרנגולות", יזרוק את חלום איש הברזל של ארמסטרונג לפח הזבל. למרות שלסוכנות אין סמכויות פליליות, צריך אלוף הטור - שטען בעבר כי החקירה הפדרלית גבתה ממנו מחיר רגשי כבד - להכין את הממחטות לסיבוב התכתשות נוסף שייעשה מכוער מיום ליום. לא ברור עוד כמה זמן יצליח האלוף להסתתר מאחורי מפעל הצדקה המשגשג שלו. יותר מדי אנשים מחכים לראות אותו נופל, וגם הציבור האמריקאי מתחיל להטיל ספק בניקיון כפיו.

לארמסטרונג, שממשיך להתנגח בסוכנות דרך חשבון הטוויטר שלו, יש עוד שמונה ימים להגיש את תגובתו לאישומים. רק לאחר מכן יוכל לעלות ולטעון מול ועדה מיוחדת. בינתיים הוא מסרב להתייצב בפני הסוכנות, שטוענת כי הוא "הרוכב האמריקאי היחיד שאי פעם סרב להתייצב מולנו". ובכל זאת, אם הכול יתקתק כמו שצריך, בחודש נובמבר יועלה "הבוס" לשימוע, בו שוב יתייצב מול העדויות של חבריו לקבוצה - פלויד לאנדיס וטיילר המילטון (שניהם הואשמו בשימוש בחומרים אסורים). את אליפות העולם באיש הברזל, שתיערך בחודש אוקטובר בקונה, ארמסטרונג כנראה יראה מהכורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ