תקראו לי נאיבי, אבל פרנק שלק לא מסומם

כשספורטאים מציגים יכולת עילאית, אני רוצה לחשוב שזה הכי אמיתי שיש, ומעדיף להיקרא נאיבי מאשר לקרוא לספורטאי נקי, "מסומם"

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

תקראו לי נאיבי, אבל אינני מאמין שפרנק שלק השתמש ביודעין בחומר אסור או מפוקפק. וזה לא רק שלק, שהפרשה שלו רק החלה. אני גם לא מאמין שאלברטו קונטאדור (המושעה) עשה זאת. ואל תנסו לפנות אליי עם אגדות אורבניות ותיאוריות קונספירציה הנוגעות במהירות של יוסיין בולט, ביכולות הפיסיות של רפאל נדאל או בעוצמה בה ניחן גופה השברירי למראה של ז'וסטין הנין. לא קניתי, לא קונה.

תקראו לי נאיבי, אבל גם כל אחרי הספורטאים שטענו ארוכות לחפותם ולבסוף הודו באשמה בבושת פנים – מריון ג'ונס, פלויד לאנדיס ואחרים – כשספורטאי שנכשל בבדיקת סמים מביע תדהמה, אני מאמין לו. זה לא היה כך לפני 10-5 שנים, כשבדיקות הסמים לא היו כה נפוצות, כשהדרכון הביולוגי המחוכם טרם הגיע לאופניים ומשם גם לאתלטיקה. עכשיו, כשכל ספורטאי יודע כמה גבוה הסיכוי שייתפס, איזה, ובכן, אידיוט יעשה זאת? ודאי הרבה פחות מבעבר.

פרנק שלק. קשה להאמין שהשתמש בסמים ביודעיןצילום: רויטרס

טור דה פראנס 2012 - סיקור מיוחד ב"ספורט הארץ"

תקראו לי נאיבי, אבל אני מאמין שספורטאי יכול להיכשל בבדיקת סמים מבלי שעשה דבר ביודעין או במתכוון. וכן, יש להתחשב בכך. כשלשון מריט מושעה ל-21 חודשים במקום ל-24 לאחר שצרך תכשיר מדף לשיפור ביצועיו המיניים ובו חומר אסור – בודדים מערערים על קו ההגנה שלו, שנתמך בראיות ובעדויות - זו לא הקלה אמיתית בעונש. ספורטאי אמור להיות אחראי למה שנכנס לגופו, אבל בלהט המאבק המוצדק למיגור הרמאים, לעתים גם בלהט חיפושם בין ספורטאים נקיים רק על סמך ביצועיהם הכבירים, שכחנו שגם מדובר בבני אדם.

תקראו לי נאיבי, אך ככל הידוע לי גם ספורטאי צמרת יכולים לעשות טעויות – מטופשת במיוחד בסיפור של מריט. מטופשת גם במקרה של רוכב האופניים אלכס רסמוסן, שהושעה ל-18 חודשים לאחר ששלוש פעמים לא הודיע לפי החוקים על מיקומו כדי שניתן יהיה לבצע לו בדיקות סמים אקראיות. אשם? ללא ספק, אך האם ראוי לעונש המתקרב לחומרתו המקסימלית? במקרים בהם ברור שמדובר בפיזור הדעת ולא ברמאות מכוונת, הם לא צריכים לאבד שנתיים – או שנה ותשעה חודשים, או שנה ושישה חודשים – מהקריירה שלהם. גם חצי השנה שקוזזה מהקריירה של שלי-אן פרייז'ר מוגזמת. אם האמינו לגרסתה בדבר חומר שהיה בתרופה נגד כאבי שיניים – ולפי העונש הקל יחסית נראה שהאמינו - כלל לא היו צריכים להשעותה. מחיר הטיפשות או חוסר תשומת הלב לא צריך להיות כה גבוה. הפרסום השלילי עבור ספורטאי נקי בנפשו כואב מספיק.

תקראו לי נאיבי, אבל איני מאמין במצב בו בדיקת סמים חיובית הופכת אוטומטית את הספורטאי לאשם שצריך להוכיח את חפותו – לעתים זה באמת כמו להוכיח שאין לך אחות - כשבמקרה של ספק, הוא נוטה ללכת עם הצד התובע. ואל תקחו כדוגמה את סיפור זוהר זימרו, שלאחרונה יצא מהפרשה שלו – כנראה בצדק - עם נזיפה בלבד מבית דין בישראל. ייתכן שפשוט לא היה דג גדול מספיק כדי שאיגוד האתלטיקה הבינלאומי והרשות העולמית למלחמה בסמים (ווד"א) יערערו לבית הדין (קא"ס). קונטאדור, כידוע, לא היה כה בר מזל כשנוקה על ידי ועדה בספרד ומצא את עצמו מאבד שנתיים בגלל כמות זעירה ולא יעילה של קלנבוטרול. כי בדיקה חיובית היא בדיקה חיובית, ודאי אצל ספורטאי צמרת.

תקראו לי נאיבי, אבל כשאני רואה רוכבי אופניים מפגינים סיבולת-על, אני לא רוצה לחשוב על סמים; וכשאני רואה את שחקני ברצלונה ונבחרת ספרד מפגינים יכולת כיסוי שטח עילאית כשהם נלחמים כדי להחזיר לרגליהם את הכדור, אני לא רוצה לחשוב על סמים; וכשאני רואה אתלטיות מדהימה בכדורסל האמריקאי, אני לא רוצה לחשוב על סמים; וכשאני רואה את רפאל נדאל רץ ללא הרף במגרש, אני לא רוצה לחשוב על סמים. וכשאני רואה את יוסיין בולט מפגין מהירות חסרת תקדים, אני לא רוצה לחשוב על סמים. אני רוצה לחשוב שזה הכי אמיתי שיש. אם הבחירה היא בין צפייה בספורט בתמימות ובהתלהבות של ילד לבין חשדנות אין קץ בכל אחד ואחד, בכל הישג, בכל מקרה של שבירת מה שנראה כמחסום בלתי עביר, ברור במה אני בוחר.

תקראו לי נאיבי. זה עדיף מאשר לקרוא לכל מה שאני רואה אחיזת עיניים, עדיף מאשר לקרוא לספורטאי נקי, "מסומם".

יוסיין בולט. כשהוא מפגין מהירות חסרת תקדים, אני לא רוצה לחשוב על סמיםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ