פרשנות |

המשימה האמיתית של אריק בנאדו

הצלחתו של המאמן החדש לא תימדד בניצחונות, אלא ביכולתו לשכנע את יעקב שחר שמכבי חיפה יכולה לדאוג לעצמה ללא עזרה מבחוץ

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר צדוק

אם זו הבעת אמון באריק בנאדו, כפי שתווך המינוי לתקשורת, ישנן לבטח הבעות אמון מובהקות יותר. נדרשו ליעקב שחר קרוב לשבועיים של חיפוש מתחת לפנס, כל פנס, טלפונים לליטא וקפריסין והעדפה - מוצדקת - שלא להיפרד מלמעלה מחצי מיליון יורו כדי לבחור במאמן הנוער שלו. שחר היה מעדיף לשלם קרוב לשני מיליון שקל רק לא לתת לבלם העבר את התפקיד.

"בחירה טבעית" הוא אמר? אחרי שלא נותר כמעט אף אחד, אכן הפכה הבחירה לטבעית. אפשר היה לצפות שסיפור מינוי המחליף יקבל את הפרופורציות הראויות לו ויארך, לכל היותר, יומיים-שלושה. עונה גמורה, מאמן נוער מצליח בדומה למודל שהצליח עם רוני לוי - טלפון אחד וגמרנו. אולי אפילו הודעת טקסט. אלא שבחיפה פשוט שכחו איך עושים זאת, כיצד מפנים את המבט פנימה במקום החוצה.

אריק בנאדו בפעולה. בזכות אישיותו השתפר מצבה של מכבי חיפה פלאיםצילום: ניר קידר

בכל הקשור לרכש מבחוץ, בחיפה יש נהלים ברורים. כמתוך שינה, נעשה ונשמע, מגהצים אשראי כמו בפרודיות סקסיסטיות על עקרות בית. ככה האביסו עצמם בשנים האחרונות במיני דגני וימפולסקי, עזריאל ודמאו, תורג'מן ואיציק כהן. קבוצת כדורגל גדולה יכולה לבסס את מעמדה ככזאת בשני אופנים עיקריים: אחד - דרך פס ייצור מקומי מוצלח. חיפה מחזיקה בכזה, בטח בפרופורציות של הכדורגל הישראלי. אלא ששחקני הנוער בכפר גלים לוקחים אליפויות ויוצאים לבדוק אופציות בעירוני בת ים. בקרית אליעזר יקבלו אותם, זה כן, אבל רק אם ברשותם מינוי עונתי. השני - לקנות כפי יכולתך, ובכך, בייצור מעמדות ברורים של "ספקים" ו"מסופקים", לבסס את שליטתך. לקבוצות הקטנות אין התנגדות.

איש לא יודע בדיוק איזה מאמן בנאדו. אולי גם לא בנאדו עצמו. אם נחשב למאמן התקפי (מאזן מושלם ו-29 שערים ב-9 משחקים), עדיין עשה זאת בליגה לנוער. אולי ייכשל. כל מאמן כדורגל בישראל נכשל בסופו של דבר וגם הוא סופו שיפוטר. הצלחתו לא תימדד מול בית"ר, בדרבי התחתית הקרוב או לאחריו, אלא ביכולתו לשכנע את קובעי המדיניות של המועדון שמכבי חיפה יכולה לחזור ולדאוג לעצמה ולמצוא פיתרונות מבית לצרותיה. כעת נכפה עליה לעשות זאת כדי לתקן כשל בעמדת המאמן, בהמשך אולי תגלה שאפשר לייצב גם הגנה רעועה וקישור אנמי. אם יצליח, ירוויחו כולם. חוץ מהקבוצות שהן לא מכבי חיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ