אמיר ענבר
אמיר ענבר

לפני מספר שבועות מיהרו בצ'לסי לפרסם בגאווה את הנתונים הכספיים של המועדון לעונת 2011/12, ובצדק. לראשונה מאז השתלטות רומן אברמוביץ' ב-2003, סיימה הקבוצה עונה ללא הפסדים כבדים, ואפילו רשמה רווח קטן – 1.4 מיליון ליש"ט. היו שדיברו על תעלולים חשבוניים שאיפשרו להציג שורה תחתונה כזו, לאור עידן הפייר-פליי הכלכלי של אופ"א. כך או כך, אפשר להניח כי הנתונים שיפורסמו בעוד שנה כבר ייראו אחרת.

פיצויי הפיטורים של רוברטו די מתאו יהוו רק חלק מכך. זהו לא עוד ספטמבר 2007, בו יורשו של ז'וזה מוריניו קיבל קבוצה מצוינת, שבסך הכל חוותה פתיחת עונה מהוססת. צ'לסי מודל נובמבר 2012 היא, סוף סוף, כבר לא הקבוצה של מוריניו. התהליך שהחל אנדרה וילאש-בואש בקיץ שעבר, והופסק זמנית על ידי די מתאו אחרי מינויו, חודש על ידי המנג'ר האיטלקי בפגרת 2012. הוא בלתי נמנע, ולא יושלם בזבנג וגמרנו. גם אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. מאי 2012 כבר לא יחזור.

כבר אין את דידייה דרוגבה שיעמיס אותך על הגב. גם פרנק למפארד אינו מסוגל לכך עוד. העובדה שג'ון טרי הוא עדיין השחקן החשוב ביותר בהגנת צ'לסי היא ראייה מרשיעה להיחלשות העורף שלה. מקצועית, טרי כבר לא שווה את כל האש שהוא מושך. כשסביבך דויד לואיס המבולבל, שחקנים טובים אך לא גדולים כמו גארי קייהיל וברניסלב איוונוביץ', ואשלי קול שמתמודד עם סימני שאלה לגבי עתידו, לא כל כך קשה להיות שחקן ההגנה מספר 1.

הגנת צ'לסי מובכת מול יובנטוסצילום: רויטרס

צ'לסי הישנה נבנתה מהעורף ואילך, החל במרכז הדפנסיבי שכלל את פטר צ'ך, טרי, ריקרדו קרבאליו וקלוד מאקללה. צ'לסי הנוכחית מתחילה בשלישיית קשרים התקפיים, אדן הזאר, חואן מאטה ואוסקר. שניים מהם צעירים מאוד, בשנתם הראשונה ברמות הגבוהות של אירופה. עתידם לפניהם וגם ההווה שלהם מצוין, אולם כשמאחוריהם הגנה מעורערת וקישור בינוני ולפניהם אין חלוץ אמין – טורס לא חוזר לעצמו, ההתקדמות של סטארידג' תקועה – נדרש מהם יותר מדי. כשזה עובד זה מרהיב, ופתיחת העונה של צ'לסי אכן היתה מרשימה. כשזה לא עובד, והקבוצה זקוקה למשאבים נוספים, היא מגלה שאינם קיימים על המגרש. הגנה ודרוגבה שיחקו תפקיד משמעותי בתארים של צ'לסי לאורך השנים, והם אינם. על הנסים של העונה שעברה ודאי אי אפשר לבנות פעם נוספת. כאן מדובר בכדורגל.

די מתאו היה צריך לגייס את המשאבים הללו אילו היה נשאר. החלפתו במנג'ר אחר לא תשנה את העובדה הזו. לצ'לסי יש חוסרים מקצועיים שנוצרו לאורך השנים, כאלה שקשה להשלים בחלון העברות בודד, אם כי תהיו בטוחים שרומן אברמוביץ' יפתח את פנקס הצ'קים בינואר בניסיון לעשות זאת. לפני שנתיים, מהלך כזה הביא לו את טורס ודויד לואיס תמורת 75 מיליון ליש"ט. לא פרסומת טובה לרכישות של אמצע העונה.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

טבעם של מפעלי הנוק-אאוט והבעיות של היריבות בצמרת האנגלית הופכים את העונה לפתוחה גם עבור קבוצה פגומה, כפי שכבר למדנו במארס, אפריל ומאי האחרונים. אי אפשר לפסול את צ'לסי לחלוטין, אך למנג'ר הבא שלה צפויה משימה גדולה יותר מניווט שונה של הספינה. הוא צריך להמשיך ולהשלים את בנייתה, ועל הדרך לשמור על הג'וב שלו. ירצה או לא, אברמוביץ' הקפריזי יזדקק למעט סבלנות עד שיוגשם החלום האחד שמלווה אותו כל השנים הללו: קבוצה שתהיה גם מצליחה וגם מרהיבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ