הבלוג הירוק |

להיות אייל משומר

למה הכעס הגדול כל כך על המגן הימני? ואם כבר, מה זה אומר על העולם שאנחנו חיים בו? האם זה קשור לכדורגל?

עופר פרוסנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר פרוסנר

1. ראוי היה שאכתוב על יניב קטן ועל ההופעה ה-600 שלו, אולי על השער הנפלא של בוקולי שבמעט הזמן ששיחק שוב גרם לחיוך גדול, כמו שמתי כתב כל כך יפה בפוסט שלו, ואפשר היה לציין גם את השער של חן עזרא, שממשיך להיות הדבר הכי תנודתי בעולם הכדורגל מלבד זהות הקבוצה הבאה של גארת' בייל, אבל אני מאמין שעל כל הדברים האלה אני עוד אפרט, זמנם יגיע. כי היום חברים, היום אנחנו חייבים לדבר על אחד, א. משומר.

צמוד ליציע העיתונאים בקרית אליעזר, בכסא האחרון שבשורה שלו בשער 2, יושב אוהד שיסלח לי שאינני מכיר את שמו, והוא שונא את משומר. חשוב לי לציין – לא משומר הבנאדם. למעשה, ממש חשוב שנבדיל; כשאני כותב על שנאה, אין מדובר במשהו מעבר לשנאת כדורגל בריאה והגיונית, רגשות שתחומים לכר הדשא ולרגע שבו אותו שחקן עוטה על עצמו מדים ירוקים ונעלי סטופקס.

בכל מקרה, האוהד הזה שונא את משומר, והוא לא היחיד. כל אחד מכיר מישהו ששונא את משומר. למעשה, כמה מחבריי הטובים ביותר – שונאים את משומר. אפשר להגיד ששנאת משומר הפכה להיות סוג של מוסכמה חברתית בקרב אוהדי מכבי, מה שיצר את התופעה ההפוכה, אהבת משומר, שלקוראים התל אביבים אפשר יהיה להקביל אותה לסוג של היפסטריות שכזו: "לא לא, אתה לא מבין כלום, משומר שחקן מצוין ופשוט לא מבינים אותו".

בתמונה, המגן הימני של מכבי חיפה. אין לו תסרוקת מיוחדת או תכונה מיוחדת או אישיות מיוחדת שאפשר להגיד עליה, "וואו, זה לגמרי משומר"צילום: ניר קידר

2. נגד קרית שמונה, משומר היה טוב. אח שלי כתב את זה בפייסבוק בתגובה, וקיבל מטח של "על מה אתה מדבר". זה התחיל את אחד מאותם ויכוחים קלאסיים של פייסבוק, במסגרתם מישהו אחד צודק ומישהו אחר גם צודק וכולם צודקים וכולם טועים, ואחר כך הופיעו הטענות, הבאמת לא קשורות, ואף אחת מהן לא הייתה באמת קשורה למשהו קונקרטי שקשור לאיך שמשומר משחק.

גם הטענות הקונקרטיות, אלה שמדברות על זה שהוא לא יודע להגביה או שהוא מוסר לא משהו, חסרות היגיון – שהרי זה לא שיש כל כך הרבה שחקנים בעמדה שלו שיודעים להגביה. מכבי הביאה את השחקן הכי טוב בשוק במקומו – וזו משום מה הפכה להיות סיבה נוספת לכעוס על משומר, כי מה פתאום הוא משחק.

3. אז מאיפה זה נובע? למה זה קורה, למה הכעס הגדול כל כך על משומר? ומה זה אומר על העולם שאנחנו חיים בו? האם זה קשור לכדורגל? באופן לא מפתיע, ממש לא. הסיבה העיקרית היא עצם העובדה שאין במשומר את המשהו המיוחד הזה שאתה רוצה שיהיה בשחקן הכדורגל שלך – אין לו תסרוקת מיוחדת או תכונה מיוחדת או אישיות מיוחדת שאפשר להגיד עליה, "וואו, זה לגמרי משומר". אפילו את הזכות הקטנה הזו, של להיקרא בשם פרטי, כמו שחקנים אחרים שהאוהדים חפצים ביקרם – אין לו: הוא לא "יניב" או "גוסטבו" או "דקל". הוא לעולם יהיה משומר, וגם אם יש שחקנים כאלה, שקוראים להם בשם המשפחה, כמו עזרא או אבוחצירא, אתה יודע שהם רחוקים רק פסע קטן מלהיקרא חן או שמעון.

הוא, להבדיל ממשומר, מוכר בשמו הפרטיצילום: ניר קידר

העניין הזה מוביל אותנו לחלק השני, שמדבר על כך שהקהל של מכבי אוהב לפעמים שיש שחקן אחד שפשוט כיף לשנוא. אולי לא כיף, אבל קל יותר, ומשומר הוא ה-hate guy. בגלל זה גם היה כיף לשמוע את היציעים שמתחת לגג קוראים בשמו.

אבל העניין החשוב ביותר, אני חושב, הוא היותו של משומר "בחור רגיל לגמרי", או במילה אחת, בר"ל. למה העניין הזה חשוב? כי משומר נותן את ההרגשה הזו שהוא הצליח למרות ש"לא עשה כלום" ואין לו כישורים מיוחדים, וכל צופה חושב לעצמו: "אני יכולתי טוב יותר ממשומר. מה, לא?

4. וזה בדיוק העניין. כי משומר, על בעיותיו, שגיאותיו והצלחותיו (ולדעתי זה קצת כמו יואב זיו במכבי תל אביב, בחור חביב וזורק נעליים שכמותו), שלכל אחד מאיתנו יש דיעה על משומר, אבל אלו מהאוהדים שמאמינים שהוא גרוע, אומרים: "משומר אינו שחקן טוב" אבל מתכוונים ל: "אני הייתי יכול לשחק במקומו של משומר, ולהיות לא פחות טוב".

היעדרו של הדבר המיוחד הזה, כמו גם היותו של משומר בחור ממוצע שכזה, גורמים לו לבלוט בין ים השחקנים האחרים. הוא לעולם יהיה הסמן הימני של הדבר הזה שאנחנו לא רוצים להודות בו, של העובדה שאין הבדל בינינו האוהדים, לגיבורים שלנו על המגרש.
כי כל פעם שמשומר חותך באגף מתחתיך, אתה יודע שאם היית מתאמץ ומתאמן יותר קשה, זה היית יכול להיות אתה. אבל זה לא אתה, וזה ככל הנראה אף פעם לא תהיה אתה. וכל מה שנשאר לך זה לשבת ביציע ולקלל את אייל משומר.
____________________

ארבעה אוהדים של ארבע הקבוצות הגדולות ילוו את עונת ליגת העל בכדורגל, שתיפתח ביום שבת, בבלוגים אישיים ב"ספורט הארץ". הם יכתבו על הקבוצה האהובה עליהם, על היריבות השנואות, על המתרחש ביציעים ועל מצב הכדורגל הישראלי. הבלוג הירוק של עופר פרוסנר ילווה את אוהדי מכבי חיפה בעונה הקרובה, בה יקוו להחזיר אל הכרמל את תואר האליפות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ