פרשנות |

התפקיד הקשה ביותר בספורט הישראלי

הבכיינות של רן בן שמעון, השמחה לאידו של ייטב לוזון ופיטוריו של אלי כהן הם תוצר של הנטייה לשפוט מאמנים לפי שני המשחקים האחרונים

חיים ברעם
חיים ברעם
כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ברעם
חיים ברעם
כל העיר

מאמן הפועל תל אביב, רן בן שמעון, מתלונן באורח קבוע על השופטים, ושוכח שמצלמות הטלוויזיה עלולות לחשוף את החד צדדיות הבוטה שלו. בשבת שעברה הוא קונן על "ההצגה" של חלוץ קרית שמונה, תמיר כחלון, אבל אלפי צופים בכל רחבי הארץ ראו שכחלון נדחף ברחבה ושהפנדל היה מוצדק לחלוטין. כמה אירוני שמאמן קבוצת הדגל של הפועל הוא דווקא מכביסט מובהק, בכיין קלאסי שאיננו מסוגל לקבל את המציאות כפי שהיא. השופט הסביר דניאל בר נתן צדק; בן שמעון לא רק טעה, אלא גם הפריך את יומרתו להיות איש נעים הליכות ו"דמות חינוכית". אם אדם ניכר בכעסו, בן שמעון הוכיח שיש צדדים לא נעימים בהתנהלותו. המחדל לא היה של השופט בר נתן, אלא של המאמן בן שמעון.

המאמנים עצמם נתונים לביקורת מחמירה כמעט יומיומית, בעיקר בשל הנטייה בתקשורת וביציעים לשפוט אותם על פי שני המשחקים האחרונים אותם ניהלו. בדרך כלל, קיימת כלפיהם סלחנות מתונה אחרי ההפסד הראשון, אבל שני הפסדים רצופים הם כבר בבחינת סמרטוט אדום לכתבים ולקהל "הנהדר". כמעט כל המאמנים חווים ירח דבש קצר עם האוהדים, אבל האהבה אינה אלא אשליה מתוקה.

יש גם מאמנים חסרי מזל, כמו ייטב לוזון הצעיר ממכבי פתח תקוה. לא רק שהוא בנו של יו"ר התאחדות, אלא שהמשחק הראשון בניהולו היה הרה אסון. תבוסה די צפויה במשחק החוץ בבאר שבע גרמה לשמחה גדולה בברנז'ה. חיבוק הדוב של אבי לוזון פוגע אולי בתדמיתה של מכבי פתח תקוה, אבל כולנו יודעים שבזכות המשפחה הזו הקבוצה שורדת זה שנים רבות בכדורגל הישראלי. אשר לייטב הצעיר, מוטב לנו כי נניח לו, לפחות לכמה חודשים. אולי הוא יתגלה כעילוי צעיר כמו דודנו המוכשר אבל השנוי במחלוקת, גיא לוזון, מאמנה של קבוצת הצמרת הבלגית סטנדארד ליאז'. אם ייטב יצליח להציל את מכבי פתח תקוה מירידה, זו תהיה הצלחה גדולה.

אלישע לוי מצליח מאוד בהפועל באר שבע, ורבים מקווים שהאיש המיוחד והסימפטי הזה יזכה באליפות הראשונה של הקבוצה מאז שנת 1976. אבל הציפיות העצומות מבאר שבע עלולות להתנפץ אחרי כמה הפסדים. האוהדים חולמים על אירופה ועל מקום בצמרת, והתגובות כלפי המאמן תלויות במיקומה של הקבוצה בסוף העונה. אוהדי מכבי חיפה נשאו אותו על כפיים וגם קיללו אותו נמרצות, וייתכן שגם בבאר שבע לוי יוכפש במהלך העונה ואיש לא יזכור לו את ההצלחות. אפילו אלונה ברקת ספגה בעבר ביקורת חריפה מהאוהדים.

המאמן המפוטר של בית"ר, אלי כהן, איש מקצוע משובח, הפך לשנוא נפשם של האוהדים, שנשאו אותו על כפיים אחרי הניצחון הגדול על הפועל תל אביב. אני מכבד מאוד את יושרו ואת אומץ לבו, בעיקר מול הלחצים לבחור שחקני הרכב ראשון משיקולים לא מקצועיים. אין לקנא במאמן שיבוא אחריו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ