עולה להתקפה

מכבי חיפה, אין לכם בושה?!

הכישלון של חיפה אינו רק מקצועי. לראשונה בתקופתו, יעקב שחר נכנע ללחצי הקהל - והגיע הזמן שגם ביציעים יודו שיש להם חלק במשבר

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי ברזל

איפה טעינו?
במצב הצבירה שלו כמאמן ובמצב המקצועי בו נמצאת מכבי חיפה, ראובן עטר לא היה צריך לחזור בקיץ לקבוצת נעוריו. הוא אמנם עשה כמה דברים ראויים לציון בימיו כמאמן מכבי נתניה, אבל מכבי חיפה היא סיפור אחר לגמרי. בעיקר זאת הנוכחית.

מכבי חיפה הנוכחית הוא עדיין המועדון המסודר ביותר בארץ, בכל הקשור למוסר תשלומים, תנאים מקצועיים וכו'. הבעיה היא שהוא כבר לא מעמיד את קבוצת הכדורגל הטובה ביותר כאן. בימים הטובים של המועדון היה קשה לדעת מי עשה את מי – השחקנים את המועדון או המועדון את השחקנים – אבל היה ברור שהשילוב בין שני המרכיבים הללו קרוב לאידיאלי.

השבר בחיפה אינו רק מקצועי, אלא גם ניהולי. משהו בחדות של יעקב שחר ועוזי מור קהה. ייתכן שההסבר הוא בחילופי הדורות, ברצון של שחר להמליך תחתיו את בנו אור, ואולי שחר האב כבר אינו רעב כבעבר. מערך הדוברות עובד היטב, המנכ"ל צ'יזיק מנהל את העסק באופן מרשים, אבל משהו בקוקפיט אינו כתמול שלשום.

יעקב שחר. "לא מתנצל על ההתבטאות נגדו, למרות שאמרתי את זה ברגע של כעס"צילום: ניר קידר

איך תיגמר העונה של מכבי חיפה? ספרו לנו בפייסבוק

יעקב שחר הוא בעלים שפוי ואדם שרץ למרחקים ארוכים. כאשר ארקדי גיידמק נכנס לכדורגל הישראלי ופיזר כאן מאות מיליוני שקלים כאילו אין מחר, שחר ידע שהמחר כבר כאן. הוא הוריד את הרגל מהדוושה, לא ניסה להילחם וחיכה שהבלון של גיידמק יתפוצץ. כשזה קרה, חיפה אכלה כמעט לבדה את כל העוגה. למה? בעיקר כי שחר העקשן שמר אצלו שחקנים שכולם אמרו לו להיפטר מהם. תומר חמד, שלומי ארבייטמן, דקל קינן וליאור רפאלוב, למשל. אלמלא הקיזוז, שחר היה חוגג שלוש אליפויות מהרגע שבית"ר התאיידה.

הבעיה החלה באקסודוס של הארבעה, כאשר חיפה נותרה בלי כוח ישראלי משמעותי. מועדון שבמשך יותר מדי שנים מביא לכאן זרים מביכים, חייב להקפיד שהסגל הישראלי הטוב ביותר יהיה שלו. אם מכבי ת"א בכדורסל היא המודל של שחר, הוא היה חייב להבין זאת. למזלו של שחר, וגם לזכותו צריך לומר, הבחירה באלישע לוי היתה משמעותית מכפי שניתן לדמיין, ועכשיו מבינים זאת גם האווילים ביותר ביציע ג'.

עם אוסף שחקנים מביך, הצליח לוי למנוע מחיפה את כל מה שהיא חווה כעת. זה כמובן לא שכנע את חכמי היציע, שהאמינו כי קטן המזדקן, דוידוביץ' הפצוע, הבלוף שנקרא גולסה, הגחמה שעונה לשם גאדיר, ההולוגרמה בשם עידן ורד והבדיחות בהגנה יספיקו כדי לקטוף אליפויות השכם וערב. כל מה שצריך, הניחו שם, זה רק רובן עטר.

במשך שנים ידע שחר להתעלם באלגנטיות מהקהל הלא מפוכח של מכבי חיפה. הוא לא איפשר להם להרים אותו על הכתפיים וידע לשמור על מרחק בריא. בעידן שבו אוהדים הופכים לבעלים ובעלים מתחנפים באופן מביך לאוהדים, שחר הקפיד על הגדרות תפקיד ברורות במועדון שלו. עד למינוי של עטר.

גם אם יאמר זאת מעל לכל במה ואפילו שלוש פעמים ביממה, אין סיכוי שאאמין לשחר כי זאת היתה הבחירה הראשונה שלו וההחלטה הבלעדית שלו. בפעם הראשונה מזה כמה עשורים החליטה חיפה על מינוי מאמן משיקולים שיווקיים יותר מאשר משיקולים מקצועיים. באופן כמעט בלתי נתפש ביחס להתנהלותו ארוכת השנים, שחר איפשר למועדון שלו להיכנע לדרישות הקהל. זה שזעק אתמול לעבר השחקנים "אין לכם בושה", אולי כי לצרחנים הללו אין מספיק אומץ ותבונה כדי להודות בטעות שיש להם בה מניות בכורה.

האוהדים הירוקים. ביקשתם עטר, קיבלתם עטר - עכשיו תתמודדוצילום: נמרוד גליקמן

אני נוהג לתת לשחר קרדיט לא מבוטל בכל הקשור להבנה בכדורגל וזיהוי פוטנציאל בשחקנים. כדי להיות הוגן וזהיר אומר כי יש אפשרות, די זניחה להערכתי, שגולסה יהיה במקרה הטוב רפאלוב, ושתורג'מן, אזולאי, אנדלובו ועמאשה יהפכו באורח פלא לארבייטמן לכל היותר. עד שזה יקרה, ואם זה יקרה אי פעם, שחר חייב להבין שהסגל שהוא מחזיק כיום יכול במקרה הטוב ביותר להשתלב בפלייאוף העליון. וכדי שזה יקרה, הבחירה במאמן שיוביל את החבורה האמורה, היא קריטית מאין כמותה.

מרבית השחקנים שהציב עטר ב-11 הפותחים שלו במשחקי הליגה עד כה היו מתקשים לעשות זאת במכבי ת"א, קרית שמונה ואפילו בית"ר ירושלים, שחיה מן היד לפה. זה שינוי דרמטי עבור מועדון שבמשך שנים החזיק על הספסל שחקנים שהיו מככבים בהרכב של כל קבוצה בליגת העל.

האליפות, כפי שברור לכל, היא קרב אבוד והיא לא צריכה להיות הסיבה שבגללה שחר מאיים לעלות עם הנוער או התירוץ לפיטוריו של עטר. הרכבת הזאת כבר יצאה מזמן מן התחנה. המשך ההתקשרות של חיפה עם עטר תלוי בכמה שאלות: האם העתיד עשוי להיות טוב יותר? האם המאמן מכיר בטעויות הרבות שלו? האם המנהלים הבכירים מבינים היכן טעו? האם מועדון הכדורגל של מכבי חיפה מסוגל להחזיר את אוהדיו למקומם הטבעי (היציע) ולמשקלם האמיתי בקבלת החלטות מקצועיות (אפס!)?

אין מוצא
את ניר קלינגר פגשתי לאחרונה בנמל התעופה בקייב, יומיים לפני משחק הגמר של אליפות אירופה בין ספרד לאיטליה. בהמתנה לקבלת הכבודה, שאלתי אותו למה לעזאזל הוא עושה את זה לעצמו ושוב לוקח קבוצה שסיכוייו להצליח בה שואפים לאפס. קלינגר התעקש להישמע אופטימי, אבל הודה גם כי לא היו יותר מדי אפשרויות. תגיד, אמרתי לו, אתה יודע שיפרקו אותך על כך שבמקום לעבוד עכשיו, אתה מפרשן את משחקי היורו. קלינגר התעקש להישמע אופטימי, אבל הודה כי לא היו יותר מדי אפשרויות.

האופטימיות והעובדה שאין יותר מדי אפשרויות הן כנראה הסיבה המרכזית לכך שקלינגר והפועל חיפה עדיין יחד. הוא מאמין שיהיה טוב, הבעלים יואב כץ מאמין שיהיה יותר טוב ושניהם, בגלל קיבעון כזה או אחר, מאמינים כי אין יותר מדי אפשרויות. כץ התאהב עד כלות בתדמית הבעלים שלא מפטר מאמנים, קלינגר מפחד מהאפשרות שאם יעזוב את חיפה, אחרי שעזב בעונה שעברה את באר שבע, תודבק לו סטיגמה של אחד שבורח. והפועל חיפה? אין סיבה לאופטימיות, כי אין יותר מדי אפשרויות. הדרך ללאומית נראית כרגע סלולה.

קלינגר, יאלץ שוב לספק הסברים?צילום: ניר קידר

בשידור חוקר
בערוץ 1, שעיקר כוחו גם כיום בארכיוניו המפוארים, הצליחו בסופו של דבר לאתר איזה קטע מצולם מן המשחק המדובר בין בית"ר ירושלים להפועל ת"א. ובכן, אל תתנו לאיכות הצילום המזעזעת ולהיעדר כל עדות אמיתית להפריע לכם. מי שחשב עוד קודם לכן שנזרקה על טוטו תמוז בננה - ראה בננה. מי שחשב כי לא נזרקה על תמוז בננה - ראה בלון צהוב. או אפרוח, או חלמון של ביצה, או השמש בכבודה ובעצמה.

הסיפור המטורף שהתיעוד הזה כן חושף הוא הטמטום שמאפשר לשחקן קבוצה יריבה, ועוד אחד שבאמת ובתמים אינו אהוד על אוהדי בית"ר, לעשות את דרכו לחדר ההלבשה טרם המשחק בצעדה מול היציעים. זאת אמנם ירושלים, אבל טוטו אינו ישו, ומוטב היה לחסוך ממנו את ההליכה בוויה דלורוזה. אלא אם לערוץ הראשון יש בארכיון צילומים גם מן הימים ההם, שיוכיחו כי אז היה טוב יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ