לונדון 2012

האוסקר האישי של פיסטוריוס

להבים במקום רגליים מקנים לאוסקר פיסטוריוס יתרונות על פני רצים אחרים, אך כל עוד הוא אחד ולא יזכה בזהב, להתאחדות האתלטיקה לא אכפת שישתתף באולימפיאדה

מולי אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מולי אפשטיין

בעוד פחות משבועיים יישא העולם את עיניו אל האצטדיון האולימפי בלונדון, שם תצא לדרך הצגת הספורט הגדולה בתבל. זהותו של נושא הלפיד שיצית את האש האולימפית היא הסוד השמור ביותר בממלכה הבריטית. בהיעדרו של שרלוק הולמס שפרש זה מכבר, לנו רק נותר לעסוק בספקולציות ובניחושים.

עוד בטרם נורתה יריית הזינוק הראשונה רושמת הבירה הבריטית כבר כמה שיאים. לונדון, שארחה את המשחקים ב-1908 וב-1948 עושה זאת שוב ובכך הופכת לעיר הראשונה בהיסטוריה שמארחת את המשחקים האולימפיים 3 פעמים. שיא נוסף נשבר בשבוע שעבר כאשר התאחדות האתלטיקה הדרום אפריקאית הודיעה על החלטתה לצרף למשלחת את אוסקר פיסטוריוס, אצן ל-400 מטר שיתחרה בריצה האישית וגם במרוץ השליחים הקבוצתי. לכאורה הודעה די לקונית אבל כאשר מדובר בפיסטוריוס המשמעות היא היסטורית – לראשונה במשחקים האולימפיים ירוץ אצן קטוע רגליים.

פיסטוריוס, המכונה "בלייד ראנר", נולד ללא עצמות השוקית בשתי רגליו. בהיותו בן 11 חודשים החליטו הוריו, בהתייעצות עם הרופאים, לקטוע את שוקיו של באזור שמתחת למפרק הברך. פיסטוריוס הקטן למד במהרה לנוע על הפרוטזות שהותאמו עבורו ועם השנים הפך לספורטאי מעולה. הוא שיחק טניס, התחרה בהיאבקות ושיחק בקבוצת הרוגבי המקומית. לימים הפך הנער לאצן מצטיין וזכה ארבע פעמים בזהב הפראלימפי, תוך שהוא שובר את שיאי העולם לנכים בריצות למרחק 100-400 מטר.

פיסטוריוס בפעולה. הנה בא המדע ומספר לנו שהאצן נהנה בעצם מיתרון טכנולוגיצילום: אי–פי

לונדון 2012 - סיקור מיוחד ב"ספורט הארץ"

הדרך להגשמת החלום האולימפי של פיסטוריוס הייתה רצופת מכשולים. האצן לא הצליח לקבוע את המינימום למשחקים האולימפיים של בייג'ין ואף לא הצליח להשתלב ברביעיית השליחים הדרום אפריקנית ל-4X400 מטר. בנוסף, התאחדות האתלטיקה הבינלאומית הודיעה שהיא אינה מאשרת את השתתפותו של האצן במרוץ השליחים מאחר שהפרוטזות שלו עלולות לסכן את הרצים האחרים, החלטה ששונתה לאחר מכן.

פיסטוריוס לא ויתר על החלום. הוא המשיך להתאמן ולהשתפר ובמקביל ניהל מאבק משפטי כנגד ההתאחדות הבינלאומית שניסתה למנוע ממנו את ההשתתפות באליפויות הרשמיות. בתום מאבק מתוקשר ומגובה באהדה ציבורית החליט בית הדין העליון לערעורים בספורט שאוסקר פיסטוריוס רשאי להתחרות בכל מסגרת שהיא. התחנה הראשונה הייתה אליפות העולם באתלטיקה שהתקיימה בשנה שעברה בדאגו, קוריאה. פיסטוריוס רשם הופעה היסטורית בהעפלה לחצי הגמר ב-400 מטר ובזכייה במדליית הכסף עם רביעיית השליחים הדרום אפריקנית לאחר שרץ במקצה חצי הגמר.

עד כאן הסיפור האנושי המרגש אולם יש לו גם צד אחר והוא עוסק בעניינים טכניים, שמרניים ותדמיתיים. פיסטוריוס נעזר בפרוטזות שעשויות מסיבי פחמן שמזכירות במראן מגלשי סקי מעוקלים. לדברי המקטרגים הפרוטזות האלה אינן מגבילות אותו אלא בעצם מקנות לו יתרון על פני אצנים אחרים. לכאורה, מצב פרדוקסאלי. כיצד יתכן שאצן קטוע רגליים יכול ליהנות מיתרון כלשהוא על פני אצנים בריאים? זה הרי משהו שמנוגד לכל היגיון. השכל הישר אומר לנו שמדובר במגבלה פיסית והנה בא המדע ומספר לנו שהאצן נהנה בעצם מיתרון טכנולוגי.

לטענת מומחים לביומכניקה, ההוכחה לכך שפיסטוריוס נהנה מיתרון טכנולוגי היא העובדה שהוא רץ ה-400 היחיד בעולם שמצליח לרוץ את חציו שני של המרחק מהר יותר מן החצי הראשון. לטענת המומחים הלהבים בהם נעזר פיסטוריוס קלים יותר מרגליים אנושיות ולכן הוא יכול להניע את רגליו מהר יותר ובפחות אנרגיה. טענה נוספת היא שהאצן מתעייף פחות בהשוואה לאצנים בריאים מאחר שמסת השרירים ברגליו קטנה יותר. יתרון נוסף ממנו נהנה האצן הוא חסכון אנרגטי – בהשוואה לרגל האנושית הלהבים של פיסטוריוס מחזירים את האנרגיה האלסטית ביעילות גבוהה יותר ומכאן שהוא מתעייף פחות. החיסרון הבולט של פיסטוריוס הוא בחלקה הראשון של הריצה - בזינוק ובשלב ההאצה.

להתאחדות האתלטיקה הבינלאומית קשה להתעלם מחריגותו של האצן הדרום אפריקני. כל עוד הוא השתתף בתחרויות הזמנה לא הייתה מבחינתם שום בעיה. הבעיה שלהם התעוררה לאחר שהאצן שיפר את הישגיו ועמד בקריטריונים הבינלאומיים שמאפשרים לו להשתתף באליפויות עולם ובמשחקים האולימפיים. זה כבר היה יותר מידי עבור הממסד ולכן נדרשו מחקרים על מנת להוכיח שלא מדובר במוגבלות אלא ביתרון. במילים אחרות, פיסטוריוס נהנה בעצם מיתרון טכנולוגי בהשוואה לאצנים הבריאים וזה לא הוגן. מוזר? נכון. מופרך? לא בטוח.

לדעתי, הסיבה שפיסטוריוס יכול לרוץ בתחרויות הגדולות נעוצה בנדירות של התופעה. הוא האתלט הנכה היחיד בעולם שמסוגל לעמוד בסטנדרט התוצאות הנדרש להופעה באליפות עולם ובמשחקים אולימפיים. בהכירה את הנדירות מסכימה התאחדות האתלטיקה הבינלאומית "לספוג" חריג אחד. הם יודעים שלא יהיו יותר. ברור לכל בר דעת מה היתה עמדת ההתאחדות הבינלאומית לו היו אתלטים נוספים כדוגמת פיסטוריוס. כל עוד פיסטוריוס ירוץ ברמה של חצי גמר אולימפי זה יהיה מקובל על קברניטי הענף. גם גמר יהיה בסדר מבחינתם. השאלה היא מה יקרה אם הטכנולוגיה תשתפר ופיסטוריוס ינפץ את שיא העולם של מייקל ג'ונסון ויקטוף את הזהב האולימפי. 

החיסרון הבולט של פיסטוריוס הוא בחלקה הראשון של הריצה - בזינוק ובשלב ההאצהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ