חמש הערות מדאיגות על המצב - מגרש ביתי - הארץ
סוגר בחמישייה

חמש הערות מדאיגות על המצב

הבלגן באשקלון, השכונה ברוממה, הכדורסל העלוב, רכבת הזרים של אקוניס ופליטת הפה של בלאט משאירים טעם רע במיוחד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אייל גיל
אייל גיל

השבוע, שלא היה ככל השבועות הרגילים בליגת העל המנומנמת שלנו, אחרוג ממנהגי. במקום ללהג על חמש נקודות מקריות שעלו וצפו במהלך השבוע, אפרט למה במחזור ה-14 נרשמו שורת אירועים חריגים יחסית בנוף, שירשמו אותו בספרי ההיסטוריה של הכדורסל הישראלי כאחד המחפירים, ומה עושים עם כל הרוע הזה.

סיבה ראשונה: הבלגן באשקלון
נו, איך אפשר בלי הפועל תל אביב... למה תמיד כשיש צרות, שמדברים על סקנדל, הם תמיד שם? אז נכון, הכרוז של אליצור אשקלון הוא בושה וחרפה. בכל המשחקים שהייתי בשנים האחרונות באשקלון הוא התנהג כאחרון האוהדים ועשה עבודה מזעזעת ומתסיסה. יחד עם הווליום הגבוה מדי ברמקולים, הוא הופך צפייה במשחק באשקלון לחוויה מכאיבה באוזניים. טוב שהוא הושעה מתפקידו בעונש גיא פניני קלאסי: "עד להודעה חדשה". מה, גם הוא יחזור בטופ 16? נכון, הסדרנים באשקלון עשו בלגן ונהגו באלימות. נכון, האירוח שם פעמים רבות לא מסביר פנים. בטח לא לאוהדי הפועל ת"א, שמחכים להם בפינה.

ממסי עד לונה צ'מטאיי

אבל למה אוהדי הפועל ת"א צריכים להיות תמיד בעין הסערה? איך יוצא שבמקרה הם שם? שהבלגן מתרחש סביבם? אז הכרוז של אשקלון חימם את האווירה, זו סיבה לעקור כיסאות? אז הקהל של אשקלון והסדרנים לא אהבו ששרתם "צבע אדום" (קריאה מעצבנת אך לגיטימית), איך זה תמיד מידרדר למכות ולאלימות?

אוהדי הפועל תל אביב, מככבים באשקלוןצילום: האתר הרשמי של אליצור אשקלון

הקהל של הפועל תל אביב התאהב בתדמית הטראבל-מייקר. בכדורגל קשה להם להתבלט, כי יש את אוהדי בית"ר ובאר שבע ומכבי חיפה ועוד ועוד חוליגנים. אצלנו בכדורסל הם מתבלטים לרעה ליד הילדים הטובים, סביב חובשי הכיפות והערסים צעצוע שמגיעים למגרשים. ואיתם, מדרדרים אוהדי הפועל ת"א את שאר הקהלים בארץ (לאלה של ראשל"צ נגיע בהמשך). אז נכון, הקהל של הפועל ת"א דוחף ומעודד מצוין, אז למה הם צריכים את כל השטויות מסביב? תכירו את הלה פמיליה של הכדורסל הישראלי - ילדים מטומטמים שסתם מחפשים תשומת לב.

בתחילת השנה הציגה מינהלת הליגה סקר פנימי בו נמצא שמרבית אוהדי הספורט בארץ מרגישים שהגעה למגרשי הכדורסל היא הרבה יותר משפחתית, בטוחה ונעימה ממגרשי הכדורגל. אם הם רוצים לשמור על כך, הם חייבים להציב גבול לאוהדי הפועל ת"א. העונש חייב להיות על תנאי: אם אוהדי הפועל יהיו מעורבים שוב בבלגן, יופחתו לקבוצה שתי נקודות, וכך בכל אירוע חדש שיעקוב. אם האוהדים רוצים להמשיך עם הבלגן - בבקשה. הם יהיו אלה שיורידו במו ידיהם את הפועל ת"א ליגה.

סיבה שנייה: המשחק ברוממה
וביקום מקביל וצחיח, נערך משחק הצמרת ה"יוקרתי" בין מכבי חיפה להפועל אילת. על המחסור באוהדים, שרובם נדדו לאיצטדיון רמת גן ולקבוצת הכדורגל הלוהטת, כבר כתבתי ביום ראשון. אלא שעל הפארקט לא היה טוב יותר. אמנם היה מותח, התחוללה דרמה אך המשחק היה מביך ברמות קשות. את כל המחמאות ששפכתי במהלך העונה על בראד גרינברג ועודד קטש – עד כה מועמדים לגיטימיים בעיני הרוב למאמני העונה – אני מוכרח לקחת בחזרה.

לגרינברג יש סגל מצוין, אם לא מעולה. בעונה כל כך בינונית של מכבי תל אביב ועם החתמתו של גל מקל עד סיום העונה, היא חייבת לתת פייט הוגן לצהובים. במשחק נתון היא בהחלט יכולה לנצח את החבורה של דייויד בלאט, מה שאומר שיש לה פוטנציאל אליפות. אלא שיש גם בחור יהודי נחמד על הקווים, שנראה שחוץ מלחתום על חוזה כפול לא עושה כאן כלום.

בחיפה כולם זורקים כשהם רוצים, שומרים מתי שמתחשק להם, מסירה היא אופציה אחרונה לחלוטין, לשמור בהגנה זו מלה מגונה ותרגיל בהתקפה אסור לחלוטין. רואים שגרינברג הגיע ממקום בו הכדורסל חופשי מאוד, מאולתר ויצירתי - הוא עדיין האיש שבחר את אלן אייברסון בדראפט – לכן חייב להיות מישהו בחיפה שיסביר לו שכאן זה לא עובד, כי הכישרון והאתלטיות הרבה יותר מוגבלים. בינתיים, היתרון היחסי מספיק לחיפה, אך האיש על הקווים ממש לא תורם לה. מעניין לראות כיצד יתפתח "משחק העונה" מול מכבי תל אביב ביום ראשון.

וגם קטש לא יוצא נקי. העונה החמיאו לא מעט לאילת שלו על המשחק ההגנתי המשובח שלה. זו הפעם הראשונה שאני רואה במשחק שלם של אילת העונה, ולא בדיוק התרשמתי. גם כאן אין סדר, אין מחשבה או ארגון. היתרון של אילת הוא שהימרה על זרים אתלטיים, שכך מצליחים לגבור על אלה שמולם. חוץ מקפיציות, אתלטיות ובינגו עם החתמת סקוטי הופסון לא ראיתי מאילת שום דבר.

ואלה, כאמור, שתי הקבוצות הבכירות כרגע בליגה אחרי מכבי תל אביב. בעונה בה מכבי מג'עג'עת, נראה שהיא הולכת לקחת אליפות וגביע בהליכה. פשוט אין לה יריבה ראויה.

חיפה מול אילת. "מזל שיש לנו קבוצה חזקה"צילום: נמרוד גליקמן
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

סיבה שלישית: רמת הכדורסל
ומה הדבר העצוב? שיחסית לשאר המשחקים במחזור הזה, הקרב ברוממה עושה רושם של משחק ראוי. הפועל ת"א ואשקלון – עוד לפני האלימות – הציגו משחק מחפיר ורק בקושי הצליחו לחצות יחד את מאה הנקודות. אותו כנ"ל למכבי ראשל"צ, שתפסה את מכבי ת"א ביום גרוע בו כלום לא הולך לה, אף אחד לא נכנס אצלה למשחק וכולם משרים חוסר ביטחון, ועדיין הצליחה בכישרון רב להפסיד ב-23 הפרש ולא לעבור את סף המינימום של 50 הנקודות. מביך.

במהלך המשחקים ביום ראשון פרסמו אנשי המינהלת סטטוס בעמוד הפייסבוק שלהם: "ארבעה משחקים, 9 הפרש בכולם יחד כעת. דקות מותחות מחכות לנו בהמשך הערב". גם זו דרך להסתכל על המשחקים המזעזעים האלה. אחוזים מחפירים משלוש? איבודי כדור מסמרי שיער? הי, לפחות מותח כאן! מה אתם מתלוננים?

סיבה רביעית: הקרנבל של אקוניס
ברכות ליעל גרמן על כניסתה לכנסת, ככל הנראה לממשלה, ומי יודע, אולי אפילו לתפקיד שרה. מי שמאמין בצדק חברתי ובכך שהכסף שלנו, התושבים, הולך למקומות ראויים, לא יכול ממש להתעודד מכך.

מישהו צריך לשים סוף לכספי הארנונה שמעבירה עיריית הרצליה לקרקס שמנהל אלדד אקוניס. אפילו בעונה בה יש הגבלת זרים הצליח הג'נרל-מנג'ר הכל יכול של בני הרצליה להנחית כאן כבר שבעה. ואלה שמות: ג'ומיין ג'ונס ורומל בק הגיעו בתחילת העונה ובינתיים (עם דגש על בינתיים) שורדים; הרב פופ שוחרר ובמקומו הובא דרק קארקטר; את העונה פתח מילט פאלאסיו, שהוחלף בג'יי.אר ריינולדס, שנפצע לשלושה שבועות. מה עשה אקוניס לאחר ששמע על הפציעה הנוראית שככל הנראה מחבלת בחלומות האליפות של הרצליה? הנחית עוד שחקן, כמובן – את צ'סטר מייסון, זר נאמבר סבן.

בשנה שעברה העלו ראשי הערים של רעננה והרצליה דרישה שנשמעת הגיונית – כדי לקבל תקציב, צריך לתת יותר דקות לישראלים. אקוניס והבעלים לני רקאנטי הסכימו בחצי פה, אלא שהעונה ישראלים צעירים, מקומיים ומוכשרים כמו רועי איילון, גיא לביא ובן אלטיט נרקבים על הספסל בזמן שקרנבל הזרים הבלתי נגמר של אקוניס עושה מה שבראש שלו על הפארקט. טוב יעשה ראש עיריית הרצליה החדש אם יילך בעקבות נחום חופרי מרעננה וידרוש בתקוף – אין ישראלים, אין תקציב.

מילט פאלאסיו. אחד משבעת המופלאים של אקוניסצילום: ספי מגריזו

סיבה חמישית: המפגרים של בלאט
רק לפני מספר פסקאות כיניתי חלק מאוהדי הפועל ת"א ילדים מטומטמים, אז למה למתוח ביקורת על דייויד בלאט שכינה את אוהדי מכבי ראשון לציון, לאחר שקראו לשמעון מזרחי להתאבד, "חבורה של מפגרים"? כי בלאט אינו עיתונאי, אלה הדמות הבולטת בתחום. הוא לא יכול להסתובב ולהעביר ביקורת על אוהדי קבוצות יריבות. כמובן שבלאט צודק, אבל הוא ממש לא צריך להתעסק בזה, ודאי לא להתבטא ככה. דייויד כל הזמן מדבר על כך שאנחנו צריכים קלאסה ולהפגין נימוסים. כדאי שיהיה הראשון שיהווה דוגמה.

לא ראיתם את בלאט קורא לאוהדי ראשון "מפגרים"? צפו כאן

סיבה לאופטימיות?
באותה מפלגה של יעל גרמן מככבים גם עפר שלח, עליו כבר כתבתי הספד מרגש, וספורטאי העבר יואל רזבוזוב. "יש עתיד" חייבת לדרוש במשא ומתן הקואליציוני את תיק הספורט. בתור המפלגה היחידה שהציגה פרק שלם במצע שעוסק בנושא, אולי - אבל רק אולי - גם לספורט הישראלי נפתח אתמול עתיד חדש.

יואל רזבוזוב. יש עתיד לספורט בישראל?צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ