שלוש דרכים להתמודד עם הכישלון

נכון, אני לא אהיה בלונדון בקיץ וזה מאכזב, אבל הכל בסדר. כי אם כבר להיכשל, אז להיכשל בגדול, ללמוד מזה ולהיות מאושר

גיא ברנע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ברנע

לפני כשבועיים חוויתי את האכזבה הכי גדולה שהיתה לי בקריירה. התקרבתי עד כדי שלוש וארבע מאיות מהקריטריון האולימפי בשתי תחרויות שונות, וכבר הייתי עם רגל אחת בלונדון 2012, אבל הכרטיס הצליח לחמוק ממני.

אחרי שכבר ייצגתי את עצמי ואת המדינה באולימפיאדת בייג'ין, זכיתי במדליות באליפויות אירופה ודורגתי שישי בעולם בחצי המרחק, זה היה ברור מאליו להרבה אנשים שאני צריך להעפיל לאולימפיאדה הקרובה. אבל בספורט, ובחיים בכלל, לא תמיד דברים מתחברים כמו שהיית רוצה. אז הקיץ, אני מחוץ לאולימפיאדה.

למרות זאת, הכל בסדר.

לאורך קריירת השחייה שלי והשלמת התואר בארצות הברית עברתי המון עליות וירידות. אם הייתי צריך לבחור שלושה דברים שעזרו לי בעבר ועוזרים לי עכשיו להתמודד עם האכזבה ולנצל אותה למשהו טוב, הם אלה:

ברנע (מימין) נלחם באכזבות ובכישלונות

הסוד לאושר
הפרופסור האהוב עלי באוניברסיטת ברקלי, אלי קאס, שיתף אותנו פעם בתאוריה שלו על האושר: רמת האושר שלנו תיקבע ברגע שנשווה את המצב שלנו למצב אחר. אם נשווה את המצב שלנו למצב פחות טוב, נרגיש טוב ומאושרים. אם נשווה את המצב שלנו למצב טוב יותר, לא נרגיש מאוד מאושרים. ואם היינו ממש קרובים למצב הטוב ובסוף לא הגענו, ההרגשה הרעה תהיה חזקה יותר.

לדוגמה הוא מספר על אדם שמהמר בלוטו כל יום. כשיום אחד מישהו אחר זוכה ב-10 מיליון, האיש שלנו לא ירגיש מאוכזב מדי. אבל אם האיש שלנו היה מהמר על אותו מספר מזל כל פעם, ובפעם היחידה שהוא לא הימר מישהו אחר זכה עם אותו המספר, דמיינו לעצמכם איך הוא היה מרגיש. ככל שאנחנו יותר קרובים ויכולים לדמיין את מה ש"היה יכול להיות", נהיה פחות מאושרים. בגלל זה עדיף להתמקד במה שכן יש לנו. ברור לי שפספסתי תהילה, הזדמנויות וחוויות כי אני לא אהיה בלונדון, אבל זה לא יעזור לי ולאף אחד אם אתמקד במה שהפסדתי.

לדעת לנצל את הירידות
הדבר הכי חשוב, לדעתי, הוא להבין את המצב החדש, למצוא את ההזדמנויות או את הדברים שאתה יכול להפוך להזדמנויות, ולהתמקד בזה. במקרה שלי, פתאום יש לי קיץ רגוע בפעם הראשונה מאז שאני זוכר את עצמי. אני רוצה להיות יותר עם המשפחה, לתכנן את החזרה שלי לארץ יותר לעומק ולהתעסק בפרויקטים קטנים שלא הייתי יכול להיכנס אליהם אם הייתי עם הראש מתחת למים בכל הכוח הקיץ.

הספר "פסגות ועמקים" מדבר על הנושא הזה. המסר של ספנסר ג'ונסון הוא שהדרך בה אתה מתנהל ב"עמקים" שלך קובעת כמה מהר תגיע ל"פסגה" הבאה. אם אי אפשר לשנות את הסיטואציה, לפחות אפשר לשנות את ההרגשה והגישה שלנו למצב ולהוציא ממנו את המרב.

איך אתם יוצאים מעמקים? ספרו לנו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

ברנע באליפות אירופה. שלוש מאיות מהכרטיס ללונדוןצילום: אי-אף-פי

Fail gloriously
אם אתם כבר נכשלים, אז תעשו את זה בגדול. בתור סטודנט למנהל עסקים באוניברסיטת ברקלי, ששוכנת קרוב לסן פרנסיסקו ולעמק הסיליקון רוויי הסטארט-אפים, שמעתי הרבה על חשיבות הכישלונות. בתחום היזמות, הכישלון נחשב למרכיב מרכזי בדרך להצלחה, ויזם מצליח חייב לדעת להתמודד עם קשיים, אכזבות וכישלונות.

הדעה הרווחת היא שהלמידה הכי גדולה מתרחשת כשאתה עושה טעויות ו"נכשל". יזמים זוכים להערכה בעיקר אם הם "נכשלים בגדול", כלומר הלכו על מטרה שאחרים לא העיזו לרדוף אחריה, משכו תשומת לב, ובסוף לא הצליחו. אותו "כישלון" הביא אותם צעד ענק לקראת המטרה ובפעם הבאה יהיו להם יותר כלים להגיע למטרות גבוהות מעין אלה.

אז מה הלאה? אני מגבש לעצמי חזון מסוים לקראת החזרה לארץ, שכולל שחייה, צבא, יזמות וליהנות מישראל בה לא גרתי בשש השנים האחרונות. תוך כדי שאני מסתכל קדימה, אני נהנה מה"עמק", שהפך כבר למישור, ומנסה להפיק מהתקופה הזאת את המרב.

איך אתם מתמודדים עם אכזבות? צייצו לי בטוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ