פרשנות

אירוע שננסה לשכוח

נבחרת ישראל נראתה טוב והשיגה ניצחון מכובד, מה שהורס לצופה הישראלי את ההנאה והסיפוק מהאפשרות לדרוך עליה ולרמוס אותה

אביעד סגל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אביעד סגל

1. קצת לפני תשע ורבע, בעוד שפתיו של אלי גוטמן נטשו את עמדת המוצא והתעגלו מרחק שער נוסף מהסיטואציה הטקטית שזכתה בחוגי כדורגל מסוימים לכינוי "חיוך", ניטל העוקץ מכל הסיפור הזה של נבחרת ישראל. בעוד תמונות לא מוכרות של חולצות לבנות מתאגדות לחיבוק נגלו מן המרקע, שיחות הסלון נדמו והותירו מבוכה, ההימורים המוקדמים נמחקו, הלך הכיף.

קשה לשים את האצבע על נקודת הזמן בה הפכה נבחרת ישראל בכדורגל לאויב הקל והקולקטיבי, סמל לישראליות נרפית ו-ותרנית, שמאלנית כזו, תמונת מראה לטיפוס המחוספס, המנצח, אתה, הוא ואני. הזרעים אולי נטמנו בשלהי תקופת שלמה שרף, כשנראה היה שהמאמן עצמו מעוניין להימנע מאזכור שמו לצד הבושה המתמשכת ביותר בתולדות הפרויקט הציוני, ואולי מעט מאוחר יותר. בשנים האחרונות, בכל מקרה, הנבחרת הפכה לעצם שעל ידי סלידה והתבדלות ממנו, מגיעים ישראלים לסיפוק.

טקסי ההקאה הפומביים על ראשה של הנבחרת מתנהלים להם לאורך השנה, בין משחק למשחק, בין קמפיין מוקדמות אחד למשנהו, בין מאמן חדש לזה שמתחמם על הקווים. שותפים להם אנשים מן השורה, כמו גם, כדי להעמיד עצמם בטריטוריה ממנה יורים חצים ולא סופגים אותם, בכירים במנגנון הכדורגל הישראלי. החוקים ברורים: אין כאלה. המטרה (שחיטה) מקודשת והסלוגן קליט: ישראלי אמיתי שונא את הנבחרת.

ישראל חוגגת על חשבון לוקסמבורג והורסת לנו את הספורט הלאומי - לשנוא את הנבחרתצילום: רויטרס

אין לנו רצון למחוק את הפער הכה מדובר מהכדורגל המתקדם בעולם, וגם אין לקנות את הטענות החוזרות של הפרשנים על שערים שקיבלה הנבחרת מכדורים נייחים. אלה סמלים שקיומם נחוץ לנו כדי להמשיך ולשמור את הדיון חי ונושם. תחת הכותרת "לא נגיע לכלום אף פעם", המשחקים עצמם הופכים לעניין תפל, והפרי-גיים, הפוסט-גיים והאוויר החם לעיקר. אנחנו צריכים את ההפסדים של הנבחרת, ורצוי שיהיו משפילים ככל שניתן, כדי לנהל בסלון הבית או בתכניות הרדיו את הטקס כסדרו, כדי להזכיר לעצמנו שאנחנו זה אנחנו וחלילה לא נבחרת ישראל.

ולכן המשחק הערב, בו השיגה ישראל ניצחון מכובד עם הופעה טובה של כמה מתקוות הכדורגל הישראלי, הוא אירוע שננסה להדחיק ולהשכיח. אין טעם במשחקי נבחרת ישראל אם היא לא מספקת לנו נתונים שיועילו אחר כך בקריעתה לגזרים. במחשבה שנייה, נמצא משהו.

2. אחרי מסע הייסורים השייקספירי שהחיל על עצמו המאמן הלאומי עד שגמלה בלבו ההחלטה להיפרד זמנית מיוסי בניון, ניתן לקבוע: נבחרת ישראל ללא מספר 15 - לכל הפחות לא יותר גרועה מאשר זו שבה הוא נכלל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ