פרשנות

הבריחה של האוהד הישראלי לקטלוניה

הצפייה במשחקים האירופיים, ובעיקר בברצלונה, גורמת לאוהדים בארץ להתעניין פחות בכדורגל המקומי, ומספקת לנו גם את ממד הסחת הדעת מהנעשה כאן

חיים ברעם
חיים ברעם
כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
חיים ברעם
חיים ברעם
כל העיר

 השבוע ישבתי בבית קפה במרכז העיר ונקלעתי לשכנותם של שבעה גברים באמצע שנות השלושים לחייהם, אשר ישבו ביחד וניהלו שיחה ערה, ידידותית, אבל משובצת בהתגרויות הדדיות המעידות על קרבה ארוכת שנים.

ישבתי ליד שולחן סמוך ועד מהרה נוכחתי לדעת שהפרלמנט המאולתר דן בקבוצת הכדורגל של ברצלונה. כולם נערכו לצפייה משותפת במשחק החוץ של בארסה נגד ראיו וייקאנו במדריד (ברצלונה ניצחה לבסוף 0-5), והביעו דאגה לנוכח ההיעדרות של צמד הבלמים קרלס פויול וג’רארד פיקה, של המגן הימני דני אלבס ושל הקשר ההגנתי, המשמש גם כבלם לעת מצוא, חאווייר מסצ’ראנו.

כולם הפגינו בקיאות מפליגה בהרכב, ביחסים בין השחקנים, והם החליפו ביניהם חוויות על הנסיעות התכופות שלהם לברצלונה, ביחד או לחוד. נזכרתי שכמה ימים קודם לכן נסעתי באוטובוס בקו 5 בתל אביב ודיברתי בנייד עם חבר על השערים המטורפים של כוכב בארסה, הארגנטיני לאו מסי, נגד דפורטיבו לה קורוניה.

לאו מסי בטירוף, אחרי עוד שער נגד ראיו וייאקנו. הפך לנושא שיחה מרכזי בבית הקפה ובאוטובוסצילום: רויטרס

במשחק החוץ ניצחה ברצלונה 4-5  (תוצאה חביבה עליי במיוחד), אבל לא היה מנוס מכמה תלונות על חולשת מרכז ההגנה עקב מכת הפציעות שפקדה את הקבוצה. שכני בספסל ממול, איש חביב כבן חמישים, התערב לפתע בשיחה וטען שהשופט קיפח את ברצלונה במשחק הזה, פסק על בעיטת 11 “נגדנו” - שלא היתה והרחיק את מסצ’ראנו על לא עוול בכפו.

הוא דווקא צדק בטענותיו אבל המחיש לי שוב את העניין העצום בכדורגל הספרדי בארץ בשנים האחרונות. נוכחתי לדעת שרבים מתעניינים עתה במשחקים בספרד, מבלי שאיבדו את הלהט המסורתי שלהם לליגה האנגלית, זה שליווה כידוע את חובבי הכדורגל בארץ מאז ימי המנדט הבריטי.

התופעה הזו עדיין מחכה למחקרים סוציולוגיים מעמיקים. בינתיים היא משפיעה לא רק על נושאי השיחה אלא גם על הרגלי הצפייה שלנו בכדורגל. העניין בענף הזה גבר, ובכל זאת היציעים במשחקי הליגה בארץ אינם מלאים, למעט משחקים מיוחדים. האם יש קשר בין הדברים? קשה להטיל בכך ספק.

הליגות המקומיות השונות אינן מושכות קהל, ובכל רחבי הארץ, על מגזריה השונים, צופים עשרות אלפים במשחקי הליגות האירופיות. ההתפתחות הטכנולוגית יצרה הוויה חדשה שממנה נובעת גם ההכרה בהבדלי הרמות העצומים בין הליגות שלנו ובין ההיצע האירופי.

זה נכון שאחרי חשיפה של כמה שנים למדנו כבר להבחין ברמת המשחקים, ומשחק בינוני בחו"ל, למשל בין אסטון וילה לבין נוריץ’, מושך פחות קהל מאשר ביקור של מכבי תל אביב במגרשה של הפועל עכו. אבל ברצלונה, יריבתה המושבעת ריאל מדריד, מנצ’סטר סיטי, מנצ’סטר יונייטד ובמידה ידועה גם צ’לסי, ליברפול וארסנל הפכו לסחורה מוכרת ואהודה בבתים רבים בישראל.

ערוצי הספורט משווקים את מרכולתם באגרסיביות ולעתים גם בכישרון, והצפייה במשחקים אירופיים, בעיקר בברצלונה המרהיבה, מספקת לנו גם את ממד הסחת הדעת ממה שמתרחש בחברה הישראלית בכלל ובכדורגל שלנו בפרט.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ