דעה |

למרות ארמסטרונג, תנו לעולם האופניים צ'אנס

ייתכן שאין עוד ענף שסבל מבעיית סמים עמוקה כל כך, אבל אין עוד ענף שנלחם כך בסמים. אסור שפרשת ארמסטרונג תפיל אותו לתהום

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

ושוב הצקצוק בלשון, המבט החשדני, האמרה המזלזלת: כל הענף הזה מסומם. נדמה שכל מי שנצר את לשונו בשנים האחרונות, בזמן שבענף האופניים עבדו באופן מתודי כדי לנקותו וצברו ניצחונות רבים, רק חיכה לרגע בו יוכל לפתוח את פיו. הנה לכם, הם אומרים, דבר לא השתנה.

ובכן, הרבה השתנה. אין דבר שעוד נשמע בצמאון רב על מעלליהם של לאנס ארמסטרונג ועמיתיו, שיכול לשנות זאת. הסיפורים המדהימים באמת שמתפרסמים ללא הרף בשבועות האחרונים חושפים אמת קשה על המציאות בענף באותה תקופה. על הקלות בה ניתן היה לשטות בבדיקות ובבודקי הסמים, על היכולת של עשרות אנשים לחבור למערכת שמרמה את העולם ולשמור על קשר שתיקה. רבים כל כך היו מעורבים, אך מידע מועט כל כך נחשף לעולם, עד עתה. מדהים, לא פחות, גם אם כבר ידענו על מעורבות של קבוצות שלמות בסימום רוכבים.

ובכל זאת, קשים ככל שיהיו, מדובר בסיפורים נוספים מעבר מוכר. כזה שממשיך לרדוף את הענף ואמור להוות תמרור אזהרה חשוב, אך לא צריך עוד להאפיל על ההווה ועל העתיד שלו. יהיו שיגידו כי זה נאיבי לחשוב שמדובר עתה בענף אחר. ובכן, מטופש לחשוב אחרת. בראבובנק, הבנק שאימץ ב-17 השנים האחרונות את הקבוצה שנושאת את שמו, הסבירו בשבוע שעבר את ההחלטה להיפרד מהענף בכך ש"איננו מסוגלים להאמין עוד שעולם הרכיבה המקצועני מסוגל להיות נקי והוגן". כדברי ג'ון מקנרו: לא ייתכן שאתם רציניים. דווקא עכשיו? דווקא בגלל זה?

קבוצת ראבובנק. יש לקוות שהבנק יהיה הנוטש היחידצילום: אי–פי

ייתכן שאין עוד ענף שסבל מבעיית סמים עמוקה ומתמשכת כל כך, אבל בהתאם, אין עוד ענף שנלחם כך בשימוש בסמים בשנים האחרונות, לעתים בצורה שנראית דרקונית ובלתי מתפשרת באופן קיצוני. כנראה שזו היתה הדרך היחידה להציל את עצמו מהכוכבים שלו, ואת הכוכבים שלו מעצמם. בדיקות שוכללו, כמותן גברה, הדרכון הביולוגי נכנס לשימוש. אפילו באתלטיקה, ענף שהגיע לקו פרשת המים כבר ב-1988 בעקבות פרשת בן ג'ונסון, אימצו את הדרכון הביולוגי, שמאפשר לזהות שינויים בערכי הדם של הספורטאי, רק בשנה שעברה, אחרי האופניים. המבחן יהיה ארוך טווח, אבל קשה להאמין שבעוד עשור נביט על המירוצים של התקופה הנוכחית כפי שאנו מביטים עתה על ראשית שנות ה-2000.

יש לקוות שראבובנק יהיה נוטש יחיד. לענף האופניים מגיע יותר על מאמציו. השלדים בארונו של ארמסטרונג נחשפים עתה וחושפים עוד טפח נרחב מהצד האחר של הענף בימי השיא של האמריקאי, בהם הוא נראה גדול מספיק כדי להעמיס את כל הענף על גבו ולהרים אותו לגבהים חדשים. עכשיו, כשאנחנו מבינים עד כמה קטן היה, אסור שיורשה – הוא ומעלליו – להפיל את אותו ענף לתהום. תנו לאופניים הזדמנות להוכיח לכם אחרת.

בן ג'ונסון. אפילו באתלטיקה אימצו את הדרכון הביולוגי אחרי האופניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ