איתי מאירסון

וכרגיל, בשער 5 בבלומפילד מתנוסס השלט "מייצגים את הפועל, לא את ישראל". לכאורה, התרסה חביבה כנגד תרבות ה"מכבי שלנו", אותו מכבש לאומני שמדביק את עם ישראל כולו למועדון שמחסל את הכדורסל הישראלי ביסודיות כבר 43 שנה. בפועל, השלט הזה מספר סיפור הרבה יותר דרמטי. זהו הסיפור על דמותה של הפועל בעיני עצמה.

יש אצל אוהדי הפועל ת"א שני יסודות מנוגדים: הראשון שייך לאלה שתופשים את הפועל ככנופיית גרילה בדלנית ששוחה נגד הזרם. נגד כל זרם. לעומתם, יש בקרב האוהדים יסוד הולך ומתחזק, ששואף להציע אלטרנטיבה למכביזם בכלים של המכביזם. המטרה: החלפת המכבש הצהוב במכבש אדום.

מכבי משחקת בערבי חמישי מול קבוצות אירופיות שמעולם לא שמענו עליהן? גם אנחנו יכולים; מכבי מביאה 11 אלף צופים ליד אליהו? אנחנו נביא 11 אלף לבלומפילד; למכבי יש סוללה צמודה של לובשי פרוות ועונדי רולקסים? גם לנו יש.

אוהדי הפועל ת"א. אפילו בתקופת החולצות השחורות של מכבי ת"א לא היה פילוג כזהצילום: שרון בוקוב

התגובות לספיגת שערים, בעיקר במסגרות אירופיות, הן נקודות מבחן מהימנות להבדלים בין שני היסודות הללו. הרולקסים התבאסו עד עמקי נשמתם כשהכדור הראשון והשני פרפרו ברשת של אדל. הם בעטו בכיסא שמולם, סיננו קללות לעבר אבוקסיס ומחו בקול כנגד ההגנה החדירה של הפועל.

לעומתם, אנשי הגרילה המשיכו לעודד כאילו דבר לא קרה. עמוק בסתר לבם, הם השמיעו אנחת רווחה מול שני המחטים שנדקרו בבלון האדום, שהתנפח קצת יותר מדי. רק לא לעלות שלב, רק לא לגדול, רק לא עוד עונה מוצלחת באירופה, רק לא עוד דיל לסן סירו.

כל משחק של הפועל ת"א במסגרת אירופית הוא הזדמנות פז לגלות את מה שמתחולל בתוך ורידיה. גם אם לא תמיד זה נראה כך, הפילוג האדיר בקרב אוהדי הפועל הוא תהומי ומשמעותי הרבה יותר מהמחנאות שאפיינה את קבוצת הכדורגל של מכבי בעידן החולצות השחורות.

הצ'כים אמנם ניצחו אתמול את הרולקסים, אבל לא את אלה שתלו את השלט. בתום המשחק, כשנתלשו האזיקונים שמצמידים את צדי השלט למעקה הבטיחות, הם ידעו שההפסד הזה היה הכרחי כדי לשמור על מעמדם של אנשי הגרילה. לפחות עד לניצחון הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ