לטעות בקטן, ואז לטעות בגדול

ההחלטה של ראובן עטר להראות ליניב קטן את הדרך החוצה היתה טעות, אבל השגיאה הגדולה היתה התנהלותו לאחר שביצע אותה

מוטי דה פיצ'וטו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי דה פיצ'וטו

1. שלא יהיה מקום לטעויות: ראובן עטר הראה ליניב קטן את הדרך החוצה ביום שישי האחרון בצורה שלא משתמעת לשתי פנים. אלא שלפני שאנחנו מתפתים ללכת לפתרון הקל - פעולה הרסנית שמתרחשת לא פעם במכבי חיפה של השנים האחרונות - ותולים את האשמה באיבוד עשתונות בעקבות לחץ, צריך לבחון את מי בחר המאמן להדיח. או במלים אחרות, להבין מה זה בעצם "יניב קטן".

מבחינה מקצועית, "יניב קטן" עבר את השיא. הוא אטי, חסר כושר גופני וממעט לאיים על השער. בשנה שעברה ספג אלישע לוי ביקורות רבות כי לא היה לו אומץ לעשות את הצעד ולהתנתק מהתלות ב"יניב קטן". העובדה שמכבי חיפה תלויה ביכולתו של קטן בשנתיים האחרונות היא לא פחות מעלבון מקצועי למועדון המפואר הזה.

"אני ויניב חברים טובים, אבל כבר לא יוצאיםלשתות קפה ביחד. כל אחד מאיתנו יודע מה תפקידו ומעמדו של האחר"צילום: נמרוד גליקמן

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

מבחינת האוהדים, "יניב קטן" הוא לא סמל. היעדר כריזמה מספקת, עליות וירידות מקצועיות רבות מדי והתנהלות מעט יהירה, גרמו לכך שהקפטן המודח לא הפך לאליל הקהל בשום שלב בקריירה שלו. למעשה, עבור הרוב הדומם של הירוקים, "יניב קטן" הוא יותר היעדר יכולת להצמיח סמל במשך שנים מאשר מישהו להזדהות אתו באמת. הוא מקבל את הכבוד מעצם היותו שם לאורך השנים - תופעה נדירה בימינו - ולא מתוקף שום דבר מעבר לכך. אין כאן הערצה עיוורת שהופכת בן אנוש לסמל, אלא רק הערכה לפועלו. המרחק גדול כמרחק התגובה להדחה של נמני לזו בה חזינו בסוף השבוע.

החשיבות של ניטרול המושג "יניב קטן" מהארומה התקשורתית שמוצמדת לו אינה נעוצה רק בכך שהמהלך מקבל פרופורציות אמיתיות, אלא גם בכך שרק אז ניתן להבין במבט מפוכח את הטעויות שביצע עטר. כאמור, לא מדובר בפאניקה, וגם לא בנסיון להסיט את האש מהפן המקצועי. ההפך הוא הנכון. עטר, וזה צריך להיאמר, הוא אדם שפיו ולבו שווים, וסביר להניח שבאמת האמין שעל מנת לשנות את היכולת המקצועית זה הצעד שמתבקש ממנו - והוא אינו צעד פשוט. יתרה מכך, יש לשער שדווקא מתוך כבוד לקטן הוא בישר לו על כך בשיחה אישית, ולא פשוט ייבש אותו ביציע כאחד השחקנים.

אלא שכאן אנחנו מגיעים לשורש הבעיה. ראובן עטר פשוט טועה פעם אחר פעם במסקנות אליהן הוא מגיע מאז מונה לתפקיד בו חשק. הוא טעה בהבנה של מה נדרש ממנו כדי לעשות שינוי מקצועי, טעה בבחירת השחקנים, טעה כשבנה על קטן ודוידוביץ', טעה בהתייחסות שלו לשני ההפסדים הראשונים, טעה בבחירת ההרכבים, טעה ביחס לשחקנים, טעה בכך שלא בחר להתייעץ וטעה בגדול כשהראה לקטן את הדרך החוצה במקום לדעת להשתמש בו 30 דקות במשחק. אלא שהטעות החמורה מכל היא בהתנהלות שלאחר הטעות.

2. בתוך כל הבלגן היה גם משחק אתמול. צריך לומר שלמרות התוצאה, עטר דווקא יוצא מחוזק. נכון, לא היה שם כדורגל גדול, אבל היתה אינטנסיביות ומשמעת טקטית רבה יותר מכפי שמכבי חיפה הצליחה לייצר העונה במשך 90 דקות, וזה לא מעט. למעשה, אחרי תשעה מחזורים קיבלנו את מכבי חיפה של העונה שעברה, מחוזקת בעזרא וידין ומוחלשת על ידי שיימן ואנדלובו. רק נזכיר שמוזר ככל שזה יישמע כרגע, העונה שעברה היתה כישלון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ