עמנואל שפר 2012-1923 |

אחרון הנפילים של הכדורגל הישראלי

עמנואל שפר היה אחראי לקפיצה הגדולה שביצע הכדורגל הישראלי בשנות ה-70, הודות לשילוב נדיר של ידע, כישרון, קשיחות ועבודה קשה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

'מונד'ק' קראו לו חבריו ובני דורו, כינוי שאומץ שנים אחר כך גם על ידי צעירים יותר - שחקנים, מאמנים ועיתונאים. ולא סתם אהבו אותו כל כך. הוא היה מוסד וסמל - איש נערץ וסמכות מקצועית - ולא, לא רק בגלל שהיה הראשון והיחיד שהביא את ישראל לגביע העולם (וגם הראשון שהוביל את הנבחרת למשחקים האולימפיים), אלא גם ואולי בעיקר בגלל שילוב של תכונות אחרות.

תמהיל נדיר של קפדנות גדולה עם אנושיות מזרח אירופית של פעם, יכולת טקטית מרשימה, ובמיוחד מקצוענות, כזו שלא נראתה כמוה בכדורגל הישראלי השלושת-רבעי חובבני דאז, שחלק מכוכביו עוד נהגו באוטובוסים.

עמנואל שפר, אשר הלך הבוקר לעולמו, היה מקצוען פר אקסלנס, כזה שהצעיד את הכדורגל הישראלי - ובייחוד את נבחרתו הלאומית - קפיצה קוונטית קדימה. הכושר הגופני - עד אז עניין זניח בכדורגל הישראלי - היה אצלו עניין חשוב ומשמעותי, חלק אינטגרלי באריזה השלמה של הכדורגלן (היום זה נראה לנו ברור מאליו). שפר היה זה ששינה לחלוטין את הרגלי האימון של השחקן הישראלי, וכאשר החלו האימונים לאולימפיאדת מקסיקו 68 התעקש על שלושה אימונים ביום, בזמן שבארץ התאמנו פעמיים בשבוע.

עמנואל שפר. רס"ר משמעת וטקטיקן, מוטיבטור אהוב, אך יחד עם זאת דמות נעצרת ממנה חוששיםצילום: שרון בוקוב

אולם לא רק כושר גופני היה בראשו של שפר, גם הטקטיקה תפסה מקום של כבוד בתפיסת עולמו של המאמן. ידידותו ארוכת השנים עם ראשי הכדורגל הגרמני, ובראשם המאמן האגדי הנס וייסוויילר, גרמה לו ללמוד וללמד, ולרכוש ידע עצום בהשתלמויות בגרמניה, אותו הטמיע אצל שחקני הנבחרת. כל אלו הפכו אותו לשילוב של רס"ר משמעת וטקטיקן, מוטיבטור אהוב, אך יחד עם זאת גם דמות נערצת ממנה חוששים.

שפר אף זכה לדור שחקנים מצוין - מוטל'ה שפיגלר, גיורא שפיגל, שייע פייגנבוים, יצחק שום ואיציק ויסוקר הם רק חלק מהשמות - ויחד איתם עשה דבר שטרם חזרו עליו בכדורגל הישראלי - העפלה למונדיאל.

אולם חשוב להדגיש כי ההישג האמיתי של ישראל הקטנה לא היה עצם העלייה לגביע העולם (בדרך קלה, חייבים להודות), אלא בעיקר הכדורגל שהציגה והצורה בה נראתה על המגרש בשני אירועי הישא שנערכו במקסיקו תוך שנתיים. באולימפיאדה ב-68 הודחה הנבחרת רק ברבע הגמר בגלל הגרלה אכזרית, ובמונדיאל 70 התמודדה ללא רגשי נחיתות מול נבחרות אדירות כמו איטליה, שהמשיכה אחר כך לגמר אותו טורניר.

'מונדק' הפך חבורה מוכשרת של סמי-חובבנים לנבחרת מכובדת בקנה מידה עולמי, ותוצר של עבודה קשה, ידע, כישרון וטקטיקה, כמו גם חוש הומור של העיירה היהודית ושיחות ביידיש עם חלק מכוכבי הנבחרת.

הסיפורים עליו זרמו, ועמם גם הפחד מקשיחותו המפורסמת. על פי אחד המפורסמים והידועים שבהם, קבע שפר, באחד האימונים לקראת המונדיאל, כי האימון למחרת בבוקר יהיה ב'חצי שמונה'. ביידיש (ובשפות אחרות) זו דרך לומר שבע וחצי. למרות שרוב שחקני הנבחרת ידעו זאת, או לפחות הכירו את צורת ההתבטאות הזאת, ג'ורג' בורבה הגיע לאימון בארבע בבוקר. אצל שפר זה היה הגיוני.

זו היתה גם תקופה אחרת בתקשורת ובעיתונות. הכבוד והחברותא, הדחילו ורחימו, יצרו קשרי חברות אמיתיים בין קבוצה גדולה של מייסדי עיתונות הספורט הישראלית, שרובם אינם כבר איתנו, לבין שפר - אשר המשיך להיות חברם האמיתי שנים רבות.

המאמן המנוח, שטיפח את הפועל כפר סבא בזמנו, לא הצליח אמנם להפוך את ההישגים בנבחרת להצלחות בהמשך, ואף לא עשה חיל בקדנציה השנייה שלו כמאמן לאומי, אבל המטאמורפוזה שלו לנבחרת ישראל בשלהי שנות השישים ותחילת השבעים הפכה אותו בצדק גמור לאגדה חיה. עכשיו הוא נאסף אל עמו.

שפר שם את ישראל על המפה שנים לפני טל ברודי, והעובדה שגם ארבעים ומשהו שנה אחרי נתלים עדיין בהישגיו, מראה המון. איני יודע אם שפר היה גדול מאמני ישראל כפי שטוענים חלק, או 'רק' אחד הגדולים. מה שבטוח, בתקופה קצרה יחסית הלכו לעולמם גדולים כמו יוסל'ה מרימוביץ', איציק שניאור ועתה גם 'מונדק' - אחרון הנפילים של הכדורגל הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ