חיים ברעם
חיים ברעם
כל העיר

הוויכוחים על החלטתו של יו”ר ההתאחדות אבי לוזון לקיים את המשחק בבלומפילד, שבו ניצחה בני יהודה את מכבי תל אביב 0-1, היו ממוחזרים במידה ידועה. בברנז’ה קיימת דעה קדומה נגד לוזון, והוא לעתים מפרנס אותה בהתנהגות ראוותנית או בהצהרות לא שקולות.

הפוזה “האירופית” של רוב פרשני הכדורגל בישראל היא פועל יוצא מההתייחסות המדינית שלנו כלפי כל מדינות האזור. לכן הם נטו בדרך כלל להעריץ את אנשי המקצוע הזרים שמנווטים עתה את מכבי, לעתים גם מתוך תחושה של התבטלות. התסמונת הזאת כמעט נעלמה כאשר פרץ הוויכוח בין ג’ורדי קרויף (שיש לו גם ייחוס אבות, גם הילה הולנדית וגם עבר קטלוני) לבין לוזון, שאליו הצליח היו”ר לשרבב קצת שנאת זרים, עמדה פוליטית ביטחוניסטית וגאווה לאומית ברוח הזמן.

בלומפילד, בשבת האחרונה. סיכון מוגזםצילום: שרון בוקוב

האם היה נכון לקיים את המשחק? שתפו אותנו בפייסבוק של "ספורט הארץ"

קשה להבין את תוצאות העימות הזה בלי להתייחס למונח המפתח בכדורגל הישראלי - שהוא מבחן התוצאה. המשחק בבלומפילד התקיים לעיני 6,700 צופים, רק אזעקה קטנה אחת ניסרה בחלל האוויר, וגם היא לפני שריקת הפתיחה, והכל עבר בשלום. ההימור של לוזון הצליח, וגם תוגבר בנימוק החשוב שביטול המשחק היה עלול לגרום לכך שקבוצות מאירופה לא היו מגיעות לכאן בתקופה הנראית לעין. פיקוד העורף תמך כנראה בלוזון, והוא נשען על הגורמים הצבאיים גם בהחלטה לבטל את משחקה של מכבי פתח תקוה שלו בראשון לציון.

כמו במישור הצבאי והמדיני, מעניקה ההצלחה הראשונית אשראי למקבלי ההחלטות, גם אם מתברר בסופו של דבר שהם לקחו סיכון מוגזם. אם חס וחלילה היה נופל טיל על בלומפילד במהלך המשחק, היינו מנהלים כאן דיונים שונים לגמרי, ולוזון היה עף מההתאחדות בתוך זמן קצר ביותר.

מבחן התוצאה פעל נגד קרויף והמאמן אוסקר גרסיה גם על כר הדשא. הם נקלעו לוויכוח עם לוזון אחרי שני הפסדים רצופים, כולל בדרבי עם הפועל, ואוהדי מכבי הרבים מתחילים להטיל ספק בגאוניותם של הזרים. עד כה נהנו קרויף וגרסיה מתדמיתם הברצלונאית, וכל שער שהבקיע ליונל מסי האציל מקסמיו גם עליהם. לפתע התברר שהם בעצם בני תמותה רגילים, ושעצם נוכחותם במכבי איננה מבטיחה אליפויות, תהילה ובעיקר השפלת היריב האדום. כדי להפסיד להפועל בדרבי התל אביבי לא צריך להביא מאמנים זרים; גם עמיתיהם מישראל הצליחו יפה במלאכה העצובה הזו.

לוזון קצת מתקשה לשלב את מטלותיו כראש המערכת עם נטייתו הבולטת להיות שר החוץ, ונדמה שהוא מצליח יותר דווקא בפעילותו הדיפלומטית, חרף החספוס שמאפיין אותו ואת התנהלותו. כל משחק עם קבוצה או נבחרת אירופית בתנאים השוררים אצלנו הוא גם הצלחה מרשימה של לוזון, ואין להתעלם מכך כאשר מנסים לשפוט את פעילותו כיו”ר ההתאחדות. אבל קיום הדרבי התל אביבי הקטן בבלומפילד בעיצומו של מצב מלחמה ותחת אזעקות היה בכל זאת הימור נואל, ואולי אפילו זלזול בחיי אדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ