פרשנות |

תורת הגזענות של היציע המזרחי

הלוגיקה של אוהדי בית"ר ירושלים משקפת את ישראל 2013: אם יאיר לפיד לא סופר את חנין זועבי, אז שחקן מוסלמי לא יכול להיות הבלם שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד ליפשיץ

יש ביציע המזרחי בטדי אנשים שמשוכנעים כי האדם המוסלמי נולד אחרת ואפילו מתפתח אחרת עוד בבטן אמו. לא מדובר במעט אנשים, אלא ברבים, כנראה אלפים. הם מאמינים שהמוסלמי הוא די נחות. מדובר בגזענות שאינה מורכבת רק משנאה או מפערי תרבות.

יושבי היציע המזרחי בטדי מבצעים הפרדה גזעית טהורה. הם באמת ובתמים מצליחים לראות הבדלים. מבחינתם, תינוק מוסלמי בן יומו שונה מתינוק יהודי בן יומו – הם משוכנעים לגמרי. מבחינתם, האדם המוסלמי הוא פיתוח ירוד של ז'אנר אנושי. הוא נחות, ואם הוא משחק אצלם, אז גם הם נחותים. אולי בכלל ימכור את המשחק – המוסלמי הוא אדם שניתן לשחד אותו – הם חוששים ברצינות.

אין מדובר כאן רק בשנאה יוקדת על רקע דמוגרפי או היסטורי. אין מדובר כאן רק באש צולבת על רקע מלחמות ושטחים. האבחנה היא קודם כל גזעית, ורק אחר כך מדינית. לכן, גם אם יום אחד יגיע המשיח, יעשה שלום עולמי, יבנה מזרח תיכון חדש וייקח את כולנו לאכול פלאפל בדמשק – גם אז, עדיין, הם לא ירצו מוסלמי בבית"ר ירושלים.

חלק מאוהדי בית"ר משוכנעים שהאדם המוסלמי נחות מהם. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: שרון בוקוב

השאלה היא, מה עושים עם האנשים האלה? ביציע המערבי הניצב ממול שורקים להם בוז, מנסים לייצר מסה נגדית. אבל אנשי המזרחי הם קולניים, לרוב אנרגטיים וכוחניים, חלקם חסרי מעצורים. הם עוד יגיעו לאימונים ויקימו מהומה, אחר כך יגיעו לבית היו"ר ואם צריך גם לבעל הבית. אז מה בכל זאת עושים איתם? ובכן, בישראל 2013 לא בטוח שיש מה לעשות.

במרחב בו חנין זועבי לא מספיק טובה בשביל מלך המיינסטרים הישראלי, נוצרת גם הרשאה להשאיר ערבים מחוץ לקבוצת כדורגל. בתוך שרשרת הגזענות יש לוגיקה שהיציע המזרחי מטפח על אוטומט: אם זועבי לא יכולה להיות חלק מספירה מתמטית בכנסת, היא גם לא יכולה להיות בלם בבית"ר.

בינתיים, גזעני הלייט של בית"ר מנסים לשכנע את גזעני האולטרא ש"זה בסדר הפעם, כי מדובר במוסלמים מצ'צ'ניה ולא בערבים פרופר". גזענות לייט כתרופה לגזענות – זה מה שמציעים בכל מדינת ישראל, וגם בבית"ר.

תפנית חיובית לא תצמח פה. הכל ימשיך ויישאר תלוי באנשי היציע המזרחי: מפלס התוקפנות שלהם עולה ויורד בהתאם להסחות דעת. אתמול, אחרי שבית"ר קיבלה גול, הם עברו להתעסק במשחק ונטשו את הגזענות. לרגע נמאס להם לקלל את שחקני הרכש המוסלמים ואת מי שהביאם ואף מתכוון לאכלס אותם בדירה בבירה הנצחית. בכל אופן, לא מנגנון יצר את הרגיעה, אלא רק הסחת דעת ארעית.

כשלא תהיה הסחת דעת, הגזענים שוב יחגגו והבריונים שוב יבלטו. ואז, החלשים מצדם ינסו: ההתאחדות תנסה, המשטרה קצת תנסה ובמערבי ישרקו בוז. מעבר לכך, אין כיום לא בבית"ר ולא בכל ישראל האטמוספרה הנחוצה להכחדת גזענות. מי שחזק, מי שאלים, הוא זה שימשיך לתת את הטון. 

צפו ביושבי היציע המערבי משתיקים את יושבי המזרחי, הערב בטדי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ