פרשנות

הסבלנות תנצח את לוקסמבורג

המשחק היום (18:00, ערוץ 1) צפוי להיות שונה לחלוטין מה-0-6 בשישי. הנבחרת צריכה להניע כדור, ללחוץ מהפתיחה ולסמוך על נאתכו

אורי אוזן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אוזן

הרבה לחץ השתחרר בקרב אוהבי נבחרת ישראל (שהתמעטו, לצערי, בשנים האחרונות) אחרי ה-0-6 המצוין שלנו בלוקסמבורג. אני לא זוכר מתי משחק מול נבחרת מדרג כל כך נמוך היה כל כך מאיים ובעייתי, אבל פתיחת הקמפיין המחרידה, שהתווספה לשחיקה ארוכת השנים במעמדו של הכדורגל הישראלי, הביאה אותנו למצב בו משחק שבעבר נראה כמו ניצחון קליל, הופך פתאום למוקש. השמחה וההקלה אחר כך היו בהתאם.

מבחינה מקצועית, שיחקנו נפלא מול לוקסמבורג. פתיחת הקמפיין החלשה שלנו והטובה יחסית של הלוקסמבורגים שיחקה לטובתנו ונתנה להם את האשליה שהנה מגיע הניצחון הראשון שלהם בקמפיין. לוקסמבורג שיחקה פתוח, ניסתה להניע כדור, תקפה עם הרבה שחקנים – סגנון משחק שגדול עליה בכמה מידות. אין ללוקסמבורגים את הכלים להבקיע במשחק מסודר, אלא רק במתפרצות ובמצבים נייחים. ההגנה שלהם אטית להחריד, לא מיומנת בסגירות אלכסוניות פשוטות ולא יכולה להתמודד, בהיעדר עזרה מאסיבית מהקישור, עם תנועות עומק מהירות. ברגע שהם ניסו לתקוף ולחצו יחסית גבוה, ההגנה שלהם נמתחה ונוצרו בורות ענקיים בין מערכי הקבוצה ובין המגנים לבלמים, אותם ניצלו ביברס נאתכו, מהראן ראדי ומאור מליקסון לשני מהלכים עיקריים: פיטומם של תומר חמד ועדן בן בסט בכדורי עומק וכניסה לשטחים שפינה חמד בזכות תנועה אינטליגנטית.

מליקסון (מימין) פיטם את חמד בכדורים טובים בלוקסמבורגצילום: רויטרס

המשחק היום יהיה שונה בתכלית, והרבה יותר קשה. קודם כל, הלוקסמבורגים יגיעו להסתגר ולצאת למתפרצות. ראינו מול פורטוגל ואירלנד שהם עושים את זה יחסית טוב. שנית, הם יבואו להילחם על כבודם האבוד, כך שלא יהיו שאננים כמו במשחק הראשון ביום שישי. כמובן שברגע שהשער הראשון יגיע, כל המשחק ישתנה וייפתח. עד אז, כדי לפרוץ את הבונקר, ישראל צריכה המון סבלנות בהנעת הכדור ולהזיז את הגנת לוקסמבורג מצד לצד עד הימצא הפירצה.

כאן תפקידו של נאתכו חשוב ביותר. במשחק האחרון, ביברס שיחק נהדר, הנהיג את הנבחרת, נע ללא הפסקה, היה הרבה יותר מדויק ולא הפסיק לשלוח כדורי עומק, שלמעשה פירקו את הגנת היריב (לדוגמה, המסירה לראדי בשער הראשון ולשפונגין בשלישי). היום, בגלל הצפיפות הצפויה של הגנת היריב והציפייה שיסתגרו קרוב מאוד לרחבה, משימת כדורי העומק תהיה קשה הרבה יותר. אבל נאתכו חייב להמשיך לבקש את הכדור שוב ושוב, לשלוט בקצב והפעם גם לאיים על השער מרחוק, שגם זו דרך לפרק הגנה צפופה. גם הריכוז של נאתכו במצבים הנייחים חשוב מאוד. כשיש לך נוגחים טובים כמו חמד ובן בסט, כל מצב נייח שלנו מהווה סכנה ברורה ומיידית.

הנבחרת צריכה ללחוץ את לוקסמבורג החל מהפתיחה, לא לתת לה לצבור ביטחון, לנסות לחטוף כדורים במרכז המגרש ואז לצאת במהירות קדימה דרך מליקסון וראדי. יובל שפונגין ויואב זיו צריכים לעזור במשחק ההתקפה וכך למתוח את ההגנה ולפרק את הצפיפות.

נאתכו. האחריות להנעת הכדור עליוצילום: רויטרס

הסבלנות צריכה לבוא לידי ביטוי גם מבחינה הגנתית. אפילו אם השער לא יגיע בדקות הראשונות, יש לשמור על סבלנות - גל אלברמן חייב לעזור בהגנה, כשהמגנים מצטרפים צריכה תמיד להיות סגירה ואין צורך להרחיב את הדיבור על השמירה והריכוז במצבים נייחים. על הבלמים לשלוט בכדורי הגובה ולדחוף את קו ההגנה קדימה, קרוב ככל האפשר לאלברמן, וכך לאפשר לשחקני החלק הקדמי שלנו ללחוץ ללא פחד. הריכוז של שחקני ההגנה בהנעת הכדור חייב להיות מקסימלי ואסור לנו לאבד כדורים באזורים המסוכנים. גם אם זה קורה, שחקני ההגנה חייבים להשגיח על שחקני ההתקפה היריבה, שלא נופתע.

המשחק היום חשוב מאוד להמשך, והשחקנים וגם קהל אוהדי הנבחרת חייבים לבוא אליו עם ביטחון, אבל לא מופרז. כן, זה משחק שחובה לנצח. כן, מוטב שזה יהיה בהפרש שערים יפה, אבל גם ניצחון קטן שווה שלוש נקודות וזה מה ששחקנינו צריכים להשיג ביום שלישי כדי להתקרב למטרה האמיתית של הקמפיין הזה - מקום שלישי בבית. בואו נצא לפגרה הזו עם חיוך צנוע, בדרך להחזרת מעט מכבודו הרמוס של הכדורגל הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ