האקסיומה של נבחרת ישראל

הניצחונות מול לוקסמבורג, השלושער של תומר חמד והתיקו של פורטוגל, כל אלו לא ישנו את העובדה שהנבחרת לא תגיע למונדיאל 2014

שי נמרודי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי נמרודי

אפתח עם אקסיומה מאוד ברורה, עליה אין לחלוק - נבחרת ישראל לא תעפיל למונדיאל הקרוב בברזיל. האמת הפשוטה היא שהנבחרת בכחול לבן לא מספיק טובה, לא מספיק מאומנת ואינה שייכת לרמות הגבוהות של אירופה. הדרג שלישי, בו נמצאת הנבחרת, בהחלט הולם את רמתה, ומדרג זה לא נצליח להעפיל לטורניר גדול.

אין בכך כדי לזלזל בצוות המקצועי או בשחקני הסגל. זוהי אמירה רציונאלית לחלוטין שמתבססת על השוואה בין הרמה המוצגת בליגה המקומית, והרמה אותה מציגים השחקנים הישראלים בחו"ל, אל מול הביצועים המדוברים אצל הנבחרות איתן מתמודדת ישראל על הכרטיס למונדיאל.

שני משחקים אחרי פתיחת קמפיין המוקדמות הנוכחי עמדה ישראל במיקום הריאלי שלה. תיקו באזרבייג'אן (שלא היה רחוק מהפסד), ותבוסה ביתית מול רוסיה, נבחרת הטובה בעשרות מונים מזו הישראלית. התקשורת קברה את הסיכויים להעפיל לברזיל, ובצדק. לא היה בכך כל חדש או מפתיע. אלא השתקפות מתמטית של התוצאות – אשר הולמות כאמור את רמת הנבחרת.

נבחרת ישראל. מתח רב בקרב השחקניםצילום: ניר קידר

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

חשבתי לתומי, הפעם יהיה לנו שקט. לא עוד סיפורים על "התמשכות החלום", לא עוד מתח עד המחזורים האחרונים בגלל סיכוי תיאורטי או אפשרות מדומה להעפיל. לא עוד בלבולי מח והצהרות חסרות שחר ותוכן מהתקשורת או מאנשי הנבחרת. הפעם, אמרתי לעצמי, ישמשו המשחקים הנותרים עד לסיום הקמפיין כדי להריץ חבר'ה צעירים, לגבש שיטה וזהות חדשה לנבחרת. כזו שאולי, אולי, תביא אותנו למאבק על משחקי הפלייאוף ליורו 2016.

אז חשבתי. שני ניצחונות נחמדים על נבחרת מגוחכת של נגרים ורואי חשבון, ושוב מדינת ישראל יוצאת מגדרה וחוזרת להצהרות הרגילות והמעצבנות. התיקו המפתיע של פורטוגל מול צפון אירלנד גרם לאנשים כאן – אלו מהתקשורת ואלו הקשורים לנבחרת – לשוב לאותן מנטרות ולזעוק בקולי קולות. "מהפך", "הקמפיין עדיין חי", "החלום ממשיך", "אפשר לנצח את פורטוגל ולעלות למונדיאל". כאילו שלא למדנו דבר. כאילו שיש משמעות לניצחונות על לוקסמבורג, כאילו שפתאום הפכנו טובים יותר, וכעת אנו כן מסוגלים להתמודד עם פורטוגל שווה בשווה. כאילו שלפני חודש לא רשמה הנבחרת את אחת ההשפלות הגדולות בתולדותיה. עד כדי כך הזיכרון שלנו קצר.

נו מילא. אם תאריך המשחק מול פורטוגל היה נקבע לעוד שבוע-שבועיים, אפשר היה להתמודד עם זה. אלא שלצערינו הרב, המשחק מול כריסטיאנו רונאלדו וחבריו יתקיים רק במרץ, מה שאומר שלפנינו חמישה חודשים שלמים של הטעיית הציבור, הולכתו שולל, ויש שאף יכנו זאת רמאות. חמישה חודשים שלמים נשמע כי הנבחרת חזק בתמונת הסיכויים, שכדאי לה להעז ולשחק פתוח מול פורטוגל - כי כך היא תוכל להבקיע ולנצח (למרות שההגנה הרעועה של גוטמן אינה מסוגלת להתמודד עם הקישור וההתקפה הפורטוגלים), כי עכשיו אנחנו תלויים בעצמנו, וכי כריסטיאנו רונאלדו לא כזה גדול והניצחון בהחלט בהישג יד.

חמישה חודשים שלמים של אופוריה חסרת בסיס וחסרת משמעות. אני מציע שננחת חזרה לקרקע, כי כעת יתמלאו האוהדים בציפיות שווא מחודשות, יבנו הרים וגבעות – וכל זאת רק כדי להתאכזב כשנחטוף שלושה או ארבעה שערים, ונרד מובסים ב-22 במרץ באיצטדיון רמת גן.

אז בואו נפשט את העניינים כבר עכשיו, כדי שלא תגידו שלא אמרנו. ל-6 הנקודות שאספנו בשבוע האחרון אין שום משמעות, כי גם רוסיה וגם פורטוגל תשיגנה אותן. ל-2 הנקודות שאיבדנו באזרבייג'אן בהחלט יש משמעות, כמו גם להפסד הביתי לרוסיה (כי פורטוגל - "יריבתינו" למקום השני – לא תפסיד בבית לרוסים). ישראל, כמו פורטוגל, תפסיד ברוסיה, ובתקווה תצליח לעשות 6 נק' מול צפון אירלנד – דבר עליו לא הייתי חותם בשלב זה. והכי חשוב, נבחרת ישראל תפסיד לפורטוגל פעמיים, וגם אם בטעות נחלץ תיקו ביתי, הרי שמליסבון אין שום סיכוי לצאת ללא הפסד .

אז בואו נתעורר מה"חלום", וניקח את הימים האחרונים בפרופרוציות הנכונות. אל תתבלבלו מה-0-6 היפה, משלושער של חמד ומהתיקו של פורטוגל. ישראל לא תהיה במונדיאל בברזיל. זו הרי אקסיומה, זוכרים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ