טכנולוגיית קו השער |

זה לא עובר

האישור שניתן לטכנולוגיית קו השער יפתור רק אחוז קטן מטעויות השיפוט, שמכריעות משחקים. בין הפופוליסטים לטהרנים, לא נפתר כמעט דבר

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

חצי גמר גביע העולם, ברזיל 2014, ספרד מול ארגנטינה. המנצחת תפגוש את ברזיל בגמר במרקאנה. במצב של 2-2, בדקה ה-119, מקבל קרלוס טבס כדור בנבדל ברור ומגביה ללאו מסי שמאגרף בידו. הכדור פוגע במשקוף ונוחת ספק בתוך השער, ספק ממש על הקו. בדיקה בטכנולוגיית קו השער מאשרת שהכדור עבר את הקו - שער!

התסריט הזה קצת לא ריאלי אולי, אבל הוא מדגיש היטב את הבעייתיות של החלטת IFAB ופיפ"א - היא מתייחסת לאספקט בודד של המשחק, וגם הוא לא שכיח. אפשר להיזכר בגול של אוקראינה נגד אנגליה ביורו האחרון, בזה של פרנק למפארד מול גרמניה במונדיאל ואפשר גם לחזור עד 66', ועדיין מדובר בבעיה בטלה בשישים. אפילו שערים שמובקעים בעזרת היד קרו יותר פעמים - מדייגו מראדונה ויד האלוהים, דרך טוליו בגמר הקופה אמריקה של 1995, עבור בתיירי הנרי שבישל כך עלייה של צרפת למונדיאל ועד גילי לנדאו, שניצל את ידו כדי להביא להפועל ת"א גביע בדרבי.

כל זאת, מבלי להזכיר את הבעיות החשובות והנפוצות יותר - נבדלים ופנדלים. בסופו של משחק, אלו 90% מההחלטות מעוררות המחלוקת. בהם לא מטפלים ולא יטפלו. ספ בלאטר הפופוליסט נרעש מהשער של למפארד ומהתגובות, וזיגזג משל היה בנימין נתניהו. אבל הוא לא מתייחס לבעיות האמיתיות. מישל פלאטיני הטהרן כלל לא רוצה כניסת טכנולוגיה למשחק, וגם הוא טועה.

ג'ון טרי מחלץ את הכדור מהקו, בעצם מאחורי הקו, במשחק נגד אוקראינהצילום: אי–פי

רומנטיקנים רבים של כדורגל, ופלאטיני בהם, היו פעם נגד טכנולוגיה, אבל אי אפשר להישאר מאחור. לא ייתכן שאחרי הרבה מאוד משחקים חשובים, השיחה תעסוק בהחלטת שיפוט כזו או אחרת ולא בכדורגל עצמו. בלתי נסבל חוסר הצדק שנעשה לקבוצות, לנבחרות ולשחקנים, כאשר הוא גלוי וידוע לכל צופה מלבד השופט.

חמישה שופטים לא יעזרו, גם לא תשעה, הפתרון הוא שימוש מושכל ומוגבל בטלוויזיה. אסור לבוא בתלונות לשופטים, שתוך שבריר שנייה צריכים להחליט על מה שאנחנו בבית רואים מזוויות טובות יותר ובשידורים חוזרים. הגיע הזמן להתקדם, יותר נכון לסגור פיגור, בעקבות כל ענף ספורט אחר שמכבד את עצמו. אם השופט הרביעי, השישי או העשירי יצפה בשידור ובמקרה של החלטת שופט מוטעית יבשר לו זאת, נחסוך את זמן הוויכוחים על המגרש וגם נשיג צדק.

בכביש תהיה חכם ולא צודק, במגרש עדיף להיות צודק ממתחכם.

ניסוי שנערך בטכנולוגיית קו השער בוורשה. בקרוב במגרש הסמוך לביתכם?צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ