פרשנות |

הרנסנס של בית"ר ירושלים

הבעלים העשיר מאס בה וקופת המזומנים ריקה, אבל בית"ר מצליחה ליהנות מהאמון המחודש של אוהדיה ועדיין לא להפסיק לפזול לתחתית

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי ברזל

עורכים במדורי הספורט שמחים בכל שנה ליפול למלכודת חג החנוכה, ולהתאים כותרת למשחק כזה או אחר של מכבי ת"א. אין דבר מאוס מזה, אין דבר מתבקש מזה. עם כל הכבוד למורשת ולדיוק ההיסטורי, החג הזה, לפחות העונה, שייך דווקא לבית"ר ירושלים. הקבוצה שחוגגת בכל מחזור נס פך שמן, שאף אחד, למרות המיקום הגבוה והמפתיע, לא מסוגל לומר כמה זמן יימשך. 

סיפור ההתעוררות של בית"ר כמעט בלתי נתפש. קבוצה שבעליה מאס בה, היחיד שמעוניין בה הוא בעלים מגורש שמבקש רהביליטציה, וקופת המזומנים שלה ריקה עד כלימה. ובכל זאת, מהכלום הזה, כפי שאמרו חברי "הגשש החיוור", מצליח אלי כהן להתקין ארוחת מלכים. כזאת שמביאה לאיצטדיון ר"ג האיום יותר מ-28 אלף צופים. לא בהצגה כפולה, לא בגמר גביע, אלא במשחק ליגה. האמון המחודש של אוהדי בית"ר בקבוצתם הוא עניין שאסור לקבלו כמובן מאליו. זאת הצהרת אמונים מחודשת, ודווקא בנסיבות הכי קשות. כמי שאוהד את הקבוצה הזאת כבר יותר מ-35 שנה, הרגעים האלה הם בוודאות מהאותנטיים יותר שידעו המועדון ואוהדיו.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

תחושת הרנסנס האמורה סידרה לנו מוקדם יותר הערב כמה רגעים בהם היה נדמה כי אירופה זה כאן. גשם, יציעים מפוצצים, משטח ברמה הגבוהה ביותר ותחושה של משחק צמרת. אלא שאז החלו לשחק כדורגל, והמרכיב הכל כך חיוני הזה כמעט שלא נמצא. בית"ר רצתה בעיקר לא להפסיד, ואפשר להבין אותה בהתחשב בנסיבות. מכבי העשירה, שמתהדרת בספסל עמוק ואיכותי, מוליכת הליגה, נתפשת כאיום פוטנציאלי לא מבוטל. למרות הדיבורים על השתלבות בצמרת הגבוהה, לעתים עד כדי פלרטוט עם מחשבות הזויות על חלק במאבק האליפות, בבית"ר פוזלים כל הזמן לתחתית. כאשר שוכחים לרגע בבירה מאוויר הפסגות המשכר ופוגשים במציאות, יודעים היטב כי הנפילה עלולה להיות כואבת, ומהירה. וכאשר זה יגיע, לא יהיה בעלים שיזרים כסף לחיזוק, לא יהיה ספסל שאפשר לדלות ממנו עזרה וספק אם האוהדים יצליחו במהלך העונה לשנות מצב צבירה ולתמוך בקבוצה שנלחמת על חייה. לכן, זהירות היא שם המשחק בבית"ר העונה.

הבית"רים חוגגים. ניצחון הערב יבטיח כמעט בוודאות עונה נוספת בליגת העלצילום: ספי מגריזו

וזה קצת פחות מובן לגבי מכבי ת"א, שלא ממש מאמינה בעצמה ועדיין מתנהגת כמו קבוצה שחוששת כי בכל רגע תגיע ההתפרקות המפורסמת והצפויה. ייתכן שמכבי מכינה לעצמה אליבי, ייתכן שתשלם מחיר על התמכרות לנבואה שמגשימה את עצמה. מכבי, כפי שנראתה הערב ואף על פי שהיתה טובה מבית"ר, שידרה כי היא מאמינה שרק נס יביא לה ניצחון. בחנוכה הזה הוא לא הגיע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ