בלוג הפוטבול |

על שני תופסים וגיד אכילס אחד

בזמן שפרסי הארווין חזר לפעילות והשיב את הקסם לסיאטל, הפורטי-ניינרס זקוקים שמייקל קרבטרי יתאושש מפציעתו כמו אוויר לנשימה

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר צדוק

1. שניהם תופסים שהיו אמורים להיות היהלום שבכתר ההתקפה של שתי הקבוצות שיאבקו על ראשות בית המערב של ה-NFC, אך תכניות לחוד ומציאות לחוד. אחד מהם חזר לשחק רק השבוע, מדגים בתפיסה אחת ובהחזרת בעיטה נוספת את גודל הכישרון שלו. האחר עדיין מחכה.

מגמת השיפור של השני, מייקל קרבטרי, ברורה. את הקריירה החל בסירוב עיקש, חצי שנה אורכו, לחתום על החוזה שהגישה לו סן פרנסיסקו. גינונים של כוכב היו לו עוד לפני שתפס כדור אחד. משעלה למגרש, התפתח בקצב שלו ובדיוק כפי שחזו בפורטי-ניינרס כשבחרו בו במקום העשירי בדראפט 2009. מ-625 יארדים בעונת הבכורה שלו, ל-741 ב-2010, דרך 874 שנה לאחר מכן וכלה בכיבוש הפסגה בעונה שעברה, עם למעלה מ-1,100 יארדים.

על אף שאינו גבוה (1.83 מ') או מהיר במיוחד לתפקידו, הוא בעל אינסטינקטים מצוינים וידיים טובות שעזרו לו להפוך לרסיבר הגדול הראשון של הניינרס מזה למעלה מעשור. החיבור המהיר, הטבעי, בין קולין קאפרניק לקרבטרי שינה זהות של קבוצה שלמה והיה לאחד מהדלקים העיקריים בבערה שהביאה אותם עד לסופרבול. בפשטות, KAP AND CRAB.

פרסי הארווין. תתכוננו להיות המומיםצילום: USA Today Sports

"הוא עזר לחשוף את הכישרון שלי", אמר קרבטרי ברגעי ההכרעה של הפלייאוף האחרון, "איש מעולם לא בטח בי כמוהו". בעשרת משחקיו של קאפרניק כקוורטרבק פותח, תפס קרבטרי 94 כדורים, 55 יותר מוורנון דייויס, הבא אחריו. התעוזה של קאפרניק, יחד עם הזרוע החזקה והרעב להוכיח כי הוא ראוי לקבל את המושכות, התאימו כמו כפפה לחוש המפותח למהלכים גדולים ולמסלולי הריצה הארוכים של קרבטרי.

11 שבועות לתוך העונה הנוכחית, בה אמור היה להמשיך ולהתקדם לעבר פסגת המקצוע, טרם עלה קרבטרי על המגרש בשל קרע בגיד האכילס. כמו בסיפורו של הלוחם במלחמת טרויה, היתה זו, כנראה, הדרך היחידה לעצור את מי שהחל סוף סוף למצות את הפוטנציאל.

ויש את פרסי הארווין. למעט אדריאן פיטרסון בעונת חייו, הארווין הוא כל מה שהיה לוייקינגס להציע ב-2012. זה הספיק כדי לגרום לסיאטל לשלם שלוש בחירות דראפט בתמורה לאחד השחקנים המהירים בנמצא, מי שמהווה איום כפול ונדיר - הן כתופס צמרת והן כמחזיר כדורים מן השורה הראשונה. באוגוסט עבר ניתוח במפרק הירך, מסוג ההליכים שעוברים בדרך כלל אנשים מבוגרים בהרבה.

שניהם נלקחו ממאמנים ומקוורטרבקים שנדרשו בתורם לבצע התאמות. במקרה של סיאטל וראסל ווילסון, היתה המלאכה מסובכת פחות; אחרי הכל, לא צריך להיות קשה מדי להתרגל לשחק ללא מישהו אתו מעולם לא שיחקת. לעומתם, חסרונו של קרבטרי מורגש היטב בקאפרניק ובחוברת התרגילים של ג'ים הארבו. הם כבר ידעו איזה נשק היה ברשותם. שלושת המשחקים שמפרידים כעת בין סיאטל (1-9) לסן פרנסיסקו (4-6) ניתנים להסבר גם בבחינת משחק המסירה של השתיים, וההבדלים התהומיים שנפערו ביניהם.

קאפרניק והפורטי-ניינרס מתקשים לשחזר את המשחק הרב-ממדי שאפיין אותם בחציה השני של העונה שעברה; העונה מסר קאפרניק 11 טאצ'דאונים בלבד, שמונה מתוכם לטייט-אנד, וורנון דייויס. חלקם של הרסיברים מסתכם בשלושה בודדים, כולם של אנקוואן בולדין שמתקשה להיכנס לנעליו של קרבטרי. אצל ווילסון והסיהוקס, אופציות המסירה מרובות בהרבה, ותרומתם של הרסיברים משמעותית לאין שיעור; מתוך 19 הטאצ'דאונים האוויריים של סיאטל, 14 הושגו על ידי חמישה רסיברים שונים. בעוד לסן פרנסיסקו יש רק שני תופסים עם למעלה מ-200 יארדים על סף השליש האחרון של העונה, לסיאטל יש שישה כאלו.

קרבטרי בעונה שעברה. בסן פרנסיסקו עדיין מחכים:


חזרתו של הארווין לפעילות השבוע, דווקא מול קבוצתו לשעבר, הגדילה עוד יותר את פערי האיכות המסתמנים בין שתי הקבוצות, בואכה מפגש פלייאוף אפשרי במגרש הביתי והמאיים של הסיהוקס. כמעט לא הוגן שלקבוצה עם שבעה תופסים מצטרף, כך לפתע, אחד נוסף, בעוד השנייה ממשיכה לקרוס בכל פעם שמפעילים עליה לחץ. בהפסד לניו אורלינס העמידו הפורטי-ניינרס מספרים מחפירים - שלוש בעיטות הרחקה בתוך פחות משבע דקות וחצי ברבע הראשון, ותשעה יארדים בלבד בזה האחרון, כשקאפרניק מוסר ל-127 יארדים בלבד. משחק המסירה חורק עד שנדמה כי שליטתם של הניינרס על הקרקע היא יותר מאילוץ מאשר העדפה אמיתית. "קרבטרי הוא המרכיב החסר שמסוגל לרווח את משחק ההתקפה", החווה דעתו ג'רי רייס, "הוא בין הבודדים שמסוגלים ליצור מהלכים גדולים".

קרבטרי אמור לחזור לפעילות בתקופה הקרובה. אולי במשחק הבא, אולי בזה אחריו. הקבוצה זקוקה לו כמו אוויר לנשימה, במיוחד הארבו, אחד שבאופן כללי מתקשה לעצור לרגע ולקחת נשימה. ניהול המשחק שלו מול הסיינטס היה היסטרי, רווי בצ'לנג'ים מיותרים, פסקי זמן שטותיים ומחוות ידיים שהסגירו את הלחץ בו הוא נתון. כך הלכה והשתלטה שאלת מועד חזרתו של קרבטרי על קבוצה שלמה, בדיוק כפי שהיה ב-2009, אז שיחק לראשונה רק בשבוע השביעי.

"זה יהיה כמו לרכוב על אופניים בשבילך?", נשאל לפני שבוע לגבי יכולתו לשחזר את הכושר הנפלא מהעונה שעברה. "יותר כמו רכבת הרים", ענה בכנות מי שיודע עד כמה טוב היה לפני הפציעה, אך אין לו מושג כיצד יראה לאחריה. עד לא מזמן, פציעה שכזאת, בעיתוי שכזה, היתה מסיימת את העונה של כל שחקן. כעת מתאפשר לו לשוב מוקדם משהעלה כל רופא ספורט בדעתו. לעתים, גם מוקדם יותר זה לא מוקדם מספיק.

קאפרניק יכול רק לחלום לעבור חוויה דומה לזו שעברו שחקני הסיהוקס ביום ראשון, עת חזו בהארווין תופס באופן אקרובטי את הכדור הראשון שנזרק לעברו, ובהמשך מחזיר בעיטה למרחק של 58 יארד. שתי נגיעות בכדור, שני רגעי קסם אשר הפכו קריאות עידוד לצעקות, צעקות לשאגות. אחרי שני ניצחונות לא מרשימים בחודש האחרון - מול סנט לואיס וטמפה ביי - שבה סיאטל להקסים.

"מעתה, 'וואו' תהפוך למלה המועדפת עליכם", כתב ג'רי ברוור ב"סיאטל טיימס". "תתכוננו להיות המומים", אמר טרבריס ג'קסון, הקוורטרבק המחליף ומי ששיחק עם הארווין במינסוטה, "אני מבטיח שכל הטוב עוד לפנינו". "חשבתי שאני המתחרה האולטימטיבי", סיכם ווילסון, "אבל הוא ברמה אחרת לגמרי". בלילה, רגע לפני שעיניו נעצמות, מהדהדים קולות דומים בראשו של קרבטרי.

סמית'. חייב לצאת מאזור הנוחותצילום: USA Today Sports

2. מותר להפסיד, בטח כשמדובר בקבוצה שעשתה זאת בעונה שעברה 14 פעמים ואילו הפעם המתינה לשם כך עד לשבוע ה-11, בטח נגד דנוור. אנדי ריד לא יודה בכך, אבל יותר מניצחון, המטרה העיקרית של קנזס סיטי מול הברונקוס היתה לקבל אינדיקציה אם הם, מה שנקרא, "על אמת". תחושה שכזאת אינה תלוית תוצאה. אפשר לקבל אותה מהפסד של עשר נקודות, ולא להרגיש בה בניצחון.

בעוד את ה-1-8 של דנוור ערב המשחק ניתן היה לצפות עוד בזמן משחקי ההכנה, המאזן של הצ'יפס הוא אנומליה. הספקות שליוו את הניצחונות הראשונים לא נעלמו גם באמצע חודש נובמבר. אחרי הכל, אף אחת מהקבוצות אותן ניצחו לא מחזיקה במאזן חיובי, וסידור משחקים שכזה עשוי היה להפוך גם את מינסוטה לקבוצה תחרותית.

מול מי שנחשבת לפייבוריטית לזכייה בסופרבול, המשימה היתה לנצח, כמובן, אך המטרה - לקבל הכרה. לעמוד על טיבו של הסקנדרי מול התקפת המסירה הטובה בליגה; בחוסנו של קו ההתקפה מול הבליצים התכופים של וון מילר, שון פיליפס, דרק וולף וחבריהם; באפשרותם של הפס-ראשרים האימתניים דונטרי פו, טמבה האלי וג'סטין יוסטון להגיע להבקיע קו קדמי בעל מוטיבציה מיוחדת להגן על פייטון מאנינג הפצוע; ביכולתו של אלכס סמית' לצאת מאזור הנוחות האהוב עליו ולאתגר הגנה שיודעת לעצור את הכדור על הקרקע, אך מתקשה הרבה יותר כשהוא באוויר. בארבעה מחמשת המשחקים הקודמים של הצ'יפס לא מסר הקוורטרבק לאנדזון. מול באפלו הגדילו לעשות כשניצחו מבלי שההתקפה תתרום ולו טאצ'דאון אחד. יש בליגה הזאת קבוצות שניתן לנצח כך. בפלייאוף, לשם היא מכוונת, לא.

הם הצליחו בחלק מהמשימות, ובאחרות כשלו - הם אמנם לא חטפו את מאנינג והרשו שלושה סאקס, אך מנגד עצרו התקפה של למעלה מ-40 נקודות למשחק על 3 טאצ'דאונים בלבד, ויצרו שטחים פנויים שאפשרו לג'מאל צ'רלס לרוץ אל האור. פו, האלי ויוסטון אכזבו כשלא נגעו במאנינג על קרסולו החבוש, אך הספקות הגדולים ביותר מתעוררים כשמדובר בסמית'.

מעלותיו ידועות; הוא רץ בטוב טעם, יודע מתי להעדיף את הרגליים על הזרוע, וחשוב מכך – מתי לגלוש לדשא כדי להישאר בחיים. גם אם חווה ירידה במדדים חשובים לעומת השנה וחצי האחרונות בסן פרנסיסקו, הוא מוסר בדיוק שאין שני לו למרחק של עד עשרה יארדים, ומעניק לצ'יפס קוורטרבק עם ראש על הכתפיים, לא מעט עבור מי שנכווה בשנתיים האחרונות קייל אורטון, מאט קאסל ובריידי קווין. מה שחסר לו הוא האקס פקטור של מאנינג ואחרים – היכולת למסור למרחקים ארוכים ולנהל התקפה בקצב גבוה. כל מסירה שלו קידמה את קבוצתו 4.2 יארדים בממוצע, לעומת 8.1 של מאנינג, נתון שחזר גם בארבעת המשחקים הקודמים. פעמים רבות העדיף מסירות קצרות ובטוחות שלא קידמו רבות את קבוצתו. תחתיו, חווה דווין בואו, תופס שאזור המחייה המועדף עליו הוא בעומק שטח היריב, את עונתו הקשה ביותר, שממה אחת גדולה.

סמית' היה זהיר מספיק - ארבעה איבודים בלבד - כדי לעזור לצ'יפס לפתוח את העונה בצורה כמעט דמיונית. לא היה דרוש הרבה בכדי שיהממו גם את הברונקוס. 27 נקודות זה כנראה המינימום האפשרי במקרה של מאנינג וארבעת פרשיו, לצפות לפחות מכך זו כמעט חוצפה. ביכולתו של סמית' להסתכן ולהעז יותר נמצאת האפשרות של קנזס סיטי להצליח גם בשלבים המאוחרים יותר. רק כך ניתן למחוק פיגור דו ספרתי, אליו נקלעו לראשונה העונה רק מול דנוור.

קרולינה באנדזון. אי אפשר לרוץ נגדם, בלתי אפשרי למסור מולםצילום: USA Today Sports

3. כשהגיעה תורה של קרולינה לבחור את השחקן הראשון שלהם בדראפט 2012, לא רבים ציפו שיקראו בשמו של לוק קיקלי, הליינבקר של בוסטון קולג'. הפנת'רס נדרשו לחיזוק ההגנה, אך לא בהכרח בעמדה זו. במקרה של קאם ניוטון שנה קודם לכן, היו כולם שותפים לדעתם של הפנת'רס, שהחזיקו בזכות הבחירה הראשונה - הקוורטרבק הוא האיש הנכון. במקרה של קיקלי, הפנת'רס ידעו את מה שהבינו בהמשך כל היתר. 164 תיקולים, מקום ראשון בליגה, ופרס הרוקי ההגנתי של השנה מאוחר יותר, קיקלי, שעבר מתפקיד הליינבקר החיצוני לאמצעי בעקבות פציעה של ג'ון ביסון בעונה שעברה, הוא הרוח החיה בעורפה של קבוצה שניצחה שישה משחקים ברציפות עד שנצמדה לניו אורלינס. "הוא חיה", החמיא לו ג'ון גרודן, פרשן ESPN, לאחר שקיקלי גרם לארבעה איבודים בשלושה מהלכים מול בולטימור, אחד מהם בוטל על ידי השופטים, "איבדנו את אורלאקר, איבדנו את ריי לואיס. מישהו צריך לשאת את הלפיד. הוא עשה את זה".

בזכותו של קיקלי, מתגלה קרולינה כקבוצה שיש לה הרבה יותר מה להציע מאשר הסגיר כינויה הלא רשמי בשנתיים האחרונות, "הקבוצה של ניוטון". בגדול, אי אפשר לרוץ נגדם וכמעט בלתי אפשרי למסור. אלא שהניצחון על ניו אינגלנד "לא היה באחד ממשחקי ההגנה הטובים שלנו", כדברי המאמן רון ריברה דקות ספורות לאחר שקיקלי ספק ביצע עבירה על רוב גרונקווסקי באנדזון. 20 הנקודות שהרשו לפטריוטס הגיעו לאחר ארבעה שבועות בהם הרשו פחות מ-12 למשחק. אלא שבהופעה הבינונית יחסית של ההגנה טמון חוסנה של קרולינה, שמסוגלת לנצח את המשחק משני צדדיו של הכדור. פעם ככה, פעם אחרת.

ניוטון היה נהדר, אחראי לארבעה מהלכי ניקוד בני 80, 57, 81 ו-83 יארדים, אך גם הוא - אחד שמעולם לא נחשד בצניעות יתרה - יודע כי בניגוד לשתי העונות האחרונות, הוא לא נדרש עוד לנצח משחקים רק בכוחות עצמו. ההבנה הזאת נוסכת עליו שקט ורוגע, עוזרת לו לנווט את הספינה בסיבובי הגה עדינים במקום בשבירות חדות, בדיוק מה שהיא צריכה בשביל להגיע לחוף מבטחים; הוא רץ פחות ומדייק יותר במסירותיו, במיוחד לטווחים ארוכים יותר ובשלבי ההכרעה של המשחק. "קאם עשה בדיוק את מה שהיה צריך לעשות כדי להוביל אותנו לניצחון", סיכם ריברה, "וזה מתקשר לתהליך ההתבגרות שהוא עובר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ