דעה |

יש גם ירושלים אחרת

בשעה שאוהדי בית"ר ירושלים מניפים שלטים גזעניים על שמירת טוהר המועדון, בהפועל קטמון מריעים לסמיר עבד-אלחי ולאיסלאם אלזינטי

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

שתי קבוצות ירושלמיות עלו בשבת בערב על כר הדשא, פחות או יותר באותה שעה. בית"ר ירושלים בליגת העל והפועל קטמון בליגה א' דרום. ההבדל בין הקבוצות הוא לא רק שתי ליגות. בין שני המועדונים מירושלים ובין גרעין האוהדים של כל אחד מהם פעורה תהום, תפישות העולם המובילות מנוגדות לחלוטין. בזמן שבאיצטדיון טדי הניפו האוהדים בצהוב-שחור את השלט הגזעני "בית"ר טהורה לעד", עודדו באצטדיון בשכונת התקוה מאות אוהדים באדום-שחור את סמיר עבד-אלחי.

עבד-אלחי הצטרף לקטמון בתחילת העונה. מהר מאוד הפך לאחד השחקנים הבולטים בקבוצה ולחביב הקהל. ביציע חיברו עבורו שירים וקריאות אהדה. בשבת, כשאוהדי בית"ר נלחמו נגד צירוף שחקנים מוסלמים לקבוצה, ביציע של הפועל התענגו על הביצועים של עבד-אלחי בהגנה. האמת היא שעד לרגע זה אני לא בטוח באיזה אל, אם בכלל, עבד-אלחי מאמין. זה גם ממש לא מטריד אותי. אני כן יודע שמדובר בשחקן כדורגל נהדר ואם להאמין לשמועות מחדר ההלבשה גם בבחור טוב.

במהלך השנים שיחקו בקטמון וקודם לכן בהפועל ירושלים עשרות ואולי מאות שחקנים ערבים. איש בקהל לא התעניין במוצאם. אף אחד לא שאל מהי דתם. שחקן בולט נוסף בשורות קטמון העונה הוא איסלאם אלזינטי. "יאללה איסלאם", קוראים האוהדים מדי פעם. כן, גם באיצטדיון טדי, שבו מקיימת הקבוצה את משחקי הבית. במשחקי בית"ר קריאה כזאת היתה כנראה מחוללת מהומת אלוהים ביציעים – גם כאשר אין מאחוריה שום אמירה פוליטית או דתית, רק תמיכה בשחקן של הקבוצה.

רוב אוהדי בית"ר, אני רוצה להאמין, סולדים מגילויי הגזענות. אבל עד שהם לא ירימו את קולם, יבהירו שזו לא דרכו של המועדון ובמידת הצורך יקיאו מתוכם את קבוצת האוהדים הגזענית, לא יהיה שם שום שינוי. ואם לא האוהדים, אז ההנהלה. ואם לא ההנהלה, אז אולי ההתאחדות. אבל כולם, כך נראה, מפחדים. במצב הזה, אמר אחד מאוהדי קטמון, יכול להיות שהגיע הזמן שאופ"א תעשה מעשה ותאיים בנקיטת צעדים.

בינתיים, נראה שלבית"ר לא היה מזיק עוד שחקן כשרוני ולא משנה מאיזה רקע. בליגה השלישית בישראל אמנם לא מודדים את המרחק שרץ כל שחקן, אבל אני די משוכנע שעבד-אלחי עבד על המגרש, במשחק החוץ מול כפר שלם, יותר קשה משחקני היריבה העירונית שהתמודדו באותה שעה עם בני יהודה. קטמון, מובילת ליגה א' דרום, ניצחה בסוף 0-1. בית"ר הפסידה באותה התוצאה. האוהדים באדום-שחור הריעו לשחקנים, ובהם עבד-אלחי. יש גם ירושלים אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ