פרשנות |

מופע הזיגזוג המביך של עטר

ההתנהגות של מאמן מכבי חיפה בסוגיית הדחתו של קטן המשיכה את התנהלותו המבולגנת מתחילת העונה, ויוצרת בוקה ומבולקה בכרמל

אורי אוזן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחזור ט בליגה המשתפרת שלנו יוצא הערב (שבת) לדרך, מחזור חורף אמיתי ראשון, וצפוי לנו לא מעט אקשן, משחקים מרתקים והמון סיפורים, כמו תמיד. במוקד המחזור יעמוד כמובן הדרבי הגדול של תל אביב, שייערך מחר, אבל מי שכרגיל גנב את ההצגה בסוף השבוע הוא ראובן עטר, שבמהלך לא צפוי שוב משך את כל האש לכיוונו, ולמרות שמתקיים הערב משחק לוהט בדוחא בין בני סכנין לבית"ר ירושלים, המאמן המתולתל יהיה זה שיעמוד במרכז העניינים.

לצערה, מכבי חיפה ממשיכה להיות הסיפור הגדול של העונה, ובמקרה שלה מדובר רק לשלילה. הכל החל עם הפרסומים הדרמטיים אתמול בדבר רצונו של עטר להדיח את הקפטן יניב קטן מהסגל להמשך העונה, ונמשך הבוקר, כאשר לפתע הכחיש המאמן את הדברים והודיע שאין בכוונתו להדיח את קטן.

אם נזכיר בקצרה את עלילות הפרקים הקודמים, נגלה כי הסיפור החל באמירה של ראובן בתחילת העונה שסביב קטן תיבנה הקבוצה, המשיך באקט המפתיע לפני שני מחזורים, כאשר המאמן החליט לזעזע את הקבוצה על ידי סיפסולו של הקפטן - אקט שהחזיק מעמד רק 45 דקות - ונמשך בשבוע שעבר כאשר קטן חזר להרכב, סגר 90 דקות ואפילו בישל את השער מול בני יהודה.

יניב קטן. ההתנהגות של עטר, סמל בפני עצמו, כלפי הקפטן הירוק בהחלט לא ראויהצילום: ניר קידר

והנה עבר עוד שבוע, ונאום השקרן שקרן של מופז על ביבי ואחר כך כניסתו לממשלה נראים כמהלך טבעי ונכון, לעומת מופע שינויי הכיוון של עטר. מי שקרא את טוריי הקודמים יודע שאני לא מחסידיו הגדולים של קטן. לדידי הוא אינו מנהיג גדול כפי שהוא מצטייר, והקרבה שלו לעיתונאים מזיקה לקבוצה ויוצרת תחושה מסביב של אני ואפסי עוד. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי אין חולק על איכויותיו המקצועיות ועל תרומתו האדירה למכבי חיפה.

הדרך שבה התנהג עטר כלפי אחד הסמלים הגדולים של חיפה בשנים האחרונות, במהלך שלושת השבועות האחרונים אינה ראויה בכלל, ובפרט למאמן שבעצמו היה סמל במועדון הירוק. גם אם עטר מעוניין להוציא את קטן מההרכב, ואפילו מהרוטציה, אפשר לבחור בדרך יותר מכובדת, לגרום לקפטן להיות שותף מלא למהלך, ולתת לו לצאת ממנו בצורה מכובדת - דרך שראויה לו ושהוא בהחלט הרוויח אותה ביושר.

בנוסף להתנהגות המביכה של עטר מול קטן, נכנע המאמן ללחץ מסביב, והוציא את גוסטבו בוקולי מהנפטלין - ככל הנראה ישר להרכב, בעוד מהלך שנראה כצעד ייאוש מוחלט. לא שאני חושב שבוקולי שחקן רע, להיפך, אבל לא ברור כיצד שחקן שמתחילת שנה בקושי היה בסגל הפך באווחה אחת לתקווה הגדולה של חיפה לשינוי.

ההתנהגות הפרנואידית והתזזיתית של ראובן, גורמת לבוקה ומבולקה במכבי חיפה. פשוט לא נתפס שהמועדון המסודר והאירופא ביותר בליגה מתנהל מבחינה מקצועית בבלגאן כזה. גם השבוע עטר יערוך שלושה שינויים בהרכב, ומספר לא פחות של שינויים בסגל. צריכים להבין, שחקנים הם בני אדם, לא מכונות שמדליקים אותם בלחיצת כפתור, ושחקן שלא נספר מתחילת השנה - לא יכול ברגע אחד להפוך למשיח בן דוד או במקרה של בוקולי, לפאולוס מביא הבשורה.

היריבה של חיפה הערב, רמת השרון, היא אחת הקבוצות הפחות יציבות בליגה, ולצד ניצחונות מרשימים על הפועל ת"א והפועל עכו, היא גם נוצחה בבית בידי סכנין החלשה, שהגיע במשבר ענק וללא ניצחון.

ראובן עטר. לפתע הזגזוגים של שאול מופז נראים טבעיים ונכוניםצילום: נמרוד גליקמן

משחק ההתקפה של רמה"ש תלוי רבות באסי בלדוט שעובר שנה וחצי נהדרות, ובאדריאן פרננדס הפיזי והמסוכן, שעשוי להיות משמעותי עוד יותר בגלל הגשם - מזג אוויר שבדרך כלל מייצר משחק של כדורים ארוכים והרבה מאבקים פיזיים. אני בספק אם רמה"ש יוציאו את חיפה מהמשבר, ולדעתי חיפה יחלצו תיקו במקרה הטוב.

שתיים מהקבוצות החמות בליגה, שמתאוששות מפתיחת עונה מסויטת, נפגשות בדוחא. אבל כשבית"ר ירושלים ובני סכנין נפגשות, זה הרבה יותר ממפגש ליגה רגיל. וכשיש בחירות בפתח, וכל מיני טרמפיסטים גזעניים כמו מיכאל בן ארי, רוצים להגיע למשחק על מנת להוסיף שמן למדורה, בכלל יש חשמל באוויר.

מבחינה מקצועית שתי הקבוצות מגיעות למשחק במומנטום חיובי, אבל בית"ר תאלץ להתמודד עם חיסרון של שני שחקנים מאוד משמעותיים, קובי מויאל ואופיר קריאף, שני השחקנים שמהווים את לב הקישור הצהוב. אלי כהן צפוי לפתוח במערך התקפי ביותר, עם חן עזריאל, ערן לוי, עמית בן שושן וכנראה גם דומיניק גלאבינה המאכזב.

אבי ריקן ישחק לצידו של דריו פרננדס, והחשיבות שלהם במשחק הזה תהיה מכרעת. הם יצטרכו להניע כדור ולשלוט בקצב מחד, ולחפות על הרביעייה הקדמית מאידך. צריך לזכור שההגנה של בית:ר היא לא מהמשובחות, ואם הרביעייה הקדמית לא תעזור במאמץ ההגנתי, הירושלמים יהיו בבעיה רצינית.

בית"ר צריכה להיזהר בעיקר מהבעיטות הנייחות של חמד גנאים והכח והנוכחות של ירו בלו המצוין. ההתקפה של שלומי דורה מהירה ולוחצת, והם ינסו ללחוץ את ההגנה הבית"רית בכל הזדמנות. בהיעדר העזרה ההגנתית של מויאל, הבלמים דינו שקוורץ ומתן בראשי יהיו חייבים להחזיק את חיים מגרלשווילי - שנוטה להתפזר בהגנה - ואת שחקני הקישור, קרוב אליהם, ולא להגיע למצב שהם בחיסרון מספרי מול שלושת חלוצי סכנין. אני צופה לבית"ר משחק קשה ביותר ולא רואה אותם חוזרים מדוחא עם יותר מנקודה אם בכלל.

שאר המשחקים אמנם יהיו, אם נזרום עם החורף, תחת העננים הגדולים של המשחקים בדוחא וברמה"ש, אבל גם הם ירכזו עניין רב. אשדוד מהצמרת מגיעה לביקור אצל הקבוצה המפורקת השנייה, מהכרמל במטרה לחזור למקום הראשון (לפחות עד מחר) ולדעתי פרויקט האקדמיה של ג'קי בן זקן ויוסי מזרחי יגבור ללא נקל על פרויקט הפירוק של יואב כץ וניר קלינגר.

קרב המעודדות מהמחזור הקודם יפגיש את שיטת שלשת הבלמים של בני יהודה (קשטן מחדש את עצמו גם אחרי 40 שנות אימון) מול מכבי נתניה. לדעתי צפוי משחק שקול ללא הרבה ארועים שיוכרע בשער לפה או לפה. גם באר שבע ועכו ייפגשו לקרב מרכז טבלה טיפוסי, ואני מקווה שבאר שבע תפסיק לגרום לנו לנקר את העיניים כשאנחנו צופים במשחקים שלה.

תוצאות המשחקים במחזור הזה ישפיעו רבות על המשך הליגה. אי אלימות ומפגן ספורטיבי בדוחא יראו שהכדורגל שלנו התגבר על משבר האלימות של העונה הקודמת ועשה צעד גדול קדימה, וזאת בזמן ששני מאמנים, משחקני העבר הגדולים שידענו ואשר הכסא שלהם רועד,  יעמדו למבחן גדול שאולי יכריע את המשך דרכם בקבוצותיהם. אני מקווה שכל הלחץ הזה יוציא משחקנינו מחזור משובח שימשיך את מגמת השיפור של הליגה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ