דעה |

לאנס ארמסטרונג חייב להיות השעיר לעזאזל

שובו של הרוכב המזדקן למסגרת תחרותית תאותת למיליוני ספורטאים ברחבי העולם כי הכל מותר והכל נסלח. הפעם, הסוף הידוע מראש צריך להסתיים אחרת

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

בהנחה כי הדיווחים האחרונים מבית היוצר של "ניו יורק טיימס" נכונים, ומגעים בין לאנס ארמסטרונג לרשות האמריקאית ללוחמה בחומרים אסורים בספורט אכן מתקיימים, האפשרות כי כף רגלו תדווש, תרוץ או אפילו תבעט במים במסגרת תחרותית, חייבת להידחות על הסף.  

לחבר'ה ב-USADA אסור לשכוח לעולם את חבילת האינטרסים הצרה של ארמסטרונג. עד לפני מספר חודשים, טרם נפוצו עדויותיהם של חברי קבוצתו לכל עבר, רוכב העל המזדקן היה עסוק במרדף אחר תואר "אלוף העולם בטריאתלון". גם בגיל 41, הפנטזיות הספורטיביות שלו רחוקות מלהסתיים, ואילולא התפוצצה פרשיית הסמים בתקשורת, לא מן הנמנע שהרפתקת איש הברזל שלו היתה מסתיימת עם תואר.

על אף גילו, בשביל ספורטאי צמרת ותיק כארמסטרונג, מסומם או נקי, ענפי הסיבולת הם עדיין טרף קל ומתגמל. החלומות הספורטיביים עדיין בוערים בעצמותיו וההשפלה שחווה כשהורחק באמצע העונה שעברה רק חיזקה בו את גחלת הנקמה. שיקום הוא דבר נהדר - יש הטוענים שאפילו יעיל להפליא - אולם החזרה של ארמסטרונג למסגרת תחרותית מסודרת תאותת למיליוני ספורטאים צעירים ברחבי העולם כי הכל מותר ונסלח. למענם, ארמסטרונג חייב להיות השעיר לעזאזל, ובמידה וההאשמות נגדו אכן נכונות, עדיף לכולם שהספורטאי הזה ילך לעזאזל.

אסור לשכוח את האינטרסים הכלכליים שמאחורי ארמסטרונג; מי שחושב שהתקשורת תתעלם מקאמבק שלו, גם אם לצורך העניין הוא יתרחש בעוד עשור, לוקה באשליות. אשם או זכאי, נקי או מלוכלך, טריאתלט או אסטרונאוט, לאנס ארמסטרונג הוא מותג שמושך  את התקשורת העולמית באף. הוא יודע לתעל ולהתל בה לצרכיו האישיים, וכעת, כשהסכנה מרחפת מעל קרן "ליבסטרונג" וחולי הסרטן שחוסים תחתה, לכאורה הכל כשר בעיניו של הכוכב - אפילו סיבוב פרסה.

הדינמיקה במקרה הזה ידועה מראש. אחרי שהתקשורת תגמור להקיז את דמו, ארמסטרונג יעמוד ויתוודה, והיא תהיה שם ללקק את פצעיו ולנגב את דמעותיו. האמריקאים התמימים משתגעים אחר דרמות מלחלחות עיניים, בטח כשבסופם ה"אול אמריקן בוי" הנצחי חוזר נקי לראש דוכן המנצחים. הפעם, הסוף הידוע מראש חייב להיות אחר. אסור שהמידע שימסור לרשות האמריקאית למלחמה בסמים בספורט יהיה תלוי המתקה. העדויות נגדו מספיק דביקות, בין אם יזמר ובין אם ינצור לשונו לעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ