דעה |

שארמסטרונג יודה, ואז נחליט

אם לאנס ארמסטורנג רוצה להתוודות, מוטב שיעשה זאת ללא תנאים מוקדמים. האוהדים והעמיתים שבגד בהם יחליטו האם הוא ראוי למחילה

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

ללאנס ארמסטרונג מודל ינואר 2013, אין זכות לבוא בדרישות לאיש. לכן יש משהו מרגיז בחשיפה ב"ניו יורק טיימס", לפיה הוא שוקל להתוודות על שימוש בחומרים אסורים במידה שיזכה להקלה בעונש ההשעיה לכל החיים שספג. רוצה להתוודות? תעשה זאת בלי תנאים או שלא תעשה זאת בכלל. זה לא משנה. הרי אנחנו כבר יודעים בדיוק מי אתה.

אלא שהעולם כן זקוק לכך. התוודות כזו תסיר את הספקות האחרונים בקרב התומכים שמתעקשים לפקפק במאות דפי הדו"ח הנוקב של הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים בספורט ובעדויותיהם של רוכבי עבר ומקורבים, בין השאר. חשוב מכך, רק היא תאפשר לסגור סוף סוף לחלוטין את הכרך הארוך, המתגלגל והמתפתל שנקרא לאנס ארמסטרונג.

כל עוד הוא שומר על שתיקה ואוצר בתוכו כל מה שהוא יודע, הסיפור הזה לעולם לא יסתיים באמת וענף האופניים לא יוכל להמשיך קדימה במלוא הקצב. העננה תלווה אותו לכל אשר יילך, מאיימת במבול בכל רגע וכרגע. בעוד חודש, בעוד שנה, בעוד 20, בעוד 40. ארמסטרונג שותק הוא אבן ריחיים על הצוואר. תזכורת מוחשית אך אילמת.

אם זכאות להתחרות בריצות ובטריאתלונים היא מה שהוא מחפש, מדובר במחיר פעוט. כזה שלא יחזיר לו את הספונסרים הנוטשים, יחלץ אותו מהתביעות האזרחיות שהוגשו נגדו או ישיב לו את כבודו. בדיוק כמו שהישגיו של ארמסטרונג חצו את גבולות הספורט, לאור סיפורו האישי, כך עשו גם מעלליו. הוא בגד לא רק בענף, באוהדים, בעמיתים עליהם לחץ להשתמש בחומרים אסורים למען תועלתו האישית ורווחיו, אלא גם באמון הציבור, שראה בו סמל לתרבות ולגבורה אנושית וקיבל נוכל שלא יודע גבולות.

כיצד תסתיים פרשת ארמסטרונג? דונו בפייסבוק של "ספורט הארץ"

אז תנו לו, לארמסטרונג, את מה שהוא רוצה. פנו את דרכו חזרה אל הציבור, ובכך גם אל משפט הציבור, שיוכל בכך להביע את דעתו עליו ולקבוע את מקומו החדש בקרבו. מארגני התחרויות יצטרכו להחליט אם להזמין אותו או לא, המתחרים האחרים יצטרכו להחליט אם הוא ראוי לכבוד הטמון בכך שיקבלו אותו חזרה לשורותיהם ויואילו להתחרות לצדו. קולם של הנבגדים יהיה זה שיכריע, מיד אחרי שארמסטרונג יתייצב ויגיד בקולו: "כן, עשיתי את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ