סוגר בחמישייה

תראו מי שמכדרר

היה משהו נוגע ללב בניסיון של גיא פניני להעביר בשקט את חזרתו מההשעיה, עול ההנהגה מקשה על ליאור אליהו ומה נעשה בלי עפר שלח?

אייל גיל
אייל גיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
אייל גיל
אייל גיל

1. היה משהו ממגנט ומעט קסום בלבהות במהלך כל בגיא פניני, שחזר לשחק (הארוכה? המספקת?). למה? כי היה משהו נוגע ללב בלצפות במישהו שמאוד אהב תשומת לב ופתאום רק מנסה להתרחק ממנה. לרגעים, אפילו מעט ריחמתי עליו.

העליהום מצד אוהדי הפועל ירושלים היה מתוזמר היטב. בכל פעם שנגע בכדור, בוז צעקני החריש את האולם. אפילו שבנגיעה הראשונה שלו קלע שלשה, נראה שלאורך זמן זה אכן השפיע על פניני. אוהדי ירושלים אף פצחו בקמפיין חדש: "לא רוצים את פניני בנבחרת", הם שרו. ויש מידה של צדק בקריאה הזו. מעניין יהיה לראות אם שאר אוהדי הליגה יצטרפו למחאה ולבוז בכל מגרש אליו פניני יגיע. אם כך אכן יקרה, יש לנו מועמד בולט לתואר הספורטאי השנוא בישראל. גם זה משהו.

להלן דוח המעקב אחרי הקפטן המודח: פניני נזהר לא ללחוש שום דבר באוזנם של השחקנים עליהם שמר, אפילו לא פיפס. עם הבאזר למחצית הוא דאג לטוס לחדר ההלבשה הרבה לפני כולם. בפעם היחידה שהעז לדבר עם השופטים, מיד נמלך בדעתו והגיב בפייסנות. האם פניני למד משהו ממה שעבר עליו או שרק ניסה להחליק את החזרה? ימים יגידו.

פניני עושה קאמבק. למד משהו ממה שעבר עליו?צילום: חיים צח / מינהלת הליגה

בולט במיוחד היה היחס שהעניק ליאור אליהו לפניני. אליהו דאג ללטף את זה שהחליף בתפקיד הקפטן בכל הזדמנות, להסביר ולהכווין כאילו פניני לא ראה מגרש כבר שנתיים ולא חודש. סיטואציה אחת בלטה מעל כולן. אליהו הכווין את פניני שוב ושוב במהלך התקפה של הפועל ירושלים, כיוון אותו לפה, שלח אותו לשם. מה קרה בסוף? אליהו שכח לשמור על השחקן שלו, שקלע כשהוא פנוי לחלוטין. מהלך אליהו קלאסי.

בכלל, נראה שעול הקפטניות קצת מעיק על אליהו. הוא מנסה להנהיג, משתדל להיות בולט יותר, אך נראה שזה פוגע ביכולותיו כשחקן. לפני פתיחת שלב הטופ 16 פנה אליו כתבנו אריה ליבנת כדי שיתראיין ל. אליהו סרב בעדינות בתואנה שאינו מתראיין ערב משחקים (על אף ששבוע קודם לכן פורסם ראיון אתו ב"ידיעות אחרונות" לפני המשחק האחרון בשלב הראשון - ראו משמאל). מדוע, שאל אותו אריה, ואליהו השיב שאם מתפרסמת עליו כתבה בבוקר משחק הדבר מוציא אותו מריכוז, ובמקום להתעסק במשחק הקרב הוא מוצא את עצמו חושב על מה שנכתב. כל פעם שפורסמה עלי כתבה היה לי משחק גרוע, הסביר. אז אליהו לא התראיין, הכתבה פורסמה ואכן היה לו משחק לא טוב (13 נקודות ושישה איבודים בהפסד לסיינה). אלא שמאז אליהו ממשיך לא להיראות לא טוב. לא בטוח שאלה הכתבות. אולי דווקא עול המנהיגות פוגע ביכולת שלו.

אליהו על שער "ידיעות ספורט"

2. אולי התרגלנו, אולי זה פשוט רחוק מדי מהעין ומהלב, אבל בלי שנשים לב גלבוע/גליל ממשיכה בעונה הקטסטרופלית שלה. מי שהיתה אחת מהקבוצות הנחמדות ביותר בליגה ובמשך שנים עקפה את הפועל ירושלים במאבק על תואר "הקבוצה מספר 2", ככל הנראה תאבק השנה נגד הירידה.

תמיד משבחים את השקט ששורר בגן נר, שלטענת כולם עושה את העבודה וגורם לשחקנים להתרכז ולהגיע להישגים בלי הסחות הדעת, הבחורות והמועדונים שבמרכז. השנה נדמה שהשקט רק פוגע. משהו צריך להזדעזע שם לפני שיהיה מאוחר מדי. ליאור ליובין מאמן מצוין, אך תמיד נחשד בעיניי באפתיות קלה. אפילו התזזיתיות של עמית גל כנראה כבר לא עושה רושם על אף אחד. גלבוע נפלה עם הזרים, עם הישראלים ועם החיבור ביניהם לצוות המקצועי. אוקיי, היו פציעות במהלך ההכנה; נכון, יניב גרין הגיע מאוחר ולאט לאט נכנס לכושר; אבל אנחנו כבר במחזור ה-12 ושום דבר לא זז. 

גלבוע חייבת להתחיל לנצח, כי לא בטוח שיהיה מי שיציל אותה אחרי שתיפול. דני עטר, ראש מועצת הגלבוע, שחיבק את הקבוצה והלעיט אותה במזומנים בשנים האחרונות, צפוי להיכנס לכנסת הבאה. האם מי שיחליף אותו ימשיך להשקיע כסף במועדון שלא מביא תוצאות ולא מביא קהל? קשה להאמין.

דומיניק ווטרס. בדיוק מה שחולון היתה צריכהצילום: עודד קרני / מינהלת הליגה

3. מי שזזה, גם אם באיחור מסוים, היא הפועל חולון. . המחסור ברכז אצל חולון היה בולט מרחוק. וראו זה פלא – בחולון נחת רכז זר, דומיניק ווטרס שמו, והקבוצה .

בליגה שלנו, זה לרוב מה שצריך - שינוי של שחקן אחד שיאזן את הקבוצה ויכניס רוח חדשה. לא חייבים לפטר מאמנים, לא מוכרחים לבצע זעזועים מזעזעים. זה הצליח לאשקלון - אם כי לכמה משחקים, הם עדיין קבוצה חלשה - זה עבד להרצליה ועכשיו גם לחולון. אז למה יו"רים אחרים חושבים אחרת? לא ברור.

ואפרופו חולון, שימו לב לשיפור היפה שמציג העונה שון דניאל. המעבר של מורן רוט השאיר את הבן של המנכ"ל כישראלי הבכיר, ודניאל - שתפקד עד עכשיו בעיקר כפרובוקטור בשקל - מחזיר בגדול. אתמול הוא קלע עשר נקודות חשובות והיה פקטור משמעותי בניצחון על מכבי חיפה.

4. איך אפשר בלי להתייחס להפועל תל אביב. מי שנחשבה עד לפני חודש להגנה הכי טובה בליגה, לא הצליחה לעמוד מול ארבעת הזרים של הרצליה וספגה 49 נקודות במחצית - מספר מביך לכל הדעות. למזלה, גם להרצליה יש הגנה גרועה באותה מידה, וכך הצליחה קבוצה שבקושי עוברת את סף 70 הנקודות לקלוע 88 ולסיים עם הפסד מינימלי ולא בתבוסה כואבת.

אני כולי תקווה שכמו בחולון, גם הזר החדש שחתם היום (שלישי) בהפועל ת"א - ג'רמיין טיילור - יהיה זה שיחזיר את הקבוצה של ארז אדלשטיין למסלול. כאמור, לפעמים זה כל מה שצריך. מעדכן שבעונתו האחרונה במכללות קלע טיילור שלוש שלשות בממוצע, מה שאמור לחזק את הפועל בחלק הכי חלש שלה - 3.2 שלשות בממוצע למשחק ב-27.5%. שבוע הבא נחזור עם לקחים ראשוניים.

עפר שלח. פרשנות לא פחות חשובה ממה שבאמת קורה על הפארקטצילום: תומר אפלבאום

5. עפר שלח פירשן ביום ראשון את משחקו האחרון בערוץ הספורט ונטש סופית לטובת הפוליטיקה. מצד אחד, זה לא ממש כדורסל. מצד שני, עפר שלח תרם יותר לכדורסל הישראלי מהרבה מאוד מאמנים ושחקנים - בטח יותר מזרים כושלים שקפצו לכאן לרגע. שלח עיצב את הדרך בה אנחנו מסתכלים על הכדורסל הישראלי. עם פרשנות אינטליגנטית, זורמת ואינפורמטיבית שלא לוקחת את עצמה יותר מדי ברצינות, הוא גרם לנו להרגיש שאנחנו רואים משחק שונה לחלוטין מהשכונה האקלקטית שהתחוללה על הפארקט.

הכדורסל הישראלי יתגעגע מאוד לשלח. בוודאי כשהמחליף שלו הוא צביקה שרף הרוטן תמידית, ששולף פרשנות שטחית מאין כמוה. חוסר הרצון לקדם קולות חדשים ומרעננים יותר יכול לפגוע בענף יותר מאשר שיטת משחקים זו או אחרת או החלטה היכן ישוחק משחק הגמר. עפר, נתגעגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ