הכסף מדבר |

סולם הערכים הלקוי של אופ"א

לפלאטיני ושות' עדיין חשוב יותר לרצות את הספונסרים מאשר להילחם בגזענות במגרשים. זו הסיבה שהם נכנסים לתחתונים של ניקלאס בנדטנר

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

המחירים רק עולים? תחשבו שוב. ב-2007 נקנסה ההתאחדות הסרבית כ-20 אלף יורו בעקבות קריאות גזעניות של אוהדיה לעבר נדום אונוהה, שחקן הנבחרת הצעירה של אנגליה, באליפות אירופה עד גיל 21. מאז הטילה אופ"א קנסות שונים בגין עבירות דומות, לרוב נמוכים מכך. בנובמבר האחרון גבתה מבולגריה 40 אלף יורו בעקבות אירוע כזה, אך כעבור שלושה חודשים התברר שעליית הרף היתה זמנית כשפורטו שילמה 20 אלף יורו בלבד בגין קריאות גזעניות של אוהדיה לעבר מריו באלוטלי. חמש שנים, ומתברר שמדד המחירים לגזען נותר בעצם ברמתו המקורית. לכו תורידו כך את מחיר השוקו.

מה שכן עולה בכדורגל (ועולה, ועולה, ועולה) הן ההכנסות. מזכויות שידור, מפרסום. ה"שותפות" של אופ"א, ספונסריות שמשלמות הון, הן חברות שהקשר עמן – כך מסתבר – חשוב להתאחדות הכדורגל האירופית יותר מכל דבר אחר. לכן, בעוד התנהגות גזענית עולה 20 אלף יורו, פרסום אסור על המגרש עלה לניקלאס בנדטנר בסכום גבוה פי חמישה. ריו פרדיננד היה אחד מיני רבים שנדהמו ותקפו. "אופ"א, אתם רציניים?", כתב פרדיננד בציוץ בטוויטר, "כל הקנסות בגין גזענות ביחד לא מגיעים לסכום הזה. פלאטיני היה שחקן נהדר, אבל הוא והקולגות שלו יוצרים ניכור עם זבל מהסוג הזה".

ניקלאס בנדטנר ותחתוני המריבה. תמונה ששווה 100 אלף יורוצילום: אי–פי

קשה למצוא לכך הגדרה טובה יותר. בנדטנר היה ראוי לעונש בגין חשיפת החלק העליון של תחתוניו ועליו שמה של סוכנות הימורים לאחר שכבש נגד פורטוגל, ולו בגלל שהובהר כי אסור לפרסם חברה שאינה מהמממנות של הטורניר. בדיוק כמו החשכת ערוצים זרים שמשדרים משחקים שנרכשו על ידי ערוצים ישראליים – זה החוק וזה תקין.

אבל הסכום, 100 אלף יורו, וההשעייה ממשחק – העונש הגדול ביותר לשחקן, כך לפחות יש לקוות – מעלים תהיות ובעיקר השוואות. המעשה של בנדטנר יכול לפגוע רק בספונסריות וגם זה באופן סמלי במקרה הזה, מאחר שאף אחת מהן אינה חברת הימורים. כשמשווים זאת לעונשים בגין גזענות, לא קשה להגיע למסקנה כואבת לגבי סדר העדיפויות של אופ"א. דווקא המקרה שלו מקבל את הטיפול של למען יראו וייראו? "אם גזענות היתה מכניסה לאופ"א כסף כמו פרסום, אתם חושבים שהיתה לוקחת זאת באותה מידה של רצינות?", המשיך פרדיננד לתקוף.

זה לא יגיע לאותם מיליונים רבים, אבל אין סיבה שאופ"א לא תגבה סכומים משמעותיים יותר בגין עבירות גזענות. מצבן של רשויות הכדורגל בנושא אינו פשוט. קל לדבר על הפסקת משחקים בהם נשמעות קריאות גזעניות או על הורדת מועדונים ליגה, קשה הרבה יותר לאזור את האומץ ליישם זאת. אלא שהרבה לפני המהלכים הקיצוניים נמצאות על הסקאלה אפשרויות נוספות. הטלת סנקציות כספיות כואבות באמת ושימוש בסכומים הללו למלחמה בגזענות תהיה רק התחלה, אבל ראויה.

חרף כל דיבוריה הנעלים, הקנסות הפעוטים – מנצ'סטר סיטי שילמה באותו משחק נגד פורטו יותר בגין עלייה מאוחרת למגרש – מעידים שהטיפול האמיתי בגזענות ענמצא בתחתית סדר העדיפויות של אופ"א. בינתיים, חשוב לה יותר להיכנס לבנדטנר לתחתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ